MINE ÕUE! Loodus väestab, tervendab ja vähendab stressi

Mis on looduses nii erilist, et see meile mõju avaldab? Jäta meelde, et looduses valitseb positiivsus. Mitmesuguste vaimsete traditsioonide kohaselt usutakse, et inimene ei saa oma toitu mitte ainult söömisest, vaid ka looduselt: päikeselt, tulelt, maalt, õhult ja veelt. Loodus mängib meie elus tähtsat rolli, sest loodusel on imeline müstiline vägi ja jõud. Aitab ju loodus meil lahti saada erinevatest haigustest ning tõstab organismi üldist toonust.

Kevadel, kui loodus tärkab, hakkab ka inimene tundma endas energiavoogu. Noored armuvad, keevad energiast, tahavad liikuda, on rõõmsad ja energilised. Vanemad inimesed tunnevad end rahulikuna ja haigused, mis neid talvel piinasid, hakkavad leevenduma ja kaduma. Eriti hästi tunnetavad kevade energiat lapseootel naised.

Juba iidsetest aegadest on räägitud, et päikese energia ja looduse kasvamine aitab ja toidab inimest. Tänapäevalgi pürgib inimene loodusesse, ehitab oma maju puude lähedusse ja veekogude äärde. Sinna, kus ta tunneb end kindlalt ja kaitstuna.

Meie, eestlased, oleme harjunud tunnetama ja nägema loodust – puid ja lilli – enda ümber isegi siis, kui elame suures linnas. Meil siin on parke ja rohelust ka linnaruumis ja me teame, et meil on võimalus minna metsa ning saada loodusega üheks. Meie, põhjamaalased, ei saa elada kusagil kõrbes või stepis, kus ei ole rohelust ja lopsakat loodust. See pole meie jaoks. Meie oleme metsarahvas.

Loodus väestab ja tervendab

Inimene on mullast võetud ja mullaks ka saab. Emake maa on meie põhiline toitja, ilma looduseta ellu ei jää. Soojust, tuld, vett ja õhku on meil alati vaja. Kõik ongi loodus. Kui looduses ringi liigud, olgu mis mõtted peas, hakkab loodus sind kohe ravima. Teraapia toimub metsas, veekogu või lõkke ääres, tuule või vihma käes seistes. Sa ravid ennast ja teisi või saad lahti enda negatiivsusest – see ongi tervendamine ja ravi.

Nutiseadmed, betoon ja metall meie ümber ei soodusta kontakti loodusega, seda tuleb taaselustada. Mida rohkem inimene looduses viibib, seda parem on. Kindlasti aitab ka see, kui tood kevadel oksa tuppa. Mitte lihtsalt murrad, vaid ütled puule, milleks sul seda vaja on. Ja pärast tänad. Nõnda võetud oks seisab kauem kui murtud oks ja annab kodule väekust. Sa saad vaadata oksa, kui ei saa metsa minna. Head abilised on ka toataimed ja lilled, akvaarium ja kamin või kasvõi küünlaleek. Lihtsalt vaata küünlaleeki ning tunneta selle väge ja tulemaagiat.

Metsa minnes peab suhtumine olema aupaklik ja aus. Ütle metsale tere, räägi talle oma muret või jaga rõõme ja avalda tänu. Kes tahab looduselt konkreetset abi saada, läheb konkreetselt oma eesmärgiga ehk taotlusega metsa. Loodusele tänutäheks on kaasas piim, tubakas, tükike leiba või mõni väike münt. Need, kes satuvad juhuslikult looduses olema, võivad anda puudele tänuks ka oma sülge. Peaasi on see, et metsas olles naudiksid ja oleksid kohal, sest just kohalolek on tähtis. Lahkudes täna metsaisa ja metsamoori, et said viibida metsas, tunnetada looduse lõhnu ja värve.

Kuidas tervendada oma tunnetust loodusega

Meie ühiskonna suur nuhtlus on stress, mis on tekkinud seoses mugavustsooni langemisega. Eestlased on alati tegelenud maaharimisega, viibinud osa elust metsas ja tundnud loodusest rõõmu, aga täna on nad stressis. Stressi, läbipõlemist ja depressiooni ravitakse meil tabletiga, kuigi saaks ka ilma hakkama, kui võtta abiks loodus. Istud kivil, kännul või maa peal ja naudid rahu ning stabiliseerid oma sisemise mina ennast teenima, rahunema, mõtlema enda peale. Ka keha ja süda peavad tundma vabadust.

Stress on siis, kui su energiakanalid on kinni, sulle tundub, et sa lihtsalt enam ei jõua ning kusagilt ei ole ka abi näha. Sinus on blokeerunud emotsioonid, seksuaalsus, enesearmastus, usaldus, elu. Sellises olukorras tuleb teha midagi kardinaalset teistsugust, mis lööks lahti kartuse kanalid. Tean inimesi, kes on selleks teinud langevarjuhüppe ning pärast on rääkinud, kui ilus oli maailm ja elu kõrgelt vaadatuna. Üks mu tuttav ei tulnud pärast suhte purunemist kolm aastat stressist välja. Saatsin ta ära Nepali ja tagasi tulles oli ta teine inimene.

Suhtle armastatud inimestega, kes ei tekita stressi. Räägi, aga ära kaeble. Rääkimisel ja kaeblemisel on vahe. See tuleneb sellest, kas sa otsid lahendust või ainult kaastunnet. Suhetes tuleb olla aus nii elukaaslase, laste kui oma vanematega. Suhteprobleemide puhul soovitan minna metsa. Otseses mõttes. Olge kahekesi vähemalt kolm kuni seitse päeva koos ja te saate aru, mida teil teineteisele rääkimata on jäänud ning kas edaspidine kooselu on võimalik.

Suhted lastega on ka meie aja probleem. Praegu 25-50aastased inimesed olid kasvades rohkem kontaktis maaga kui tänased lapsed. Jooksime ju ringi vihmaga, mängisime poriga, võtsime porgandi peenralt ja sõime, kontakt maaga oli olemas. Nüüd on see jäänud ainult maalastel, linnalapsed on sellest ilma.

Lapsed on stressis, kuna vanemad ei oska neid suunata loodusesse, vanematel on tekkinud kartus ja hirm looduse vastu, kõik peab olema steriilne ja lapsed kontrollitavad. Lapsevanemad ostavad oma lastele mobiiltelefonid ja arvutid, et kontrollida, kus ja mida nende võsukesed teevad. Mul on isiklik näide elust sel teemal. Korraldasin lastelaagrit ja üks üheksa-aastane poiss rääkis, et tema tahtis väga laagrisse tulla, kui sai teada, et ööbimine ja tegevused on väljas, aga ema olid täielikult vastu. Pärast seda, kui laps tegi kodus skandaali ja ema helistas minule, sai lapsevanem aru, et lapsel on vaja viibida metsas ja olla looduses, tunnetada vabadust, olla ilma mobiiltelefonita jne. Teine näide ema ja lapse stressist: ema helistab 12aastasele pojale, et millal ta koju tuleb ja et ta on koolist kojutulemisega juba hiljaks jäänud. Telefon ei vasta. Ta helistab veel iga viie kuni kümne minuti tagant, aga telefon ei vasta endiselt. Ema ärevus kerkib juba küllaltki kõrgele, tekib küsimus: mis juhtus? Kus oled? Miks ei vasta? Tule juba! Kui laps koju jõudis, sai ta kohe enda kaela ema tekkinud valu. Laps oligi stressis. Vaikiva telefoni põhjus oli tühi mobiiltelefon… Muidugi ei saa enam võrrelda seda ühiskonda ja turvalisust, mis oli aastaid tagasi, aga me peaksime ikka mõtlema, mida me teeme.

Loodus – mets, vesi, tuli, vihm, puud – on see, mis meid lepitab ja kokku viib. Loodus annab vanemale palju ning ongi koht, kus koos olla ja kus paranevad peresuhted. Hea on elada, kui pead silmas kolme suurt A-d. Need on meile vajalikud sõnad: Armastus, Andestus, Austus. Sinu elu sõltub sellest, mis järjekorras neid tähti enda jaoks võtad ja mida esikohale sead. Ole julge ja andesta endale kõik tehtud vead. Sa pead minevikust õppima, aga oskama ka minevikule andestada. Armasta ennast kõikide emotsioonidega ja koge oma keha sellisena, nagu oled. Austa oma soove ja püüdlusi. Liigu ikka paremuse poole. Ole julge ja mine elus edasi, ära jää toppama, sest kõik me peame elus edasi liikuma isegi siis, kui mõnikord tundub elu raske.

Autor: Anu Pahka

Allikas: Šamaan Anu Pahka lihtsad maagilised nipid ilu ja tervise heaks

Šamaan Anu Pahka: sümbolid loodusest, mille nägemist tasub võtta kui kõrgemalt saadetud märki

Tunne nõiataimi: millised taimed toovad õnne ja millistest tasub hoiduda?

Toataimede feng shui | Milline taim valida, et kodus oleks hea energia?

Seotud