Ole nagu arheoloog ja tee igast neljapäevast väljakaevamispäev

Ärevuse üheks suurimaks püüniseks on minevik. Kui muretseme selle pärast, mida ütlesime või ei öelnud või tegime või ei teinud, siis miks-küsimuste esitamine vaid süvendab ärevust. Ärevuse vähendamiseks peame õppima teadlikult olevikus elama, suunates oma tähelepanu sellele, mis praegusel hetkel elus toimub. Ent samas on tõsi ka see, et vahetevahel minevikku kiigates võime sealt välja kaevata mõne aardelaeka, mille sisu saame kasutada ärevuse leevendamiseks.

Mõtle endast kui arheoloogist, mitte rändajast ajamasinas. Sul pole sellist masinat, millega saaks ajas tagasi rännata ja minevikus elada. Arheoloogina elad sa endiselt praeguses hetkes ning vaid uurid minevikus toimunut. Sa otsid vihjeid, mida saaks kasutada ärevuse vähendamiseks olevikus, sinu praeguses elus.

Üheks selliseks harjutuseks on väljakaevamisneljapäev. Sa vaatad ajas tagasi, et vaadelda (mitte kinni jääda) minevikuhetke, kui sul ärevusega probleeme polnud. Nagu tõeline arheoloogia, nii nõuab ka see tegevus kannatlikkust ja aega, sest kui ärevus meie elu rikub, jääb mulje, et me oleme alati ärevuses olnud ning mitte kunagi ei leidunud sellist aega, kui me olime ärevusest vabad. See uskumus on siiski vaid automaatne negatiivne mõte, mida võib nimetada kõik-või-mitte-midagi või ka mustvalgeks mõtlemiseks, ja see kuulub sageli ärevuse juurde. Aga hoolimata sellest, kuidas praegu tunduda võib, on meie kõigi elus leidnud aegu, mil ärevus oli väiksem. Kui leiame selle aja taas üles, siis võib see ka olevikus ärevust vähendada.

Väljakaevamisneljapäeva harjutus laseb sul leida ühenduse oma sisemise arheoloogiga, kes suudab välja kaevata infot, mis aitaks praegu ärevusega võidelda.

• Kujuta ette aega, kui sul ärevusega probleeme polnud. See võib põhjalikku uurimist nõuda, seega ole kannatlik.

• Kirjelda seda aega. Kirjuta selle kohta päevikusse või märkmikku. •

Milline sa tollal olid? Mida sa tegid?

• Millised olid teised inimesed?

• Mis siis su maailmas toimus?

• Ürita leida mustreid ja tee selgeks, mis tollal töötas ja tänu millele.

Kui oled infot kogunud, hakka seda kasutama. Kuidas sa saaksid teha rohkem selliseid asju, mis tollal toimisid, et leevendada praegust ärevust ja oma elu paremaks muuta?

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Tanya J. Petersoni raamatust „101 viisi, kuidas vähendada ärevust“.

Seotud