PALJU ÕNNE! Hubble kosmoseteleskoop – veerand sajandit universumi ilu!

Täna tähistatakse kosmoseteleskoop Hubble 25. aasta juubelit: 24. aprillil 1990 läkitati kosmosesüstiku Discovery pardal teele NASA esimene ümber maakera tiirlev kosmoseteleskoop, mis on inimkonna vaatevinkli pikendanud universumi avarustesse.

Täheteadlased üle kogu maailma tähistavad täna veerand sajandi möödumist revolutsioonilise tähtsusega kosmoseteleskoopi Hubble missiooni algusest. Maa ümber orbiidil tiirlev teleskoop on saatnud teadlastele kümneid tuhandeid kõige tähelepanuväärsemaid fotosid kaugetest galaktikatest, tähtede sündidest ja surmadest ning muust maailmaruumis toimuvast, mis on muutnud meie arusaamu universumi kujunemisest.

Juubelipidustuste pildil on näha umbes 3000 täheline parv nimega Westerlund 2, mis on saanud nime Rootsi astronoomi Bengt Westerlundi järgi, kes selle täheparve 60ndatel avastas. Asub see ilu 20 000 valgusaasta kaugusel Kiilu ehk Carina tähtkujus. Hiiglaslik täheklaster on ainult kaks miljonit aastat vana ning sisaldab mõningaid meie galaktika kuumimatest, säravaimatest ja massiivsematest tähtedest.

Astronoom Edwin Hubble järgi nime saanud kosmoseobservatoorium saab suurepäraseid selgeid pilte, kuna fotosid ei ähmasta atmosfäär, pole valgusreostust. 570 kilomeetri kõrgusel atmosfäärist väljas asudes suudab see teha kümme korda selgemaid ülesvõtteid kui kõige võimsam maapealne teleskoop. Tänu sellele aparaadile on astronoomid hinnanud meie maailmaruumi 13,7 miljardi aasta vanuseks ning saanud teada, et see kasvab salapärase tumeda jõu mõjul üha suureneva kiirusega. Samuti leidis selle abil kinnitust mustade aukude olemasolu sisuliselt iga galaktika keskel. Ka orgaanilise molekuli olemasolu kauge tähe ümber tiirleva planeedi atmosfääris märkas esimesena just see kuraditosina meetri pikkune silmapikendus. Päikesesüsteemis on selle abil jälgitud Saturnil tuulesuundade järsku muutust ning avastatud Neptuuni aastaajad.

Hubble’i teleskoobi saavutuste hulka kuulub optilises lainealas kõige teravamate fotode tegemine. 18.-28. detsembril 1995 Suure Vankri tähtkujus tehtud Universui süvavaatel võib näha üle 1500 galaktika.

Naudi Hubble parimate piltide ja ka videote galeriid! 

Jälgi Hubble kosmoseteleskoopi facebookis SIIT ja SIIT, vaata kodulehte hubblesite.org ja juubelile pühendatud erilehte hubble25th.org

Seotud