Õpi ennast väärtustama ja hakka julgelt iseenese tões elama

“Täna ma mõtisklen selle üle, kuidas mõjutab meid sügav enese mitteväärtustamine. Millistest olukordadest ja elustsenaariumitest võtame osa siis, kui kogeme enese mitteväärtustamise õppetundi? Kui kaugele endast sellised kaasalöömised viivad ja mis on tagajärjed,” mõtiskleb raamatu”Restart. Uus algus 7 päevaga” autor Terje Mander.

Minul on praegu just see enese mitteväärtustamise õppetund käsil. Õigemini olen hakanud ennast sellest terveks ravima. Millised on eneseväärtuse puudumise tunnused? Ehk leiad sinagi siit ennast. Kui mitte ennast, siis ehk mõne sõbra või lähedase.

Minu jaoks esimene tunnus oli hirm hüljatud ja ära tõugatud saada kui oma päris tundeid, mõtteid ja arusaamu välja näitan. Ma ei hinnanud oma teadmisi ega sisemist tunnet. Arvasin, et olen väga osav kameeleon ja oskan surfata teistele inimestele meele järele olles ja olukordadega kiiresti kohanedes, ise juhtohjasid oma elu eest võtmata.

Kui meid halvab eneseväärtusetuse tunne, siis kõik, mida teised räägivad või arvavad asjadest, tundub olevat tõesem kui see, mis sul endal meeles mõlgub. Heidad kõhklusteta kohe oma tõe kus seda ja teist. Kipud kaasa minema tööl ja eraelus teiste plaanidega, kel on eneseväärikus ja uskumine oma tõesse.

Vaata endasse, millises eluvaldkonnas annad sina kellelegi, kas tööle, õpingutele, sõpradele või lastele ära oma väärikuse, oma aja, tuues ohvriks oma tervise või une ning olles ise stressis ja kurnatud. Enese mitteväärtustaja kuhjab tööl kõike, ei suuda öelda “ei” ja tunneb ennast väsinuna, stressis ja kurnatuna päeva lõpuks, tuues kogu maailma nõudmistele ja soovidele ohvriks iseenda.

Nii lendleme maailma nõudmiste ja end väärtuslikuks pidavate eluradadel aastaid, andmata endale aru, et kõik need õpetajad, kes meile oma väärikust ja juurdumist iseendasse peegeldavad on meile siin selleks, et õpiksime nägema, avama ja kasutama meie endi sees ärkamist ja kasutamist ootavat eneseväärtustamise teemantit!

Kui ühel hetkel tõuseme tuhast ja pühime puhtaks kõik enese eituse ja väärtusetuse tolmu, saab meie sees hakata püsivat pesa punuma särav, lõputu hingeteega kooskõlas väärikus, mille sõbraks on usaldus, sügav teadmine, enesekehtestus ja iseenda tões elamine.

Ära heitu lubadustest ja kokkulepetest, mis nüüd arutud ja mõttetud tunduvad. Oled teinud kannapöörde oma elus ja reaalsuski näitab sulle uut palet ning teist helgemat teed. Tee valikud usust, et oled õigel teel. Muuda seda, mis hinge rõhub ja õige enam ei tundu sinu väärikuse seisukohast.

Tea, et sind ümbritsevad inimesed võivad sinu ootamatu valiku ja sammu tõttu taunida, hukka mõista, sarjata, rääkida taga ja silte külge kleepida. Kuid sina oled teinud suure elumuutva sammu iseenda tõelise tee suunas, mida pole õigus kellegil hukka mõista.

Siin on sulle üks harjutus. Võta vastu ja koge oma väärtusetustunnet. See on sinu tunne, võta ta vastu ja tunne teda kogu oma olemusega, lõdvestu justkui sellesse tundesse. Lausu “mina kogen väärtusetustunnet” ja luba jääda selle tunde vastuvõtjaks, ilma igasuguse vastuhakuta. Luba justkui lahustuda selle tundel. Oota veidi. Kui tunned igas olemise tasandis nii füüsilises, vitaalses kui mentaalkehas lõdvestumist, siis jätka järgmise lause ning väärtuse sisestamisega. Lausu ensele kõval häälel: “Ma olen väärt, ma väärtustan eneses kõike”.

Harjuta seda nii kaua kui vaja.

Autor: Terje Mander

Vaata ka kirjastuselt Pilgrim äsja ilmunud Terje Manderi raamatut “Restart. Uus algus 7 päevaga”

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.