Päike ajas Neptuuni pilved laiali

Planeet Neptuunil on ilm läinud erakordselt selgeks. Teadlased annavad teada, et esimest korda ligi 30 aastat tehtud vaatluste vältel olid vahepeal peaaegu kõik pilved planeedi ümbert mõneks ajaks kadunud, vahendab Novaator.err.ee.

Päikesesüsteemi kaugeimat teadaolevat planeeti on alates 90-ndate aastate keskpaigast vaadeldud nii Hawaii saartelt Kecki Observatooriumist kui ka NASA kosmoseteleskoobiga Hubble.

Imke de Pater Ameerika Ühendriikidest Berkeley California Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Icarus, et hakkasid aastal 2019 tähele panema, kuidas hiidplaneedi muidu nii paks pilvkate kippus keskmistel laiuskraadidel hajuma.

Mõne kuuga muutus hajumine globaalseks. Nüüdseks ajaks on pilvi juba omajagu ka tagasi tulnud, ehkki veel tänavu juuniski tehtud vaatlused osutasid, et päris tavapärane pilvisus ei ole veel taastunud.

Neptuuni pilvkatte ajutist laialdast hõrenemist ja hajumist on mingil määral ette tulnud ennegi, ainult et mitte kaugeltki nii suures ulatuses ja nii kauakestvalt kui nüüd.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Novaator.err.ee.

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.