Hambapasta, näokoorija, kooriv dušigeel
Paljud end koorivate omadustega reklaamivad hügieenitarbed sisaldavad plastikust mikrograanuleid. Need mikroosakesed ei biolagune ja on liiga väikesed puhastussüsteemide filtritesse jäämiseks. Mikrograanulid kanduvad veekogudesse ja satuvad sealt omakorda kalade, lindude ja loomade plastik põletada ja alumiinium uuesti kasutamiseks üles sulatada. Kõlab ju nagu tõeline öko õudusunenägu! Prügimäel lagunemiseks läheb aega 150-500 aastat. Lisaks on sellel luksusel ka lisaks raskele ökoloogilisele jalajäljele ka krõbe hinnasilt. Traditsiooniline espressokann maksab lähes 30 eurot ja teeb täpselt sama head kohvi. Kapselkohvimasina ostuks liida sellele summale rahulikult sada või paarsada otsa. Kas see on tõesti vajalik ühe tassi kohvi nimel?
Ühekordsed söögipulgad
Meie kustumatu nälg kiire Aasia toidu järgi omab laastavat mõju vihmametsade öko süsteemile. Igal aastal langetatakse 4 miljonit puud 57 miljonit söögipulgapaari valmistamiseks. Siin on ka lugemiseks üks kiri Hiina vangilaagris viibinud mehest, kes heidab muuhulgas valgust, kui ebasanitaarsetes oludes vangid antud söögipulki pakendavad.
Kilekott
Õigustatud nimega killerkott on jätkuvalt suureks probleemiks. Kuigi kilekottide kasutamist on maailmas vähendatud nii täieliku keelamise kui ka maksustamise abil, kasutatakse jätkuvalt igal aastal lähes triljon tavalist, mitte biolagunevat kilekotti. Paar riidest kotti on täiesti piisav, et ostud poest koju tuua ja nende kaasaskandmine on täiesti võimalik harjumuseks muuta. Telefoni võtad ju kodust väljudes kaasa. Miks mitte kotti?
Patareid
Loomulikult on patareide probleemiks nende toksiline koostis, milleks on erinevad ohtlikud kemikaalid. Õnneks on patareide taaskasutus võimalik ning seda propageeritakse jõudsalt. Praeguseks on enamus supermarketites kasutatud patareide ning akude kogumispunkt, kuhu saab vaevata tühjenenud patareid ning akud viia. Kuna patareide äraandmine taaskasutuseks on niivõrd lihtsaks tehtud, siis seda võimalust kasutatakse hea meelega ning järjest vähem patareisid satub prügimäele. Ühesõnaga asjad liiguvad, kuid parem on siiski kasutada taaslaetavaid akusid, kui ühekordseid patareisid.
Teekott
Paljud traditsioonilised paberist teekotid sisaldavad tegelikult plastikut, kuid üsna vähesel määral. Kuid uus trend turul on nunnud püramiidikujulised teepakid, mis on valmistatud nailonist ja polüetüleentereftalaadist (PET). Uus teekoti kujundus annab väidetavalt parema maitseelamuse, kuid neid ei saa kompostida.
Tegelikult on igasugune pakitee halvema kvaliteediga kui purutee ning ka oluliselt kallim. Miks mitte kasutada teesõela ning eemaldada plastikelement oma teerituaalist.
Niisked salvrätikud
Loomulikult on tegemist väga mugava tootega ja ilmselt ütlevad enamus lapsevanemaid, et pisipõnne kasvatades muudmoodi hakkama ei saa. Kuid niisked salvrätikud ei ole sama, mis tavalised salvrätikud. Niisked, pakendatud salvrätid sisaldavad plastikosi ja ei ole biolagunevad. Kahjuks visatakse neid tihtipeale tualetipotti, kuid kuna nad ei lagune vees, siis moodustuvad torudes ummistusi.
Ühekordsed raseerijad
Lisaks sellele, et ühekordse raseerija kasutamine on üleüldiselt ebameeldiv kogemus, mis annab halva lõpptulemuse, on selle vidina valmistamiseks kasutatava plastiku ja terase valmistamise süsinikujalajälg ühekordse tulemuse tarvis liialt suur. Palju loodussõbralikum on hankida endale raseerimisnuga või pardel, mis teenib sind pikki aastaid.
Allikas: Vegamama.ee