Mitte miski ei tee meile rohkem haiget kui meie enda mõtted

Lisaks kuulmis-, nägemis-, maitsmis-, lõhna- ja kinesteetilisele meelele on meil veel üks päris iselaadi päästik. Selleks on meie enda mõtted. Mitte miski ei tee meile rohkem haiget kui meie mõtted. Need võivad lõhkuda meie enesehinnangut ja -väärikust ning takistada meil rakendamast kogu oma potentsiaali, kirjutab Kaia-Kaire Hunt oma raamatus”Emotsioonide alkeemia”.

Piisab vaid sellest, kui mõelda mõne päeva tagusele tülile kellegagi ja tuju läheb ära. Piisab ainult, kui mõelda mõnele aastate eest juhtunud läbikukkumisele, kui tunneme end häirituna. Piisab üksnes, kui meenutada kallist kadunud inimest, kui tunneme end kurvana. Me võime ka kõige ilusamal suvepäeval, kui taevas on sinine, karikakrad õitsevad ja ümber on toredad inimesed ning meil on igati hea olla, vaid murdosasekundiga tõugata ennast meele põrgusse ja seda ainult ühe meenutuse või mõtte ajel.

Mäletan, kui lugesin esmakordselt ühest raamatust, et mõtted on meie enda teha. Olin siis just lennukis, et sõita pärast ühte väga rasket eluperioodi närve kosutama, ja pidin juba peaaegu nõudma, et lennuk maandataks – selline tõde ja miks keegi pole mulle seda öelnud!? Mitte keegi polnud mulle öelnud, et mina ise loon sada protsenti oma mõtted ja olen suuteline neid juhtima. Mulle tundus ikka, et kui mul on kehv olla, siis peab keegi selles ju süüdi olema. Noh, keegi ei käitunud nii, nagu ma tahtsin.

Ma arvan, et käisin terve nädal pärast seda suurt (ja nii jaburalt lihtlabast) teadasaamist õndsa ilmega ringi nagu “Vahitorni” müüjad, need alati naerusuised, sõbralikud ja äraseletatult teadjailmega usuraamatukeste pakkujad.

Tundus, et seni on läinud kõik nii valesti seetõttu, et ma polnud seda maailma kõige lihtsamat asja ära tabanud. Mina ise, jah, mina ju mõtlengi oma mõtteid! Mina ise, jah, mina ju saan ise valida, kas ma haletsen ennast või olen rõõmus; kas ma mõtlen halvasti üleeilsele päevale või lihtsalt ei ketra seda enam peas. Ühesõnaga: meie mõtteid ei pane meile pähe keski viiskudega vanajumal pilvepiiril, vaid me ise mõtleme neid.

Hea uudis on see, et me saame alati otsustada mõelda midagi muud kui ennast kahjustavaid mõtteid. Halb uudis on see, et alailma ei viitsi me seda siiski teha. Aga sellest põhjusest tuleb juttu edaspidi. Ei tundu usutav? Teeme klassikalise testi. Mäletad viimase suve ilusaimat hetke? Tuli meelde? Viisid oma mõtte sellele hetkele? Sina ise ju viisid, eks ole!

Allikas: Emotsioonid – kust nad tulevad, kuidas nendega toime tulla ja millal nad muutuvad kahjustavaks?

Mis on häbi? Kust see tekib ja kuidas sellega toime tulla?

Rene Bürkland: äärmuslikud emotsioonid kahjustavad siseorganeid ja põhjustavad haigusi

Peidetud tunded: kuidas tulla toime allasurutud emotsioonidega?

Seotud