Mõista ja andesta

Jätkame eelmisel nädalal alustatud teemaga. Mõista ja andesta – kõlab justkui väga lihtsalt. Tegelikult pole see nii kerge nagu üks pluss üks on kaks. Teises etapis on sul vaja esmalt andestada. Andestada millele või kellele? Iseendale!

Usun, et sa hakkad vaikselt mõistma, kui palju liiga sa oled teinud endale enne, kui otsustasid oma elu muuta. Kõik kogemused on eluks vajalikud, kuid tea, et andestades iseendale on sul võimalus saada endaga veel suuremaks sõbraks.

Andesta endale

Tundub jabur, et me peame endale midagi andestama. Mida küll endale andestada? Kui kunagi ema mulle sellest tehnikast rääkis, reageerisin samamoodi. Ta õpetas mulle kordama lauseid, mis sellel ajal tundusid mulle täiesti kasutud.

Andestan temale, et ta mulle haiget tegi.
Andestan endale, et lasin endale nii teha.

Kui sa panid paberile oma mineviku ning selle, mis sulle seal ei meeldinud, siis märkasid kindlasti ka palju inimesi, kes sulle haiget tegid. Samamoodi hakkasid vaikselt mõistma, et sa oled nii valesti elanud – kulutanud aega väärtusetule või raisanud hetki neid hindmata. Sind võivad tabada enesesüüdistused ning see on normaalne – ma kogesin neid lausa nädalaid järjest. Mind täitis selline kahetsus ning enesesüüdistus, et hing tahtis kinni jääda. Peas keerles vaid – kui oleksin selle jätnud tegemata, poleks temaga kohtunud või selle otsuse teisiti teinud. Mõistsin end hukka oma pika suhte pärast, mis koosnes tunnetest, mida enam tunda ei sooviks. Mul oli meeletult kahju oma ajast, mille sellisel kujul raiskasin.

Minevikku ei saa muuta, me kõik teame seda, kuid meil on võimalus andestada. Paljud suured filosoofid on öelnud, et andestamine on kõige suurem kunst maailmas. Selle ära õppimine aga meistriteos.

Anna endale lihtsalt andeks! Püüa mõista, et kõik juhtub mingi põhjusega. Iga valus õppetund toob sind paremasse maailma ning palju tugevama ja targemana. Kõik, mis on tehtud, on tehtud ning seda enam muuta ei saa. Kui suudad andestada, suudad ka edasi minna. Ära ole enda vastu karm ja anna endale aega. Andestus ei teki sinu sisse hetkega, vaid vajab pidevalt tööd endaga.

Mõista, et oled väärt enamat

Sa ei ole väärt enamat, vaid sa oled väärt PARIMAT! See on üks teadmine, mis aitab meil õigel teel püsida. Tunne, et sinu ellu võibki tulla parim ning sa oledki seda väärt!

Mõtle hetkeks, milline su elu võiks päriselt olla. Milline oleks su kodu? Mis ametit sa peaksid? Kes oleks su sõbrad ning kaaslane? Paljud inimesed vastavad neile küsimustele ning siis ütlevad, et aga nad ei ole seda kõike väärt. Kuidas ei ole väärt? Kui me siia maailma sündisime, saime loa, et siin maailmas elada. Samuti saime kaasa usu, et me oleme väärt parimat. Kahjuks kasvades muudab ühiskond seda usku meis. Meie endi ülesanne on see usk uuesti leida ning seda kasvatada.

Pea meeles, et rahulolevaks eluks on kaks võtit:

Sinu praeguse elu mõistmine ning tunnistamine. Me kannatame seni, kuni hakkame asju mõistma ja nendega leppima. See on meie endi valik. Vahel on raske tunnistada valesid olukordasid oma elus ning see võtab aega. Vahel tekitab see hirme. Mõista, tunnista, andesta ning muuda.

Vanast elust lahti laskmine. Millegisse takerdudes takerdume elusse endasse, liikumata edasi. Me jääme kinni justkui porisse astudes. Väga suur kunst on vabaks lasta ning astuda uuele teele. Tee see raske algus juba täna.

Mõista, et sina ei saa olukordi tegelikult mõjutada. Miski on küll sinu kätes, kuid suurelt jaolt läheb elu nii, nagu minema peab. Milleks siis muretseda? Kas tunned, millise vabaduse selline mõte loob?

Kas su elus on olnud palju inimesi, kellele oled aega kulutanud, oma südame avanud, kuid hiljem on selle kõige peal lihtsalt tallutud? Usun, et meie kõigi elus on selliseid inimesi. Mõista, et oma elu muutmisega kaasnevad ka uued inimesed. See on paratamatu. Kui mõistad, et elada saab kõrgemalt ning sügavamalt, siis sinu ümber tulevad just need inimesed, kes kannavad endas samu väärtusi.

Mõistmise ning andestamisega on hea võtta oma ellu uued rituaalid. Rituaalid aitavad sul püsida sellel teel ning vahepealse tühjusega toime tulla. Kui ma astusin uuele teele ning hakkasin oma elu muutma, külastasin igal pühapäeval kirikut ning teen seda siiani. Ma pole olnud kunagi usklik ning ei saa ka selleks. Küünla süütamine ühe pühaliku pildi ees andis ning annab siiani jõudu olla paremal ning väärtuslikumal teel. Vali sinagi välja tegevused, mis aitavad sul luua endale parem tulevik.

Kuidas tunne on? Järgmisena kogesin hirmu ja valu. Hirm ja valu tõid pisarad ning isegi mõned tagasilöögid. Sellest juba kolmandas etapis.

Tea, et iga päevaga saad tugevamaks ning paremaks.

Autor: Tuuli Mäemat

Loe esimest osa: “Keera uus lehekülg”

Seotud