Need on märgid, mis näitavad, et sa vajad sotsiaalmeedia kasutamisel piire

Kuna me elame digitaalses maailmas, hõlmavad tehnika ja sotsiaalmeedia massiivse osa meie elust. Ja kuigi me oleme tehnikast pidevalt ümbritsetud, on meie võimuses oma nutiseadmete kasutamist elutervelt hallata.

Märgid, mis näitavad, et sa vajad piire:

• Sa kontrollid pidevalt oma telefoni ka hetkedel, mil peaks midagi muud tegema.

• Sul kulub liiga palju aega telefonis. Keskmine inimene kulutab telefonis umbes kolm tundi päevas. •

Seltskonnas olles oled telefonis, mitte ei suhtle inimestega.

• Kasutad telefoni pidevalt selleks, et vältida töö tegemist, vanemlike kohustuste täitmist, ülesannete lõpetamist või suhtlemist.

• Teised inimesed on kurtnud su digikasutuse üle.

• Sa kasutad telefoni ka auto juhtimise ajal.

• Tehnikakasutus mõjutab su toimimisvõimet muudes eluvaldkondades, näiteks koolis, tööl, kodus.

• Su tehnikakasutus mõjutab su vaimset või emotsionaalset tervist.

Washington Post kirjutas, et 3,725 miljardit inimest kasutab sotsiaalmeediat. See on ligi pool planeedi elanikkonnast. Keskmine täiskasvanu veedab sotsiaalmeedias 142 minutit päevas. Keskmine teismeline veedab sotsiaalmeedias üheksa tundi päevas. Aga sina? Ma tean, et peaaegu kolm tundi kõlab nagu palju, kuid kui sa mõtled, kui paljud inimesed passiivselt sirvivad veebilehti kedagi oodates või sabas seistes, siis nii need minutid kuhjuvad. Loomulikult saab sellest probleem siis, kui sa teed seda ajal, mil peaksid tegema midagi muud.

Kui sa ei saa voodist välja, ilma et sa oma telefoni järele ei haaraks

Ära jäta magama minnes telefoni voodi ligidusse.

Pane telefon voodist nii kaugele, et sa pead selleni kõndima.

Ära hoia telefoni samas toas, kus sa magad.

Pärast ärkamist mõtle telefoni järele haaramata, kuidas sa tahaks päeva esimesed hetked veeta. Äkki sa tahad kirjutada päevikusse, kallistada partnerit, sirutada või hambaid pesta.

Leia midagi muud, mida teha.

Kui sa kogu aeg telefoni vaatad

Ära hoia telefoni käeulatuses. Pane ta laadima teise tuppa. Harjuta ennast telefoni iga päev mõneks tunniks välja lülita ma. Planeeri aegu, millal sa oled sotsiaalmeedias ja millal on sinna minemine keelatud.

Kui sa liiga palju aega sotsiaalmeediale kulutad

Jälgi oma meediakasutust. iPhone pakub võimalust piirata sotsiaalmeedias veedetud aega ning limiidi ületamisel sind kas logitakse vastavatest äppidest välja või pakutakse võimalust limiiti pikendada. Mõned äpid pakuvad ise sotsiaalmeedias veedetud ajamahu meeldetuletuse võimalust. Austa oma piire sellega, et pead kinni endale seatud ajapiirangutest.

Kui sa koged lööki enesehinnangule või tunned alaväärsust, kadedust või viha

Ühes minu Instagrami küsitluses ütles 33 protsenti vastanutest, et neil on keeruline lõpetada nende inimeste jälgimist, kelle postitused neid häirivad või ei huvita.

Teadvusta endale, keda sa jälgid ja miks sa seda teed. Isegi kui kõik su sõbrad mõnd tuntud suunamudijat jälgivad, võid sina seda mitte teha, kui tema elustiil sinus kadedust tekitab ja sind ennast halvasti tundma paneb. Inimeste puhul, kes sinus ebameeldivaid tundeid tekitavad, kasuta julgesti funktsioone „unfollow“, „block“ ning „mute“ (lõpeta nende jälgimine, blokeeri või vaigista). Sa peaks oma reaktsioonidega tegelikult tööd tegema – ja kui sa oled oma reaktsioonide põhjuseid mõistnud, võid neid taas jälgima hakata.

Täiskasvanud, kes ei saa tehnikavidinaid käest ära

Üks sõber ütles, et ta poeg oli temalt küsinud: „Kas sa armastad oma telefoni rohkem kui mind?“ Sõber oli haavunud, aga tema poeg oli ka haiget saanud. Telefonid on nagu pihku mahtuvad läptopid; me võime vaadata telesaateid, kuulata taskuhäälinguid, ostelda, suhelda ja palju muudki teha. Aga mis hinnaga?

Kas tegeled telefonis millegi muuga, kui laps oma päevast rääkida üritab? Kas sa suhtled oma veebisõpradega, ise samal ajal teiste sõpradega päris elus õhtust süües? Sul on vaja piire.

Hirm millestki ilma jääda

Hirm millestki ilma jääda on täiesti reaalne hirm. Inimestele läheb käe pulsil hoidmine sedavõrd korda, et nad kulutavad lõputult aega, püüdes olla „moodsate“ inimeste tegemistega kursis. Kõigega kursis olemine võtab raha, aega ja energiat. Kahjuks pommitatakse inimesi sotsiaalmeedias pidevalt piltide ja videotega sellest, kuidas keegi teine lõbusalt aega veedab ja kui hästi tal läheb. Jälgijad mõtlevad harva selle peale, kui palju kulub suunamudijal aega sellele, et ideaalset pilti postitada.

Instagrami-kuulsus Lala Milan, kellel on üle kolme miljoni jälgija, ütleb, et tal kulus kuuekümnesekundilise video filmimiseks ja toimetamiseks kuus tundi. Erinevad firmad on isegi hakanud sisekujundust luues mõtlema sellele, kuidas luua keskkonda, mis inspireeriks inimesi pilte tegema.

Sotsiaalmeedia võimaldab inimestele sellist tähelepanu, millest enne selle leiutamist keegi unistadagi ei osanud. Kõige raskem on näha, kuidas su sõbrad, eksid ja töökaaslased teevad toredaid asju ilma sinuta. Kõrvalejäetuse tunne paneb inimesi kahtlema oma väärtuses ja olulisuses teiste jaoks. Kui sulle see hirm võõras pole, mõtle, keda jälgida tasub. Kui sa jälgid endale võõraid inimesi, mõtle, millise jälje see su vaimsele tervisele jätnud on. Kui tegemist on tuttavatega, ära lase oma egol enda üle võimust võtta, vaid anna neile teada, et sa tahaks järgmine kord ka kampa lüüa. Kutsu neid ise midagi endaga koos tegema. Aga ära unusta, et nende sind mitte kaasav seltsielu ei peegelda mingilgi moel nende suhet sinuga.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Nedra Glover Tawwabi raamatust „Pane paika oma piirid“.

Seotud