Nipid, kuidas vestluses ärevusest mööda minna ning reageerimise asemel vastata

Ärevad mõtted ja uskumused ei lase meil võtta vestluse sisu sellisena, nagu see on. Negatiivsed mõtted viivad emotsionaalsete oletusteni. Kahjuks reageerime vaidlustes tihtipeale hoopis oma oletustele, mitte ei pööra tähelepanu vestluse tegelikule sisule. Loe, kuidas seda vältida ning tõeliselt kuulata ja vastata.

Ärevus ähmastab meie tajusid

Mõne tulise vestluse või vaidluse käigus on ärevusel halb komme vahele segada. See räägib kõigist üle, öeldes näiteks alljärgnevaid asju.

• See on täpselt nii nagu üks teinegi kord, kui ta käitus väga ebaviisakalt.

• Ta on alati selline. Aga kui miski ei muutugi kunagi?

• Ta pole üldse mõistlik. Minu jutt ei jõua talle kunagi kohale.

• Äkki on see viimaseks piisaks karikas ja ta jätab mind maha? Ma ei saa teda selles süüdistada, aga ma ei tahaks teda kaotada.

See võib su ärevaid mõtteid ja tundeid süvendada ega vii sind lähemale probleemi lahendamisele.

Ärevust on võimalik vaigistada ja produktiivsemalt vestelda või isegi vaielda, kui vastata teisele praeguses hetkes kohal olles, mitte ärevuse pinnalt reageerides. Ka vastamise puhul võid tunda mitmesuguseid emotsioone, nagu näiteks viha ja pettumus, kuid sa ei tegutse neist ajendatult. Jääd oma vastuses rahulikuks, emotsioonidest hoolimata.

Katseta alljärgnevaid vahendeid, et ärevusest mööda pääseda ja teistele vastata, mitte lihtsalt reageerida.

Võta korraks aeg maha ja tee mõned aeglased ja sügavad hingetõmbed. See toob ajusse rohkem hapnikku ning loob sulle ruumi mõtteid koguda.

Jää teadlikuks. Püsi praeguses hetkes, juhtides tähelepanu sellele, mida sa näed, kuuled ja puudutad. See peletab mineviku kohta käivad mõtted ja tulevikku puudutavad mured.

Nüüd, kui oled olevikule keskendunud, vasta vestluskaaslase sõnade taga peituvale mõttele. Vahest pead paluma, et ta kordaks oma sõnu, et saaksid teda tõeliselt mõista, ilma et negatiivsed mõtted vahele segaksid.

Rahulikult vastamine ei tähenda seda, et peaksid hülgama selliseid asju, mis on sinu jaoks olulised. Kui sa tead, et suudad enda ja oma uskumuste eest seista, on ka kergem rahulikuks jääda, selmet reageerida emotsionaalselt.

Kui sa keeruliste vaidluste ajal keskendud sellele, mis tegelikult toimub, siis saad selgemini mõelda ja olukorda ise tõlgendada, laskmata ärevusel seda sinu asemel teha.

Proovi seda! Mine teadlikkuse harjutamise jalutuskäigule. Harjuta keskendunud ja tähelepanelik olemist, enne kui seda mõnes vestluses katsetad. Hinga sügavalt sisse ja pööra tähelepanu sellele, mida enda ümber näed. Kui pähe tükivad mõtted, siis see ongi hea võimalus harjutada oma tähelepanu ümbersuunamist ümbritsevatele vaatepiltidele.

Allikas: Viis tehnikat ärevuse leevendamiseks iseseisvalt

Ärevusega silmitsi: elamine udus ekseldes

Ravimtaimed, mis aitavad leevendada ärevust

Seotud