Lõppenud aastal laaditi nutiseadmetesse rakendusi 230 miljardit korda ehk üks elanik paigaldas aastas keskmiselt 30 korda rakendust. Raha liikus rakenduste tootjate poole 170 miljardi dollari väärtuses. Kõige enam laaditi alla rakendust TikTok. Kokku lisandus möödunud aastal valikusse kaks miljonit uut rakendust, millest enam kui 100 miljonit dollarit teeninute arv kasvas viiendiku võrra.
Asjaolu võiks innustada looma veelgi rohkem uusi rakendusi. Vahest loodetakse luua Facebooki, neile meeldivaid videoid ning veebis avaldatud huvitavaid artikleid. Teises eksperimentide seerias paluti neil lugeda trükiajakirju ja märgistada huvitavaimaid artikleid. Näiliselt on see nagu ekraani taga olemine, aga paberkandjal.
Kõike võrreldi omakorda eksperimendi kolmandas osas toimunuga, milles emad mängisid lapsega ning nutitelefon ja ajakirjad paiknesid väljaspool tuba. Viimast nimetasid teadlased katkestusteta tasuta mängimiseks.
Selgus, et emade ja laste vaheline suhtlus vähenes nutitelefoni kasutamise ajal neli korda. Teadlased hoiatavad, et suhtlemise taoline harvenemine võib kahjustada väikelapse arengut ning omada veelgi suuremaid ja kaugeleulatuvaid tagajärgi. Küllap on nendeks lastest täiskasvanuks saanute elus pikenenud ekraaniaeg.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates “Portaal”.