Palju õnne, Jaan Einasto! Eesti võimsaim kosmoseteadlane tähistab täna 90. sünnipäeva

Täna, 23. veebruaril 2019 tähistab 90. sünnipäeva meie kõige auväärsem ja maailmas tuntuim Eesti kosmoseteadlane – kodumaises teadusajaloos seni tähtsaima avastuse teinud teadlane, meie teadlaste-eliidi tipp, akadeemik Jaan Einasto. Juubilari globaalne tähtsus teadlasena seisneb selles, et ta on üks tumeaine ja kosmilise võrgustiku avastajatest.

Astrofüüsik Jaan Einasto, üks väga vähestest eestlastest, kelle nimeline väikeplaneet universumis tiirleb, peab Eestit kalliks: perekonnanimi Einasto on anagramm sõnast Estonia. 🇪🇪

Koos oma meeskonnaga on Jaan Einasto üks universumi kärjekujulise struktuuri ja tumeaine avastajatest, ta on terve elu pühendunult uurinud universumi ehitust ja arengut, sealhulgas galaktikasüsteemide ja galaktikate struktuuri ning galaktikate dünaamikat. Einasto on oma karjääri jooksul avaldanud enam kui 300 teadustööd ja kirjutanud mitu raamatut.

Sel nädalal tunnustas Tartu Ülikooli senat Jaan Einastot eriliselt suure teaduspanuse eest ülikooli suure medaliga, mille rektor Toomas Asser andis üle 21. veebruaril astronoomile pühendatud rahvusvahelise sümpoosioni pidulikul õhtusöögil. Nimelt toimus 19.-22. veebruaril Tartus ja Tõraveres akadeemik Jaan Einasto juubelit tähistav rahvusvaheline sümpoosion “Einasto profiil”.

Jaan Einasto on sündinud 23. veebruaril 1929. aastal Tartus. Ta lõpetas 1947. aastal Tartu I Keskkooli ja õppis aastatel 1947-1952 Tartu Ülikoolis. Pärast ülikooli lõpetamist asus Einasto tööle teadurina Tartu observatooriumis (toona Teaduste Akadeemia Füüsika ja Astronoomia Instituut).

Ka praegu töötab Einasto TÜ Tartu observatooriumis galaktikate füüsika ja kosmoloogia osakonna teadusliku nõustajana ning jätkab publitseerimist rahvusvahelistes teadusajakirjades.

Alates aastast 1981 on Einasto Eesti Teaduste Akadeemia liige. Ta on pälvinud mitu Eesti Vabariigi teaduspreemiat, Riigivapi II klassi teenetemärgi, Marcel Grossmanni ja Viktor Ambartsumjani auhinnad ning Gruberi kosmoloogiapreemia. Einasto on nii Tartu kui ka Turu ülikooli audoktor ja Tartu linna aukodanik.

*
Kuulake Jaan Einasto mõtteid kosmosest, universumist ja elust erinevates huvitavates raadiosaadetes:

Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!” aastal 2013 jutustasid Jaan Einasto ja Ingrid Peek erinevatel kosmilistel teemadel – alates suurest paugust ja tumeainest kuni ussiaukude, multiversumite, ka Looja ja muu põnevani. Kuulake SIIT.

Vikerraadio tulevikuvisioonide saatesarja “Raadio JAIK” jaoks pajatas Einasto 2018. aasta sügisel toredasti kosmoseteadusest täna ja vaatega tulevikku – kosmoseuuringute kuumimatest tulevikutrendidest ja isiklikult enim köitvatest teemadest. Kuulake SIIT.

Tore südamlik kuulamine on Vikerraadios Sten Teppani juhitud saade “Käbi ei kuku …”, kus oma sündmusterohkest elust ja toredast perest pajatasid isa Jaan ja poeg Indrek Einasto 2019. aasta veebruaris. Kuulake SIIT.

Kaja Kärneri saates “Kajalood” Vikerraadios 2018. aasta maikuus andis Jaan Einasto kuulajaile kokkupakitud ülevaate, kuidas tähepopulatsioone, hiid- ja kääbusgalaktikate tekkimist ja paigutust ning universumi arengumudeleid uurides avastas ta tumeaine ja universumi kärjekujulise struktuuri. Kuulake SIIT.

Jaan Einasto teadustööd teadusportaalis Etis ja tema Vikipeedia leht.

*
Allikas: facebooki postitus

*
Soovime Alkeemia toimetuse poolt Jaan Einastole palju õnne ja rõõmu, jõudu ja tervist ning jätkuvat vaimustust kosmose saladuste ja universumi imelisuste uurimisel! 🌟

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.