Noorte moodi käitumine aeglustab sinu aju vananemisprotsessi

Sa võid suuta “aega ümber pöörata” ja seeläbi oma aju nooremaks teha, kui teed asju, mida tavaliselt teevad nooremad inimesed. Kui käitume nii nagu ühiskond ootab ehk teisisõnu “eakohaselt”, siis aitame teadlaste arvates sellega vananemisele kaasa.

Arizona osariigi ülikooli teadlaste sõnul võib inimese käitumismustri muutmine olla isegi ravimitest tõhusam viis dementsuse, Alzheimeri tõve ja teiste vanusega seotud kognitiivsete probleemide ravimiseks.

Nende väitel võib tavaliselt nooremate inimestega seostatud tegevuste harrastamine ja uute oskuste õppimine muuta vanemate inimeste aju molekulaarstruktuuri.

Teadlaste leiud on aga seni piirdunud mesilaste seas läbi viidud eksperimentidega. Teadlased avastasid, et mesilased vananevad kiiresti, kui nad on asunud otsima toitu uue põlvkonna hiljutisündinud mesilaste jaoks. Kui aga mesilasi suudeti kavaluse teel sundida jääma mesilastaru vastsündinute eest hoolitsema, esines umbes pooltel mesilastel suurenenud võime uusi asju juurde õppida.

See muudatus peegeldus ka füüsiliste muutuste näol mesilaste ajudes – neis aktiveerusid uute oskuste õppimise käigus proteiinid, mis kaitsevad inimesi dementia vastu.

Allikas: ajakiri Experimental Gerontology, 2012

Tõlkinud: Joonas Orav

Seotud