Palve vägi, kohaloleku ja loomise kunst

Selleks et luua endale meelerahu täis maailm, on lisaks meelerahu loomisele oluline oskus palvetamine. Võib ju isegi palvetada, et sul jätkuks jõudu ja kannatust meeleharjutusi teha, soovitab raamatu”Emotsioonide alkeemia” autor Kaia-Kaire Hunt.

Mäletan, et kui puutusin esimesi kordi kokku 13 põlisrahva vanaemaga, siis nemad õpetasid: ära kunagi alahinda palve jõudu. Sel hetkel ei saanud ma sellest sisuliselt aru ja see tundus lihtsalt kaunis mõte olevat. Tänaseks olen õppinud ja kogenud, et palvetamine on parim viis praegusesse hetke kohale tulla, oma fookus ja taotlus paika seada.

Kui jätame kõrvale sellise levinud arvamuse, kus palve tekst on ette öeldud ja tuleb pöörduda ühe habemega taadi poole, ning võtame palvet pigem kui taotluse esitamist ja oma mõtete selgitamise viisi, kas siis palve tähendus muutub? Mis see palve muud ongi kui oma energia suunamine.

Meie häda on lihtsalt selles, et oleme õppinud palvetamist teesklema (kui sedagi). Toimiv palve tuleb südamest, on (ühe) konkreetse fookusega ja, mis eriti kummaline, pole suunatud iseenda egoistlike soovide täitmiseks. Palvetada parema auto nimel on sama nagu raisata kuldkalakese pakutud võimalused nätsupaberite peale.

Palvetamise puhul on kõige olulisem fookuse seadmine, palvetada ei saa möödaminnes ja poole keskendumisega. Kas oled mõtelnud, miks on näiteks nii mõnegi traditsiooni juures suured altarid? Või miks tehakse enne tseremooniat läbi mitmed rituaalid (eestlastel näiteks viha tegemine enne suitsusauna minekut)? See kõik on oma meele, taotluse, fookuse seadmine. Mida pikem on ettevalmistus ja rituaal, seda suurem ja tugevam on fookus. Kui pead fookust seadma, tuleb välja, kas see, mida sa soovid, on ikka tegelikult oluline. Kas su meel on selle soovi juures või plaanid sa minna justkui kaubamajja, et laduda korvi nii palju, palju mahub.

Mul läks aastaid aega, et õppida südamest palveid ütlema. See tundus kuidagi jabur ja liiga religioosne ausalt öelda. Aga õnneks on mu hea sõber, üks kõrbeindiaanlane, mind õpetanud ja mingi hetk jõudis tema õpetus mulle kohale, sest mu süda sai puudutatud. Mitte ühelgi õpetusel ei ole tähendust enne, kui see meie südant puudutab. Ja mitte ükski palve ei ole õigesti loodud, kui see ei puuduta meie südant.

Autor: Kaia-Kaire Hunt

Allikas: Meditatsioon: südamega suhtlemine

10 lihtsat viisi igapäevaseks teadveloleku harjutamiseks

Ram Dass: Meie olevikulised tegevused mõjutavad ka meie hingeteadvust – seega on meil kohustus hakata just praegu teadlikumalt elama

Abracadabra Havai stiilis: palve probleemide lahendamiseks ja enese tervendamiseks

5 võimalust, kuidas suurendada armastust ja hoolivust iseenese vastu

Andestamine hingevalu leevendamiseks: ma annan sulle andeks läbi ärevuse ja valu

Seotud