Nahaarst jagab soovitusi, kuidas vältida käenaha kuivust

Ajal, mil kõikjal ja iga päev tuleb käsi desinfitseerida, võib käenahk muutuda kuivaks. Kuivuse vältimiseks tuleks käsi pesta ja desinfitseerida eri aegadel, soovitab Novaator.err.ee vahendusel nahaarst Maigi Eisen.

“Desinfitseerimisvahendid üksi ei kahjusta nahka, vaid nahka kahjustab pidev vee ja pesuvahenditega kokkupuude ehk pidev kätenaha märg-kuiv olukord,” ütles Põhja-Eesti regionaalhaigla nahaarst doktor Maigi Eisen saates “Huvitaja”.

Kõige tõsisemalt vaevab käenaha kuivus meditsiinitöötajaid, kes peavad päeva jooksul pidevalt käsi desinfitseerima. Doktor Eiseni sõnul võib see olla aga kõigi tööl käivate inimeste mure.

“Nahk muutub kuivaks, punetavaks ja ketendavaks ning kui lööve on pikaajaliselt püsinud, lisanduvad valulikud lõhed,” kirjeldab ta. “Lõhede korral on desovahendite kasutamine juba väga valulik. Traagika käte pesemise ja desovahendite kasutamisega on, et lööve muutub väga ruttu krooniliseks.”

Kuivuse vältimiseks soovitab Eisen teha erinevaid puhastustoiminguid eri aegadel. Tööle tulles peaks inimene pesema käsi vee ja seebiga. Tööpäeva jooksul tuleks piirduda vaid käte desinfitseerimisega. Töölt lahkudes soovitab Eisen taas vee ja seebi järele haarata.

“Kui ma tööl kasutan kogu aeg vett, seepi ja desoainet, siis see kahjustab kätenahka kõige rohkem,” ütleb ta.

Geel või sprei?

Desinfitseerimisvahendi valikul soovitab Eisen käte jaoks eelistada geeli. Geel sisaldab kahe kolmandiku ulatuses etanooli, aga ka naha kaitsekomponenti.

Desinfitseerivad spreid sisaldavad samuti etanooli, kuid naha kaitsekomponenti neis pole. Samas ei pea ainult sprei ostnud inimene Eiseni sõnul muretsema, sest sprei pole oma koostiselt kuidagi ohtlik. Paraku kuivatab sprei nahka rohkem, sest tegemist on vedelikuga.

“Kätel kasutame geeli ja pindadele spreisid,” võtab Eisen soovituse kokku. Samuti soovitab ta geeli inimestele, kes peavad päevas kümneid kordi käsi puhastama.

Allergikutele Eiseni sõnul eraldi desinfitseerimisvahendeid pole. Ta soovitab neilgi geeli kasutada.

Abi oleks majapidamistööde jaotusest

Eisen soovitab käenaha hoidmiseks jaotada leibkonnas ära majapidamistööd. Need, kes peavad tööl pidevalt käsi puhastama, võiksid majapidamistöödest hoiduda. Leibkonna liikmed, kes töötavad kodukontoris, võiksid kodus aga nii-öelda märja töö enda kanda võtta.

“Kindlasti tuleks koduseid majapidamistöid teha kaitsekinnastes,” soovitab Eisen. Käes peaksid olema kas kummi- või puuvillakindad. Töö kinnastega võiks väldata kõige rohkem 15 minutit.

Käsi tuleks pesta leige veega ning kuivatada hellalt. Samuti soovitab Eisen vältida sõrmuste kandmist. “Sõrmuste alla jäävad vesi, pesuained ja desoained pidama. Nii võib nahapõletik tekkida.”

Käte kreemitamisel soovitab Eisen kasutada lõhnatuid baaskreeme. Kreemitada võib võimalusel julgelt umbes viis korda päevas.

“Inimestel, kes püsivad ja istuvad kodus, ei ole vaja käsi korduvalt desinfitseerida. Saab elada tavapäraselt, hoolitseda oma käte eest,” ütleb nahaarst.

Allikas: Soovitusi nahakuivuse leevendamiseks ja raviks

Talvine nahahooldus: kuidas õigesti toita ja niisutada oma keha külmal ajal?

Märgid, mis viitavad keha häireolukorrale ehk madalale pH-le

Seotud