Nõid Anete kirjanurk | Maailma esimene naine – metsik Lilith

Arvestades fakti, et elame kultuuriruumis, mis on suures osas mõjutatud kristlikust maailmavaatest, on lausa patt, et suurem osa inimesi ei tea Lilithist midagi. Lilithi mahavaikimine on olnud usuliidrite poolt igati loomulik samm, sest ajaloo jooksul on Piiblis leiduvat tõde moonutatud, väänatud ja painutatud nii, kuidas parajasti kellelegi kasulikum on. Lilithi puhul on mindud lausa nii kaugele, et Lilithi olemasolu ja mõju on suures osas maha vaikitud.

Maailma esimene naine Lilith loodi koos Aadamaga, mõlemad tehti savist ning seetõttu pidas Lilith end Aadamaga võrdväärseks. Jumal armastas lausa nii väga Lilithit, et ütles Lilithile oma salajase nime. Salajase nimega sai Lilith Jumala üle võimu. Kui Jumala sooviks oli see, et Aadam juhiks ja Lilith alluks, ei olnud Lilithile ettepanek sugugi meeltmööda, Lilith leidis, et kuna on ta on Aadamaga samast materjalist tehtud, ei ole ta sunnitud Aadamale alluma. Väidetavalt oli Lilithile vastukarva kas see, et voodielu oleks jäänud ainult Aadama dikteerida, ainus aktsepteeritav poos oli misjonäripoos (selle loo valguses on lihtne mõista, milline taust on sõnal “misjonäripoos” ). Lilith lausus Jumala salajase nime, võttis tiivad selga ja lendas paradiisiaiast minema. Aadam palus Jumalat, et ta Lilithi tagasi tooks, kuid viimane keeldus. Lilithile näis elu koos Saatana ja deemonitega rohkem meeldivat. Ja kuigi Jumal tegi Aadamale küljeluust uue naise, Eva, siis ei kaotanud see täielikult igatsust metsiku Lilithi järgi.

Lilith on metsiku naise võrdkuju, ta on naine, kes ei tee vahet mustal ja valgel, heal ja halval, lubatul ja keelatul, viisakusel ja ebaviisakusel. Miks? Sest Lilith ei söönud hea ja kurja tundmise puust, seega oli maailm tema jaoks ÜKS ja paradiisist lahkumine oli tema enda vaba valik. Mida oleks üleüldse karta naisel, kes teab Jumala salajast nime ja võib endale tänu sellele lubada kõike. Lilith esindab ka keelatud seksuaalsust, ürgnaiselikke fantaasiaid, mis tõenäoliselt Aadama pähe lihtsalt ei mahtunud. Olgem ausad, naiste seksuaalfantaasiad on sageli palju värvikamad, huvitavamad, lennukamad ja piiritumad kui meeste omad. Lilith sünnitas deemonitele hulgaliselt järglasi, väidetavalt osa järglasi jäi tal ka sünnitamata, mistõttu tuntakse teda ka abortide patroonina.

Lilithi mahavaikimine oli seega igati loogiline samm. Kõik naised käitugu nagu Eva, kuid siinkohal ei tasu unustada, et Eva oli see, kes hea ja kurja tundmise puust sõi. “Tänu” temale visati nad mõlemad Aadamaga paradiisist välja ning nende usku Jumalasse testiti mitmel viisil. Mõelda vaid, mida vaene Eva pidi läbi elama, kui Lilithil piisas vaid lausuda Jumala salajane nimi ja kõik tema mured oleksid kohe lahendatud. Samas võimalik, et Lilith ei tundnud muresid, ta oli naine, kelle jaoks head ja kurja ei eksisteerinud.

Avastasin Lilithi olemasolu tänu astroloogiale, kus tuntakse teda Musta Kuu ehk Lilithina. Naise horoskoobis näitab Lilith ära naise varjatud seksuaalsuse, ühiskonna poolt mitte aktsepteeritava naiseliku olemuse ning ürgse jõu. Lilith on olemas kõikides naistes, mõned on temast rohkem teadlikud, teised vähem teadlikud. Lilith on võimeline andma naisele suure jõu, kuid selle jaoks tuleb teda kõigepealt teadvustada. Meeste horoskoobis näitab Lilith ära selle naise, kes mehe hulluks ajab, kelle poole teda alati tõmbab, kuid keda ta võib ka metsikuse tõttu karta.

Niisiis suuremas osas naistes elab metsik ürgne kõikvõimas Lilith, kui Lilithi temaatikat sügavamalt uurida, siis selgub, et kõige kodusemalt tunneb ta end Skorpioni märgis, mida juhib Pluuto. Pluutot tuntakse astroloogias ka Nõiana, seega Lilith, esimene naine, omas kahtlemata teatud nõialikke teadmisi, mis tulid Jumalalt (ja oh üllatust, mitte Saatanalt) endalt. Lilith näitab astroloogias ära ka selle koha, kus naine võib tunda end nõrgana, jõuetuna, seda loomulikult ainult seni kaua kuni ta teadvustab Lilithi jõudu ja õpib seda suunama, kasvatama ja arendama.

Arvestades seda, milline jõud Lilithis paikneb ja kui suur mõju on Lilithil tegelikult, pole ime et patriarhaalne ühiskond Lilithi maha vaikis, kuid sellest hoolimata, naised ja mehed võivad Lilithi eest joosta, kuid selle eest pole võimalik põgeneda, on ta ju meil kõigil sünnikaardis sees, osa meist…

NB! Kuigi Lilith on olemas iga naise kaardis, siis olenevalt märgist, majast ja aspektidest ei pruugi ta siiski kõikidel naistel tugev olla, vaid sunnib võimendama evalikke omadusi…

Autor: Nõid Anete

Loe lisaks: Nõid Anete kirjanurk | Eelmiste elude saladus

Nõid Anete kirjanurk: nõidus ja radioaktiivsus

13. kuupäeva maagiline rituaal: mured minema

Puude võlujõud: millised puud annavad ja millised võtavad energiat?

Ingel igaks päevaks | Miks ingellik energia meile nii südamelähedane on?

Seotud