Nõuanded lastevanematele: kuidas seletada lastele erinevaid tundeid?

Kas sina täiskasvanuna oskad lapsele seletada, kuidas kõikide oma tunnetega toime tulla? Mida näiteks teha, kui tunned pettumust, ootusärevust või kadedust? Jennifer Moore-Mallinos ja Gustavo Mazali annavad oma raamatus “Nii palju tundeid. Mida nad kõik tähendavad?” head nõu, kuidas tutvustada lastele tunnete maailma.

Vedrunukk on ootusärev

Jack läheb nii elevile, kui lapsed, kellele ta kuulub, ta üles keeravad ja muusika mängima hakkab. Jack muutub karbist väljakargamist oodates ootusärevaks. Jack ei jõua ära oodata, mil ta kõigi üllatunud nägusid näeb, kui ta karbist kõrgele õhku välja hüppab. Ootusärevus on ka see, mida sa oma sünnipäevapeo eelõhtul tunned, kui sa ei jõua ära oodata, millal kingitusi avada saab.

Ootusärevus – kui lahe!

Ma olen nii pettunud!

Oled sa kunagi midagi nii väga-väga teha tahtnud, aga siis mingil põhjusel ei saa? Tunne, mis sind siis valdab, on pettumus. Ma olin pettunud, kui mina ja mu parim sõber plaanisime parki minna, aga me ei saanud sinna minna, sest suur torm tuli peale. Aga selle asemel et olla kurb ja endast väljas, otsisime mingi muu toreda tegevuse.

Mida sina teed, kui sa pettumust tunned?

Mu ralliauto on uhke!

Mu läikiv punane ralliauto ootab lippu, mille langedes algab võistlus. Start! Mu ralliauto kihutab mööda rallirada ja püüab kõigest väest võita. Siis, pärast nelja ringi, ta võidabki! Oled sa kunagi midagi tehes väga pingutanud ja siis sellega hakkama saanud? See on uhke tunne. Mu ralliauto tunneb end uhkelt – särava kuldse medaliga kaelas.

Hurraa! Ta sai sellega hakkama!

Ma tunnen end turvaliselt

Emme ja issi tekitavad minus turvalise tunde, sest nad on minu jaoks alati olemas. Kui ma olen haige, siis nad hoolitsevad mu eest; kui ma näen halba und ja mul on hirm, lubavad nad mul enda kaissu pugeda; ja kui me autoga sõitma läheme, panevad nad mulle turvavöö peale, et minuga midagi ei juhtuks.

Mis sinus turvatunnet tekitab?

Süüdi!

Oled sa kunagi teinud midagi sellist, mida sa tead, et sa poleks tohtinud teha, näiteks valetanud või salaja küpsist võtnud? Pärast seda tunned sa end halvasti. Kui mu koer on teinud midagi, mida ta ei tohi teha, ta on näiteks mu kinga närinud, tunneb ta end süüdlaslikult. Ta vaatab mind oma suurte silmadega, kõrvad longus, ja tõmbab saba jalge vahele. Süüdi pole end hea tunda ja seepärast, kui sa oled teinud midagi, mis sinus süütunnet tekitab, püüa seda heastada.

Ja püüa seda enam mitte teha!

Emake loodus on täna rõõmsas tujus!

Kui päike paistab, puhub soe tuul ja linnud laulavad, on kindel, et Emake Loodus on rõõmsas tujus. Ja kui emake loodus rõõmustab, tekitab ta kõigis õnnetunde ja sa tunned end vabana nagu valge üle taeva hõljuv kohev pilv. Rõõm on hea tunne – leia igas päevas midagi, mis teeb su rõõmsaks ja õnnelikuks.

Naerata!

Kadedus on kole tunne

Kui kellelgi on midagi, mida sa väga tahad, aga ei saa, siis tunned sa kadedust. Ma nii väga tahtsin koolis etteütluse eest A saada, aga ma sain B ja mu sõber sai A. See tegi mind tigedaks ja ma tundsin kadedust. Kas sa teadsid, et kui keegi on tige ja tunneb kadedust, võib ta käituda nurjatult ja öelda õelaid asju? Kadedus on paha tunne ja kellegagi ei tohi kunagi õelalt käituda.

Ole rahul sellega, mis sul on, ja püüa mitte muretseda selle pärast, mida sul pole!

Närviline Nelly on ärev kitseke

Kas sa teadsid, et kitsekesed võivad ärevust tunda? Oled sa näinud, kuidas väike ja veidi hirmunud näoga kitseke jookseb puu juurest puu juurde ja püüab end ära peita, eriti siis, kui inimesed läheduses on? Kui Nelly on aasal ja mingit häält kuuleb, tunneb ta end ärevalt ja närviliselt. Siis jookseb ta kiiresti oma ema juurde ja peidab end tema varju. Ema lähedus rahustab Nellyt.

Mis sinus ärevust tekitab?

Pinges nagu juuksekumm

Oled sa kunagi püüdnud kummi venitada nii palju, et ta enam pikemaks ei veni? Mõnikord, kui ma tunnen stressi ja olen pinges, tõmbuvad mu lihased pingule ja lähevad krampi. See juhtub tavaliselt siis, kui ma hambaarstile lähen, veidi närvis olen ja hirmu tunnen.

Sügavalt hinge tõmbamine lõdvestab lihaseid.

Allikas: Tunnete muutmine: praktilised sammud positiivsete tunnete tekitamiseks

Kuidas seletada lastele tundeid: ilmus uus raamat, mis on mõeldud abiks lastevanematele ja õpetajatele

Kuidas seletada lastele olulisi tundeid: mida tähendab hoolivus?

Kuidas aidata hirmu tundvat last?

Seotud