NASA rahustab 2012 päikesetormide hirmu

2012. aastal pelgavad paljud inimesed erakordselt tugevaid päikesetorme. Vahepeal oma loidusega silma paistnud Päike hakkab varsti väidetavalt oma kohutavat palet näitama.

Kardetakse seda, et tugev elektromagnetkiirgus võib rivist välja lüüa sidetehnikat kui elektrivõrke. Mõned kardavad koguni, et Päikeselt lähtuvad hiiglaslikud loited võivad hävitada elu Maal.

Nii siiski ei lähe. Esiteks pole Päikese aktiivsuse kõrgaega oodata mitte 2012. aastal, vaid hoopis 2013. aasta lõpus, teatas NASA.

Goddardi kosmosekeskuses töötava astrofüüsiku Alex Youngi sõnul on Päikese aktiivsuse vaheldumine kestnud pikka aega, kuid maalased on sellest hoolimata ikka veel elus. Suuremate mõjude eest on Maa hästi kaitstud tänu oma atmosfäärile.

Lisaks pole Päikesel nii palju energiat, et saata tappev tulekera miljonite kilomeetrite kaugusele Maa tsivilisatsiooni hävitama.

Loomulikult on kosmoses toimuval oma mõju. Päikese aktiivsuse kasvuga kaasnevad päikeseplahvatused – Maa poole liigub suurem hulk osakesi ning elektromagnetilist kiirgust, mis võib mõjutada ülemistes atmosfäärikihtides toimuvat ning segada signaalide liikumist näiteks GPS-süsteemis, häirida satelliitide tööd ning mõjutada elektrisüsteeme.

Ajal, kus pea igaühel on autos GPS ja ilma telefonita ei saa enam keegi hakkama, peab seetõttu Päikese mõjudega tõsiselt arvestama. Kannatada võivad saada ka lennuliiklus ning täpne ajamääramine, mis mõjutab turgudel rahavoogude liikumist.

Seetõttu jälgib NASA Päikese mõjusid sama hoolikalt kui ilmateenistused tsüklonite liikumist.

Viimasel kümnendil on Päikesel toimuvast hakatud üha paremini aru saama ning usutavasti suudetakse võimalikku päikesetormi piisavalt kaua ette näha ning tehnikarikkeid vältida.

“Seda supertormi, mis järgmisel aastal Maa puhtaks pühiks – seda lihtsalt ei juhtu,” lubab päikesefüüsik Alex Young NASA Goddard Space Flight Center’ist

Artikli autor Piret Pappel, www.novaator.ee

 

Seotud