Minimalistlik eluviis lubab lihtsamalt ja õnnelikumalt elada

Enamikel meist on rohkem asju, kui tegelikult vajame. See on meie tarbimisühiskonnas saanud normaalsuseks. Asjad, mis meil on, jätavad ekslikult mulje, nagu saaksime õnne osta, nagu tooksid need meile külluse- ja turvatunnet. Sellepärast tunnemegi, et mida rohkem tarbime ja mida rohkem meil on, seda õnnelikumaks saame. Kui see oleks tõesti nii, siis miks on maailmas rohkem depressiooni kui kunagi varem? Uskumine, et mida rohkem meil on asju, seda õnnelikumad oleme, on teinud meid hoopis alati rahulolematuks ja ärevaks. Võlad on suuremad kui kunagi varem. Kuidas orienteeruda maailmas, kus iga nurga taga paistab veel suurem, parem, soodsam ja ägedam asi, mida osta?

Me kõik tahame elada mõttega leida oma õnn, aga selle asemel on meie kodud täis asju, päevad täis tööd, mida me ei armasta, graafikud täis kohustusi ning elu täis võlgu ja koormat. Me oleme pandud uskuma, et asjad, mis meil on, näitavad meie väärtust ja seda, kes oleme.

Inimesed kannavad ja kasutavad oma asjadest tegelikult vaid 20–25%. Kõik ülejäänu oleme ostnud, sest oli suur allahindlus või oli mõni uus trend laineid löömas, või on need lihtsalt jäänud riiulisse ammusest ajast seisma. Aga nagu me teame, siis trendid vahetuvad pidevalt ja vidinad uuenevad igal aastal, me ei jõua kunagi nendega sammu pidada. Asjade omamises ja ostmises ei ole tegelikult ju midagi valet. Me kõik peame kandma midagi seljas ning kasutama ning ostma teataval määral asju. Vale on hoopis asjadele liigse tähenduse andmine, nende pärast ärevuse ja stressi talumine ning olulise unustamine. Valikute vahel manööverdamine ja rahu säilitamine vajab arukaid otsuseid ja kindlameelsust.

Kui sa eemaldad elust nii mentaalse kui ka füüsilise kogunenud üleliigse, mis on seisnud aastaid või lihtsalt harjumuspäraselt püsima jäänud, siis leiad rohkem vabadust, et teha seda, mida tegelikult armastad. Sul on rohkem energiat, et püüelda oma unistuste poole, mille kohta sa varem arvasid mitte leidvat aega ega vahendeid.

Mõned näited minimalistlikke eluviiside eelistustest

■ Saad nautida vabadusetunnet, ilma, et miski sind tagasi hoiaks.

■ Oled eesmärgikindlam

■ Sul on ainult need asjad, mis toovad su ellu rõõmu

■ Tarbid teadlikumalt

■ Vähendad võlgu

■ Vähendad kulusid

■ Õpid ennast tundma ja arened isiksusena

■ Teed ainult neid asju, mis sind inspireerivad ja teevad õnnelikuks

■ Arendad huvisid, mis on kooskõlas su kirgede ja rahaliste võimalustega

■ Õpid olema spontaansem

■ Õpid lahti laskma minevikust ja elama tulevikus

■ Kasutad oma aega teadlikumalt

■ Keskendud suhetele, mis annavad energiat, ja inimestele, kes on head su vastu

Allikas: Kaisa Lattu „Asjadest lahtilaskmise kunst“, kirjastus Pilgrim

Seotud