Neli loomasõbralikku tarbimisvalikut meie igapäevaelus

Sel laupäeval, 1. novembril Tallinnas Mustika keskuses toimuv Taimetoidumess inspireerib külastajad elama vägivallavabamat elu - viisil, mis säästab tuhandete loomade elusid.

Elame ühiskonnas, kus on enamasti võimalik teha valikuid. Iga valik mõjutab kas otseselt või kaudselt ka teisi meie ümber. Näiteks oma igapäevastes tarbimisvalikutes saab eelistada tooteid ja teenuseid, mis teevad võimalikult vähe kahju nii loomadele, loodusele kui ka meie tervisele.

1.    Loomasõbralik toitumine

Konservatiivsemate arvutuste kohaselt säästab taimetoitlane aastas vähemalt 406 looma elu. See tähendab, et taimse toidu eelistamine kasvõi kord nädalas säästab aastas vähemalt 58 looma elu. Sellesse tehtesse pole kaasatud metsloomi, kes kannatavad tänu intensiivsele põllumajandusele ja sellest tingitud keskkonnakahjudele. Farmiloomade pidamine mõjub planeedile laastavalt. Kulub meeletul hulgal maad, vett ja väetist ainuüksi farmiloomade toitmiseks (näiteks loomasööda jaoks mõeldud soja, mille põllud laienevad igal aastal Amazonase vihmametsade arvelt) ja ülalpidamiseks, kes hiljem omakorda inimeste toidulauale jõuavad. Lisaks toodavad lehmad ja piimatööstus aastas mitmekümneid kuni sadu miljoneid tonne kasvuhoonegaasi metaani (CH4), mis on näiteks süsihappegaasist (CO2) kordades ohtlikum kasvuhoonegaas.

Lisaks konkreetsete loomade päästmisele, aitab taimse toidu eelistamine anda aimu ka tootjatele, milliseid tooteid arendada ja millistesse rohkem investeerida. Iga ostuvalik on hääletamine looma- ja loodussõbralikuma maailma poolt.

2. Loomasõbralik kosmeetika ja kodukeemia

Loomasõbralikku kosmeetikat ja kodukeemiat pole loomadel katsetatud ja see ei sisalda loomseid koostisosi. Paljud sellised tooted kannavad tavaliselt sellekohast märget. Hinnanguliselt sureb igas minutis katselaborites 16 000 hiirt, rotti, küülikut, kassi, koera ja primaati, kellest suurt osa kasutatakse kosmeetilistes katsetes. 2013. aasta märtsis keelustati Euroopa Liidus nii kosmeetikatoodete ja nende koostisosade katsetamine loomadel kui ka selliste toodete-koostisosade müümine. See on oluline ja suur samm maailma poole, kus eetika (nii loomade kui ka inimeste õigused ning puhas keskkond) on olulisem kui majanduslik huvi.

3. Loomasõbralikud riided

Taimetoitlased, eelkõige veganid, väldivad võimalusel selliseid riideesemeid, mis sisaldavad nahka ja karusnahka, villa, sulgi ja siidi. Inimesel, kes pole valmis nii suuri ümberkorraldusi oma garderoobis tegema, on kõige lihtsam loobuda karusloomafarmidest pärineva toodangu kandmisest. Karusloomakasvandustes kasvatatakse tänapäeval rebaseid, naaritsaid, küülikuid, nutriaid, kährikuid, tšintšiljasid ja teisi loomi. Karusloomafarmides puudub loomadel võimalus elada liigiomast elu ja väikestes traatpuurides ei ole võimalik tagada loomade heaoluks vajalikke tingimusi. Kaasaegses maailmas ei ole karusnahkade järele enam praktilist vajadust, kuid sellegipoolest on karusnahatööstuse aastane toodang maailmas umbes 50 miljonit nahka. Loomi vangistatakse ja koheldakse julmalt ainult inimese edevuse ja glamuuriihaluse tõttu.

4. Loomasõbralik meelelahutus

Loomade kasutamine meelelahutuses, sealhulgas tsirkuseetendustes ei ole inimese funktsioneerimiseks vajalik ega põhjendatud. Lisaks tekitavad tsirkused loomadele suuri kannatusi. Metsloomade treenimine meelelahutuse eesmärkidel ei võimalda loomadele loomulikku elu ja annab vaatajatele väärastunud pildi loomadest ja nende vajadustest. Loomi kasutatakse inimeste meelelahutuseks veel mitmel muul moel, näiteks delfiine ja muid mereimetajaid delfinaariumite etendustes, ponisid ja hobuseid lõbusõitudeks ja võiduajamisteks, härgi härjavõitluses ja mujal.

Loomasõbralike tarbimisvalikutega saab tutvuda juba sel laupäeval, 1. novembril Mustika keskuses, kus kell 11-18 toimub järjekorras juba neljas Taimetoidumess. Sel aastal on kohal üle 60 esitluslaua, kus pakutakse lisaks taimetoidule ka looduslikke ja loomkatsetamata kodukeemiat-kosmeetikat ning eetilisi rõivaid, kell 15 astuvad üles OMAtsirkuse artistid.

Kell 14 toimub Mustika keskuse Rahva Raamatus vestlusring populaarsete kokaraamatute autoritega – Sandra Vungi, Loore Raav, Mariin Manglus. Päev enne messi ehk 31. oktoobril korraldab MTÜ Loomus messi raames Tallinna Õpetajate Majas loomaõiguste konverentsi “Loomaõiguslus akadeemias ja aktivismis: teadmised ja tegutsemine loomade heaks”. Nii mess kui ka konverents on külastajatele tasuta. Vaata Taimetoidumessi videot

Autor: Annika Lepp

Allikad: www.vegan.ee, www.loomus.ee, www.loomakaitse.ee, www.countinganimals.com/how-many-animals-does-a-vegetarian-save/

Seotud