Mis on armastuses päriselt oluline?

Päris armastuses ei eksisteeri tühiseid probleeme nagu pesemata nõud või vedelevad sokid. Armastuses on oluline armastus. Kui sa märkad, et oled muutunud virisevaks kaaslaseks oma suhtes, siis tuleta meelde, kuidas sündis teie armastus, millest see kasvama hakkas. Ehk on hoopiski see kõige olulisem?

“Jäägi minuga ja mind armasta…” räägivad ühed kaunid lauluread. Kui need sõnad räägivad koos sinu südamelöökidega ühes rütmis, siis tundub, et rohkem nagu polekski vaja. Sa hingad armastust ja toitud armastusest. “Armumine on ilus, aga mis edasi saab?” küsib nii mõnigi paar, kes on olnud mõned kuud koos ning aeg on hüpata argipäeva. Märkamatult häirivad ühel päeval meid meie kaaslases nii tühised asjad – vedelema jäätud sokid, ütlemata sõnad või pesemata nõud. Tundub, et teine teeb kogu aeg liiga vähe ning koorem meie õlul on justkui tonnide raskune. Kas need asjad on päriselt ka sinu ja teie jaoks olulised? Kas tühised probleemid on märk mittetoimivast suhtest või hoopiski peaks neist mööda vaatama? Millal saab armastusest üks tühiste põhjuste sõda?

Sinu ja Tema armastuse sünd

Ma olen kaotanud sadu kordi usu armastusse. Oma sügaval südames olen uskunud, et kuskil see on, aga teadmata, millal see kõik minuga juhtub. Ma olen veendunud, et ma ei ole ainuke, kes nii tundnud on. Pettumine armastuses ja lootusetus leida oma teist poolt on omamoodi ülemaailmne probleem. Ometigi saabub See Õige just sellel hetkel, kui oleme lõpetanud ootamise ja otsimise. Aga inimene on ju kannatamatu ja kui midagi tahta, siis nüüd, praegu ja kohe. Õige armastus tasub ootamist, sest ühel päeval, kui see juhtub, on su elu kaetud imede looriga.

Ma mäletan seda päeva hästi. Seda päeva, kui kohtasin Teda. Mul polnud aimugi, et sellest kasvab armastus. See ei olnud armastus esimesest silmapilgust, aga juba teisest ja kolmandast silmapilgust jõudis sügavale südamesse teadmine – Tema! Ma ei teadnud alguses, et sellest kasvab ühine argipäev ja kõige ilusam aeg. Kartsin, et mulle saavad oluliseks pisikesed probleemid nagu ütlemata sõnad või tegemata asjad. Igal hommikul tema kõrval ärgates tuletan meelde seda, mis minus armastuse sünnitas. See aitab mõista, et kõik muu on selle kõrval tühine.

Kas oled märganud, mis toimub sinu suhtes Temaga siis, kui koos on oldud aasta, kaks, viis? On kolm võimalust.

Üks. Te olete lihtsalt harjunud. Seksite kord nädalas. Arutate, kas poest on vaja piima ja leiba osta. Planeerite lapsi või tahate koera võtta. Kõik tundub loogiline, aga teil pole enam õrna aimugi, millal või kuidas sündis teie armastus. Te lihtsalt olete koos.

Kaks. Teil on ikka veel harmoonia. Te hoiate isegi magades käest kinni ning teineteise nägemine on viie aasta möödudes siiski rõõm. Sel juhul on tegemist tõelise lotovõiduga.

Kolm. Te olete koos. Seksite võibolla kord nädalas. Kõik tundub justkui korras olevat. Ühised traditsioonilised sünnipäevadel käimised ning koos veedetud jõulud. Aga te närite üksteise kallal. Olete justkui nii harjunud, aga ometigi iga väike asi häirib teise inimese juures. Ta ei kallista piisavalt, pole hellust, ei pööra tähelepanu, pole kingitusi ja lilli, kodutööd on tegemata.

Milline neist kõige enam sinu suhet iseloomustab? Kui sulle tundub, et Tema justkui ei ole inimene, kellesse sa armusid, siis tea, et ta ei saagi see olla. Ometigi olete te ühisel rajal juba nii kaua aega käinud, aga miks on teie suhtes muutunud armastusest olulisemaks nii tühised asjad? Kas need on päriselt ka olulised? Jah, ta on see sama imeline hing, kellega sa kokku said, et koos imesid luua, aga te muutute koos. Sina muudad teda ja tema sind, see on normaalne protsess, kus aitate teineteisel kasvada.

Kasvamine üheskoos

Mis siis armastuses päriselt oluline on? Kas tõesti need tühised asjad nagu prügi välja viimine või voodi ära tegemine peaksid rikkuma teie armastust? Armastus on puhas justkui õhk pärast tormi. See on miski, mida tahaks veel ja veel. Olen kuulnud palju lugusid virisevatest naistest ja meestest, kes on liiga laisad ka kõige väiksema pingutuse jaoks. Ma ei usu neisse, pole kunagi uskunud. Jah, need lood on olemas ja need suhted on ka olemas, aga probleem on kuskil mujal. Pole liiga virisevat naist või liialt laiska meest. On üks suhe, kus enam ei ole oluline armastus, sest, kui teile oleks ikka veel oluline teie armastus, mis teie suhte sünnitas, siis ei oleks olulised probleemid, millel puudub tegelik sisu.

Jah, meile ei saagi kõik teise juures meeldida. See poleks võimalik. Tea, et ka teda häirib sinus miski. Aga see ei ole probleem. Oluline on teie armastus. Las need sokid vedelevad ja nõud olla kraanikausis. Prügi saab homme ka välja viia. Tuletage meelde armastust teie vahel. Tunnetage, kui oluline see on. Kuidas see teid toetab. Kui hea on tunda, et teine võtab läbi une sinu käest kinni ja hoiab seda. Mõista, et sinu kõrval on keegi, keda hoida sama õrnalt, kui ingel, aga samas kaitsta tugevalt kogu maailma halva eest. Ole armastus.

Ela ise ja lase teisel elada

Hetkel, kui minus sündis armastus tegin endaga kokkuleppe – ma võin teist armastada taevani, aga ma elan ise ja lasen teisel elada. Mulle jäävad kõik need samad unistused ja kired alles – töö, looming, eesmärgid. Ma sobitan need nüüd Temaga ühise eluga kooskõlla, aga ma ei loobu neist. Ma ei keela ega heida ette. Annan temale õhu ja võtan ka ise õhu. See on nii oluline. Armastus on kodus, aga ka mujal eksisteerib maailm ja elu. Väljaspool armastust.

Armastuses on päriselt oluline see, et sa lihtsalt armastad ja oled valmis armastust vastu võtma. Armastuses ei ole oluline see, kes on parem või edukam suhtes. Veel vähem olulisem on see, kas teine teeb piisavalt kodutöid või maitsev toit on laual. Naisest ei tee naist kaunid kardinad akende ees või maitsev õhtusöök. Naine armastab ja kui naine armastab oma meest tõeliselt, siis mees armastab ka naist. Siis ongi harmoonia. Ühine liit. Siis ongi elu. Ühes tõelises armastuses loeb see, et sa leiad nõrgana teise kõrval toetuse ning tugevana saate lihtsalt koos naerda ja õnnelikud olla. Armastus on õppimine ja omamoodi töö. Aga ma ei tea ühtegi nii nauditavat tööd, kui on suhe ja armastus.

Autor: Tuuli Mäemat

Seotud