Pereterapeut Katrin Saali Saul: truudusetus puudutab meist vähemalt iga neljandat

Täna, neljapäeval kell 19.05 alustab Vikerraadios oma teist hooaega “Peresaade”. Saate autor, pereterapeut Katrin Saali Saul räägib saates suhete toimimisest ja mittetoimimisest. Peresaate eesmärk pole anda 10 nippi, mismoodi muuta oma elu õnnelikuks, suhe toimivaks, lapsed sõnakuulelikuks ja seks jäävalt orgastiliseks, sest sellised universaalseid nippe pole päriselt olemas. Küll aga on eesmärk tõsta inimeste teadlikkust suhetes toimuvatest seaduspärasustest. Just teadlikkus endast, oma hingehaavadest ning oma suhetemustritest aitab meid, kui tahame oma elus midagi muuta.

Suvel lõpus avaldas TAI eestlaste seksuaalkäitumise uuringu. Selle kohaselt tunnistas ligi veerand vastanuist, et on viimase püsisuhte ajal olnud truudusetu. Spetsialistid isekeskis on avaldanud arvamust, et see number võib tegelikult suuremgi olla. Inimesed kipuvad valetama, et endast paremat muljet jätta. Ja kõrvalsuhted on ilmselgelt üks valdkond, kus oma skoori soovitakse näidata pigem väiksemana. Igatahes sarnane küsitlus Soomes paljastab, et ligi kolmandikul soomlastest on elus olnud perioode, kus on korraga olnud mitu suhet. Aga eks vast soomlasedki ilustavad oma tõde.

Truudusetuse teema on igihaljas

Päris suure osa terapeudi poole pöördujatest moodustavad suhtekolmnurgas olevad inimesed. Inimesed, kelle partner pole neile truu. Neil on valus, sest nende usaldus saab murtud ja sageli vajutab see kahtlusepitseri kogu eelnenud suhtele.

Pöörduvad ka inimesed, kes on sattunud kolmanda rolli. Neilgi on valus. Ja siis pöörduvad inimesed, kes pole oma partnerile truud. Mõned neist on ise suures hämmingus, et kuidas see nendega juhtuda võis. Mõned seevastu on avastanud, et see on nende harjumuspärane muster, mis kipub korduma. Ja neilgi on valus.

Petetud ei pea sageli petjate valust midagi. Ja me ei peagi 10 palli skaalal mõõtma, kummal on valusam. Need valud on väga erinevad. Truudusetutel on süütunne ja valu, et nad teevad oma partnerile haiget. Mõnikord piinab neid häbi. Mõnikord on nad lõhestunud kahe suhte vahel ega tea, mida teha. Kellelegi ei tahaks valu teha, eriti mitte oma lastele. Mõnikord põevad nad armuvalu, sest loobuvad oma põhisuhte nimel kellestki, kes on sügaval hinges. Ja nad leinavad. Ning mõnikord valivad nad minna uude suhtesse ja leinavad oma vana suhte lõppu.

Kui üks nähtus on nii laiapõhjaline, siis oleks mõistlik seda põhjalikumalt uurida. Pole mõtet, kivi käes, süüdlasi pilduma minna. Järelejäänud kontingenti jääks ühe rahvuse edasipüsimiseks liiga väheseks. Lihtne on hukka mõista, eriti kui endal sellist kogemust pole. Keerulisem on mõista. Ent kuna see fenomen puudutab meist vähemalt iga neljandat, aga tõenäosemalt iga kolmandat, on mõistlik huviga kuulata nn vasakule panijaid, neid, kelle pärast petetakse ja petetuid endid. Et proovida mõista.

Autor: Katrin Saali Saul

“Peresaade” kõlab Vikerraadio eetris neljapäeva õhtuti kell 19.05. Saadet saab igal ajal järelkuulata Vikerraadio kodulehel: https://vikerraadio.err.ee/peresaade. Esimese hooaja saateid on Vikerraadio kodulehelt ja äpist järelkuulatud juba üle 160 000 korra. Saatejuhtidele saab kirjutada aadressil peresaade@err.ee.

Katrin Saali Saul jätkab saates peamiselt paarisuhete teemadega. Uue hooaja teemaderingis on truudus ja truudusetus, hingehaavad, valetamine, ohvrienergia, seksuaalsuse kujunemine, alkoholi mõju ajule ja suhetele, õed-vennad, ärevus ning see, miks on harjumusi nii raske muuta.

“Peresaate” uus hooaeg alustab täienenud koosseisus: lisaks pereterapeut Katrin Saali Saulile hakkab saadet juhtima ka ajakirja EMA peatoimetaja ja kolme lapse ema Merle Liivak, kes keskendub õnneliku lapsepõlve ja lapsevanemate uue aja väljakutsete teemadele.

Seotud