Tavameditsiin on kujundanud arvamuse, et külmetushaiguste jaoks puudub tõhus ravi ja gripi vastu tuleb ennast kaitsta vaktsiiniga. Juhul kui vaktsiinist hoolimata haigestud grippi, siis on loodud terve hulk erinevaid ravimeid, mis suruvad sümptomid alla ja võimaldavad meil jätkata kiiret ja ebatervislikku elustiili. Kuid kõik need vaatenurgad ei võta arvesse seda, mida külmetushaigused ja gripp tegelikult meie keha heaks teha võivad.
Külmetushaigused ja gripp on põhjustatud viirustest ning nende mõistmiseks on vaja vaadelda, mida need haigused meie kehas rakutasandil teevad. Rakkude jagunemist pooldumise teel õpetati juba keskkoolis bioloogia tunnis. Viirused on aga rakkudest erinevad ega saa pooldumise teel paljuneda – need on kõigest mikroskoopilised geneetilise materjali osakesed, mida kaitseb õhuke valgukiht. Ilma peremeesorganismita ei suuda viirused paljuneda, need kasutavad meie keha rakkude jagunemist ja ainevahetust, et endast koopiaid teha.
Viirus hävitab raku
Kui viirus on saanud ligipääsu sinu keharakku, siis võib juhtuda üks kahest variandist:
- viirus kasutab raku ressursse enda taastootmiseks ning seejärel lõhustab raku, nii et toodetud viirused saaks minna uusi ohvreid otsima. Selle protsessi käigus rakk hukkub.
- Viirus integreerib ennast raku DNA-sse ning sel moel sisaldab iga järgmine pooldumise teel tekkinud rakk ka viiruse DNA-d. Hiljem võib viirus hakata ennast nendes rakkudes eelpool kirjeldatud moel paljundama ning peremeesrakke hävitama.
Mõlemad viisid viivad lõpuks raku hävinemisele. Aga kui sa lased haigusel rahulikult omas tempos paraneda, siis võib see sulle hea olla. Viirused nakatuvad su kõige nõrgemaid rakke, mis on juba saanud kahjustada jääkainete ja toksiinide poolt. Need on rakud, mida ongi parem hävitada ja uute tervete rakkudega asendada. Sisuliselt on külmetushaigus loomulik viis, kuidas keha saab vabaneda vanadest kahjustunud rakkudest, mille elimineerimine võtaks muidu palju kauem aega.
Viirus võib olla abiks
Kas sind on vahel hämmastanud see, kui palju tatti võid külmetushaiguse ajal ninast välja nuusata? Lisaks liigsele limale väljub sel moel ka suur hulk surnud rakke, mis on viiruse toimel lagunenud.
Nii et tegelikult ei ole viirushaigusi tingimata vaja kiiresti ravima hakata, kuna need on looduse viis tagada su hea tervis pikas plaanis. Puhka hoolega, tarbi küllaldaselt vedelikke ja kui on isu, siis söö midagi tervislikku. Andes kehale aega ja toetades loomulikke kaitsemehhanisme, ei ole mingit põhjust sümptomeid ravimitega alla suruda või haigust vaktsiiniga ennetada püüda.
Loomulikult ei tähenda see ka seda, et peaksime viiruseid otsima minema. Kui hoolitsed oma tervise ja immuunsüsteemi eest, siis on su rakud piisavalt tugevad, et viirused, millega me iga päev kokku puutume, ei pääse läbi rakumembraani. Kui sul ei ole piisavalt nõrku rakke, siis ei pääse viirus kehasse ja seda polegi sinna vaja.
Mis vahe on tavalisel külmetushaigusel ja gripil?
Külmetushaigus tuleb tavaliselt järk-järgult paari päevaga. See teeb sind väsinuks, paneb aevastama, köhima ja nina nuuskama. Sageli ei kaasne sellega palavikku, ja kui on palavik, siis mitte väga kõrge. Külmetushaigus võib kesta 3-4 päevast kuni isegi kahe nädalani.
Gripp seevastu tuleb äkitselt ja tabab sind tugevamalt. Tunned ennast väga nõrgana ning palavik võib tõusta isegi 40 kraadini. Gripiga võib kaasneda lihaste ja liigeste valu, külmavärinad, peavalu ja kurguvalu. Palavik võib kesta 3-5 päeva, kuid nõrkus ja väsimus isegi kuni kaks-kolm nädalat.
Väga oluline on teada, et kuna tavalised külmetushaigused ja gripp on põhjustatud viirustest, siis ei tohiks nende raviks hakata võtma antibiootikume. Antibiootikumidel on nõrk üldine põletikuvastane toime, mis võib su enesetunnet ajutiselt veidi parandada, kuid pikemas plaanis nõrgestavad need soolestiku mikrofloora hävitamise kaudu keha vastupanuvõimet ja pikendavad haiguse kulgu.
Haiguste tähendus antroposoofilise meditsiini kohaselt
Antroposoofiline meditsiin on loodud antroposoofia koolkonna rajaja Rudolf Steineri põhimõtteid järgides. See vaatleb inimest kui füüsilise keha ja hinge terviklikku ühendust ning seetõttu käsitletakse antroposoofias ka haigusi veidi erineva nurga alt.
Antroposoofilise meditsiini kohaselt on meie vaim (kõrgem mina) alati terve. Esimene, mis haigestub on hoopis meie hing. Kui me ei pööra hinge vajadustele tähelepanu, siis kaotame elujõudu ning kui meie eeterkeha haigestub, siis manifesteerub see ka füüsilise keha haigestumises.
Kindlat tüüpi haigused esinevad sagedamini kindlates eluetappides – peame loomulikuks, et vanemad inimesed kannatavad sagedamini reumahaiguste käes, keskealistel esineb sagedamini südamehaigusi ning lastel on kõige sagedamad ägedalt palavikuga kulgevad haigused ning nahalööbed. Laste haigusi vaadatakse kui kriise, mis aitavad liikuda järgmisele arenguetapile.
Haigusest võitu saamine tähendab ühe arenguperioodi lõppu
Tervise aluseks on keha ja hinge harmooniline koostöö. Vastsündinule pärandatakse vanemate poolt füüsiline keha, mida ta peab oma hingega sobivaks kujundama. Vahel võib selle püüdluse jaoks olla vajalik ägedate palavikuga kulgevate haiguste põdemine. Palavik puhastab füüsilist keha ning aitab seda teha paindlikumaks tärkava individuaalsuse vajaduste jaoks. See põhjustab muutust ja uuendamist rakutasandil, lahustades vana ja jäigastunud materjali ning lihvib vastupanuvõimet bakterite ja viiruste vastu. Lapse individuaalsuse areng vajab soojust ning palavik aitab sellel lühikese aja jooksul intensiivselt kasvada ja areneda.
Nahk on organ, mis aitab kehal puhastuda ja peegeldab samas nii füüsilist keha kui emotsionaalset seisundit. Lööbed ja punetus viitab antroposoofilise meditsiini kohaselt sellele, et vereringe ja ainevahetus on kiirenenud, kuna keha on ümberorganiseerimise protsessis. Haigusest võitu saamine tähendab ühe arenguperioodi lõppu ning tükikese lapsepõlve minemasaatmist. Haigused modifitseerivad keha nii, et see sobitub paremini seda asustava hingega.
Laps võib olla peale kõrge palavikuga kulgenud haigust stabiilsem, tugevam ning sellega võivad kaduda kroonilised külmetused, voodimärgamine või psühholoogilised probleemid. Paljud emad on sellist muutust ka kinnitanud. Sümptomite allasurumine tähendab seda, et need korduvad hilisemas elus uuesti ja aina intensiivsemalt, kuna kehal on vajadus see protsess läbi teha. Korralikult läbi põetud haigused aga teevad tugevamaks nii lapse füüsilise keha kui ka hinge ja vaimu.
Allikas: Telegram.ee