Uurijad muundasid kitsed geneetiliselt andma piima, mis sisaldab ohtralt sama valku, mida leidub ka ämblikusiidis. Välja lüpstud piimast saab kedrata ja kududa materjali, mis on terasest kümme korda tugevam. Seejärel saab materjali sulandada kokku inimnahaga; tulemus peaks teadlaste lootuste kohaselt olema piisavalt vastupidav peatamaks isegi tulirelva kuuli.
Hollandi uurija Jalila Essaidi ütles, et ämblikusiidi-projekti nimeks on .22-kaliibrise vintpüssikuuli kaalu ja kiiruse järgi pandud „2.6 g 329 m/s”. Hollandis kriminalistilisele genoomikale pühendunud ettevõttes Forensic Genomics Consortium töötav teadlanna ütles, et eesmärgiks on asendada meie nahas leiduv keratiin ämblikusiidiga, vahendab The Daily Mail.
Arendustöö esimeses järgus kasvatatakse kiht tõelist nahka ümber kuulikindlast nahast proovipaiga, mis võtab aega umbes viis nädalat.
Essaidi sõnul muudab nende projekt ulme tegelikkuseks, ehkki katsete tulemused pole veel kaugeltki täiuslikud. Ta ütles, et siidi on sõjategevuses kasutatud juba iidsetest aegadest peale; Tšingis-Khaan oli kunagi eraldanud kõigile oma ratsameestest sõdalastele siidist vestid, kuna siidriiet tabanud nool ei murdu, mis tähendab, et selle saab kehast välja sikutada.
“Kujutlege ämblikusiidist vesti, mis suudab peatada kuule – Tšingis-Khaani aegsete vibunoolte tänapäevaseid vasteid,” ütles ta.
“Nüüd mingem veel ühe sammu võrra edasi. Milleks vaevuda valmistama vesti: kujutlege, et keratiin – valk, mis annab inimnahale selle vastupidavuse – asendatakse organismis ämblikusiidi-valguga. Selleks pole vaja muud kui liita ämblikusiidi tootvad geenid inimese genoomile: tulemuseks oleks kuulikindel inimene.
Ütlete, et see on ulme, teaduslik fantastika? Võimalik, ent ometi saame ämblikusiidist kuulikindlat maatriksit katseklaasis valmistatud inimnahaga sulandades aimu sellest, milliseks taoline transhumanistlik idee tegelikkuses kujuneda võiks.”
Kuulikindlad vestid on olnud kasutusel juba aastakümneid, ent kuule peatav nahk on seni jäänud ulmekirjanike pärusmaaks. Kõige kuulsam kuulikindel tegelane on tõenäoliselt koomiksi- ja filmisangar Superman ehk Terasmees, kelle nahapinnalt kuulid lihtsalt tagasi põrkavad.
Allikas: www.forte.ee