“Minu arvates on inimese võime naeratada üks meie kauneimaid loomuomadusi. See on midagi, mida ükski loom ei suuda. Ei koerad ega isegi vaalad või delfiinid, kes kõik on väga intelligentsed olendid ja ilmses hingesuguluses inimesega, oska naeratada nagu meie.” – Tema Pühadus XIV dalai-laama
Tenzin Gyatso sündis 6. juulil 1935. aastal talupoja peres Tiibeti kirdeosas Amdos, Taksteri külas. Tema sünninimi oli Lhamo Dhondrub. Kaheaastaselt läbis ta katsed, mille põhjal ta tunnistati XIII dalai-laama Hiina reageeringute hirmus dalai-laamaga kohtuda, näiteks mullu jõulude ajal teatas Rooma paavst Franciscus, et jätab dalai-laamaga kohtumata “humaansetel põhjustel”. Aga mitteametlikult on temaga kohtuma varmad paljud riigimehed, nii on Tema Pühadusega trehvanud näiteks Toomas Hendrik Ilves, Mart Laar, Barack Obama, George Bush ja paljud teised.
“20. sajand oli vägivalla sajand, kus sõdades hukkus 200 miljonit inimest. Tekib küsimus: mis on selle mõte? Käesolev sajand peaks aga olema dialoogi sajand – konfliktid tuleks lahendada läbirääkimiste teel, sest vägivald on aegunud ja iganenud nähtus. Meil tuleb inimkonnana edasi liikuda.” – Loe lähemalt Alkeemiast, mida räägib dalai-laama selle kohta, et vägivald on iganenud nähtus ja käes on dialoogi sajand.
Kommunistlik Hiina Rahvavabariik anastas ja okupeeris Tiibeti 1950. aastal. Dalai-laama põgenes 1959. aastal oma kodumaalt ning on sestpeale elanud Indias paguluses. Tunnustuseks rahumeelsele võitlusele Tiibeti vabaduse eest anti talle 1989. aastal Nobeli rahupreemia. Ta on ka Kanada aukodanik ning pälvinud USA Kongressi kuldmedali. 1991, 2001 ja 2011 aastal külastas Tema Pühadus XIV dalai-laama Eestit. 2005. aastal valiti dalai-laama Tartu Ülikooli audoktoriks.
“Kui mõistad, et oled eksinud, astu koheselt samme selle parandamiseks.” – Tema Pühadus XIV dalai-laama
Dalai-laama on juhtinud avalikkuse tähelepanu mitmetele ühiskonnas olulistele teemadele: keskkond, naiste õigused, seksuaalsus, vägivallatus, kaastunne, religioonideülene dialoog, teadus ning loomulikult erinevad Mahajaana ja Vajrajaana budismi puudutavad teemad.
“Lahke süda ja kõlbelised teod toovad kaasa suurema rahu. Samuti on selge, et nende negatiivsed vasted toovad ebasoovitavaid tagajärgi. Õnn tuleneb vooruslikest üritustest. Kui me tõesti tahame õnnelikuks saada, ei ole meil muud teed kui vooruse tee – sel viisil saavutataksegi õnn. Ning võiks veel lisada, et vooruse alustala ja aluspõhi on eetiline distsipliin.” – Tema Pühadus XIV dalai-laama
“Dalai laamas kehastub see, mis on inimkonnas kõige väärtuslikum: kaastunne, headus ning muidugi tarkus ja huumorimeel – need on need väärtused, mille pärast tasub üldse elada ja inimene olla,” sõnab Tema Pühadusega mitmeid kordi kohtunud ja dalai-laama juubelikontserdi peakorraldaja Sven Grünberg intervjuus Alkeemiale.
“Peame hoolitsema selle eest, et haiged ja raskustes inimesed ei tunneks end iial abitute, tõrjutute või kaitsetutena. Soojus, mida me selliste inimeste vastu üles näitame, on minu arvates hoopis meie hingelise tervise mõõdupuu nii üksikinimese kui kogu ühiskonna tasandil.” – Tema Pühadus XIV dalai-laama
Uuri lisa Loe dalai-laama elutarkusi, mis võiks meile kõigile igapäevaselt teed juhendada.
Toimetas: Ingrid Peek
Vaata ka Budismi Instituudi ja dalailama.ee ja ühenduse Tiibeti Sõbrad kodulehti ning äsja Daniel Golemani sulest ilmunud raamatu “Headuse väel: dalai-laama visioon tuleviku maailmast”.
Kuula Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!” dalai-laama ja Tiibeti teemal kõnelemas Sven Grünbergi, Roy Striderit, Drukmo Gyali, dalai-laama vennanaist ja Tiibeti kultuuri kandjat Namghyal Lhamo Taklhat ja dalai-laama 2011. aasta Eesti visiidile pühendatud erisaadet.