Millist armastuse keelt räägid sina?

Kui kaks inimest kohtuvad ja armuvad, märkavad nad teineteises vaid häid ja erilisi omadusi. Neid, mis võluvad, tunduvad ainulaadsed ning sind täiendavad ja mille eesmärk on siduda naine ja mees intensiivsete tundesidemetega ühte. Suhte algperioodi tunnete ja kiremöll on paari elukaares asendamatu liim ning toetab kahe erineva isiksuse kooselu võimalikkust. Kuid mis saab siis, kui paarisuhtes jõuab kätte argipäev.

Kooselu edenedes eraldutakse vähehaaval teineteisest ning suhted hinnatakse ümber. Sel suhteperioodil on oluline oma tegelikest vajadustest rääkida ning teist tõeliselt kuulata ja mõista. Teineteise eripärade aktsepteerimine ning partnerite meeldivate joonte esiletõstmine võimaldavad paarisuhtel areneda teineteist tunnustavaks armastus-, partnerlus- ja sõprussuhteks, milles on ruumi nii eraldi olemiseks kui läheduseks. Hea paarisuhe tähendab ka valmisolekut ise muutuda, selle asemel et nõuda muutumist partnerilt.

Aastad lähevad ning nagu kõik siin maailmas, on ka paarisuhe pidevas muutumises. Perre on sündinud laps(ed), oluline on töö, eneseteostus, olulise aja võtab igapäevane eluolu, ka erinevad mured, pettumused… Paratamatult jõuab paarisuhtesse argipäev.

Kipume iseenesestmõistetavana võtma inimest, kes on päevast päeva me kõrval. Muidugi – elu ongi kiire, oleme sageli väsinud, meil on väga mitmeid ja nõudlikke rolle, mida tuleb elus täita… Kui palju aega pühendame me teadlikult suhte hoidmisele, selle “toitmisele”? Olla mõistetud, aktsepteeritud, märgatud ja armastatud – need on inimese ühed põhivajadused.
Millal viimati ütlesid oma kallimale, kui tänulik oled talle näiteks hommikukohvi valmistamise eest; või selle eest, et ta võimaldab sul korra nädalas tegeleda oma lemmikhobiga, hoides sel ajal lapsi? Millal viimati märkasid tema siirast naeratust ja seda talle ütlesid?

Milline on sinu armastuse keel?
Kas su partner teab, kuidas sa teda hindad, aktsepteerid, tunnustad ja armastad? Kuidas elaksid ja kasutaksid iga päeva siis, kui inimkonnal oleks elada jäänud üks kuu? Millest ja mil moel räägiksid oma tõelise Elu Kaaslasega?
Lihtne moodus, kuidas väljendada partnerile oma positiivseid tundeid, tunnustust, komplimente, kogemusi, vajadusel ka julgustust, on kasutada selget mina-keelt ning positiivseid minasõnumeid.
See tähendab, et kirjeldad oma partnerile midagi, mida ta teatud konkreetses kohas või ajal tegi, ja annad talle siis teada, mis tundeid see sinus tekitas. Näiteks: “Kui sa tollel külmal talvehommikul mu auto sooja panid, tundsin end tõeliselt hoituna ja see rõõmustas mind väga!”
Paarisuhtekoolitusel tutvustatakse nn armastuse viit keelt, mille läbi partnerid oma armastust väljendavad:
Teise tunnustamine on üks viis, kuidas teineteisele armastust välja näidatakse. Seda saab teha läbi minasõnumite.
Teineteise jaoks võetud aeg – siin peetakse silmas ühiselt veedetud kvaliteetaega (näiteks jalutuskäigud, teatri- kontserdi- või kinoskäik, aiatööd, sport, jne – kõik, mida mõlemale meeldib heade sõpradena koos teha).
Kingitused on käegakatsutavad ja väljendavad armastust sümboolselt. Kingid ei pea olema kallid, vaid mõttega tehtud (lilled, maiustused jne). Kingitus väljendab seda, et teine mõtleb sinu peale.
Teened – teed partnerile midagi, mis talle korda läheb ja tähtis on. See eeldab järelemõtlemist, planeerimist, aega ja energiat. On see siis külmal talvehommikul auto käima panemine, et see soojaks läheks, kui kallim sõitma asub; appitulek mingi kodutöö tegemisel jne.
Füüsiline lähedus – käest kinni hoidmine, kallistamine, paitamine, massaaž on kõik armastuse väljendamise viisid. Füüsiline lähedus paarisuhtes on tihedalt seotud ka sensuaalsuse ja seksuaalsusega.
Parim kingitus oma partnerile on õppida ära tema “armastuse keel”. See keel, mida ise kõige enam igatsed ja mõistad, on tavaliselt ka loomulik esmavalik enda armastuse väljendamiseks teisele. Õpi ära ka partneri armastuse keel ning suhtle temaga selles keeles. Muidugi võtab see aega ja energiat, kuid tasub kuhjaga ära: sellega annad oma kaaslasele teada, et ta on sulle väga oluline ja kallis, et armastad, hindad ja väärtustad teda tõeliselt. Sa ei võta iseenesestmõistetavalt partneri olemasolu, vaid oled talle tänulik, et ta jagab sinuga oma elu!
Toites niiviisi teadlikult teise inimese hinge, võid oma üllatuseks avastada, et ka teie armastusekarikas saab üha enam täidetud.

Autor: Õnne Aas-Udam, perekeskuse Sina ja Mina ja PREP-paarisuhtekoolituse koolitaja ning psühholoogiline nõustaja. Loe veel perekeskuse uudiskirjast www.sinamina.ee

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.