Nipid, kuidas hoida meel positiivsena ja tõsta oma enesehinnangut

Mõnel inimesel on nii vähe enesekindlust, et kardab isegi enda jaoks seada midagi enamat kui vaid kõige väiksemad sihid. Paljudel sellistel inimestel on olemas anded ja võimed, mida nad täielikult ei kasuta, sest nad ei usu, et suudaksid oma töökohal ja eraelus toime tulla väljakutsetega, mis aitaksid neil saavutada paremat elu. Kõrge enesehinnanguga inimesed usuvad, et neid saadab palju tõenäolisemalt edu enamikus ettevõtmistes. Nad austavad ennast ja teavad, et ka teised austavad neid. See ei tähenda, et nad on alati kõige suhtes optimistlikud ja rõõmsameelsed. Meil kõigil on halbu päevi ja me kõik oleme kogenud aegu, kui asjad näivad muudkui viltu minevat. Kõrge enesehinnanguga inimesed suudavad sellega leppida ega lase raskustel endast võitu saada.

Paraku on paljudel inimestel väga madal enesehinnang. Nad näevad end läbikukkujatena ning kui tõepoolest milleski edukaks osutuvad, peavad nad seda juhuseks. Neil on tõeline kahtlus oma võimete osas. Igaüks meist peab uskuma oma võimesse ettevõtmist edukalt sooritada juba enne ettevõtmise alustamist. Kui me selles kahtleme, saame lõpuks väga vähe tehtud. Kui meie eesmärki toetavad vankumatu usk ja kõrgelennulised ambitsioonid, siis ei suuda me lõõgastuda, puhata ega rahuldust tunda enne, kui oleme sihi saavutanud. Edu saavutamise võti peitub endasse uskumises.

Kõrge enesehinnanguga inimesed usuvad, et neid saadab palju tõenäolisemalt edu enamikus nende ettevõtmistes. Nad austavad ennast ja teavad, et ka teised austavad neid. Enamik edukaid mehi ja naisi ei sündinud geenidega, mis nad paugupealt edukaks tegi. Suurtest inimestest räägitud lood näitavad sageli, kuidas neil tuli sihile jõudmiseks võitu saada vaesusest, masendusest ning pealtnäha ületamatutest raskustest. Need inimesed suutsid seda, sest nad muutsid minapildi negatiivsest positiivseks ning hakkasid seejärel meelekindluse, pühendumuse ja raske tööga elama sellist edukat elu, mille olid endale kavandanud.

Me kõik võime selle sammu astuda. See vajab pühendumust ja lakkamatut pingutust, aga kui tahad sihile jõuda, siis võid seda teha – ja isegi pead seda tegema. Mõned sammud sinu aitamiseks:

• Armasta end. Kui me end tõeliselt ei austa, siis ei saa me oodata ka teistelt armastust ja austust.

• Usalda end. Langeta oma elu kohta otsuseid kõhklematult. Kui seame endale eesmärgid ning meil on enesekindlust oma edu suhtes, ei pea me kartma ühegi otsuse langetamist, mis aitaks meil sihtideni jõuda.

• Rõhuta positiivset. Muidugi võib tee peal ette tulla ka ebaõnnestumisi, aga ära klammerdu nende külge. Keskendu oma igapäevastele saavutustele – see ergutab soovi saavutada edu. Enesekindlus võib ka kaduda. Seda tuleb pidevalt turgutada ja tugevdada. Seda suudavad teha nii sõnad, teod, suhtumine, kogemused kui ka pühendumus enesekindlust säilitada.

• Me peaksime endalt palju nõudma. Väikese edusammu tegemine ei anna põhjust endaga rahulolevaks muutuda. Kasuta väikeseid edusamme stiimulina raskemate saavutuste poole püüdlemiseks.

• Võta endale eeskujuks edukaid inimesi. Loe suurte meeste ja naiste elulugusid ning õpi nende kogemustest – saa innustust nende pühendumusest. Otsi ka tänapäeva maailmast kangelasi ja jäljenda neid. Mõtle positiivselt. Tee endale harjumuseks asendada peas negatiivsed sõnad positiivsetega. Selle asemel et kasutada mõtteis sõnu meeleheitest, kasuta sõnu lootusest; kasuta läbikukkumise sõnade asemel edu sõnu; lüüasaamise sõnade asemel võidu sõnu; muretsemise sõnade asemel julgustamise sõnu; ükskõiksuse sõnade asemel entusiasmi sõnu; viha sõnade asemel armastuse ja enesehinnangu sõnu.

“Täidame oma pea mõtetega rahust, julgusest, tervisest ja lootusest, sest meie elu peegeldab seda, mis on meie mõtetes.” Dale Carnegie

Allikas: Dale Carnegie “Kuidas vabaneda stressist ja muretsemisest”, kirjastus Pilgrim
Loe lisaks: Kas oled pinges? Siin on viis tõhusat sammu stressi esmaabiks
Sul on pidev stress? Siin on praktilised nipid, millega saad muuta oma meeleolu rahulikumaks ja enesetunnet paremaks 10 asja, mida saad teha, et oma enesehinnangut tõsta

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.