Traditsioonid tugevdavad pere ühtsust. Traditsioonid annavad perele oma näo. Kuidas talitatakse sünnipäevadel, veedetakse jõulud, tähistatakse emade- ja isadepäevi, millised näevad välja puhkepäevad? Kuidas algavad hommikud, mismoodi minnakse magama, millised on ühised söömaajad? Aga ega traditsioonid ainult pereliikmeid seo. Traditsioonid on olulised ka sõprade vahelistes suhetes. Ja töökollektiivides. Ka üksi elaval inimesel võiksid olla oma traditsioonid.
Lapsepõlve eredamad hetked on sageli seotud perekonna traditsioonidega. Just toredaid traditsioone jäävad lapsed mäletama. Üks meenutab täiskasvanuna heldimusega pühapäeva hommikuid, mis lõhnasid pannkookide järele, teine sünnipäeva hommikust laulmist, kolmas just ainult tema perele iseloomulikke toite. Neljas igatseb pokaali tõstes südamlikke tooste, viies esimesest lumest tehtud lumememme, kuues sügisest õunamahlategu või seenelkäiku, seitsmes ühiseid suusapuhkusi, kalapüüdmist.
Me mäletame lapspõlvest muidugi ka üksikuid kirkaid episoode, aga just korduvad, traditsiooniks kujunenud tavad sööbivad meie mällu eriti tugevalt. Sestap saab just lapsepõlves kogetud viis mingit asja kuidagimoodi teha või mingit sündmust kuidagimoodi tähistada, justkui selleks õigeks mooduseks – just ema tehtud kartulisalat on see õige. Just mingil spetsiifilisel moel tehtud vahvlid on õiged. Sünnipäeva hommikut alustakse just mingil kindlal moel – nii on õige.
Tihti võetakse traditsioonid kaasa oma päritoluperedest. Uue pere tekkimisel on mõlema paarilise ülesanne koordineerida kahe erineva suguvõsa argi- ja pidupäeva kombetalitusi, võtta üle sobivad tavad ning luua uusi. Uue paari tekkimisel on vaja mõelda ka sellele, kas ja mil viisil mahuvad uue paari ellu mõlema partneri eelnevast elust armsad traditsioonid. Saunaõhtu vanade semudega on ju samuti traditsioon.
Väga oluline on uut peret alustades jutustada oma päritolupere traditsioonidest, sest need tekitavad meis ootusi, et partner peab samuti sellist moodust õnnitlemiseks või aja veetmiseks õigeks nagu minul oli. Eluline reaalsus on aga, et peaaegu mitte kunagi nii ei juhtu. Inimesed tulevad väga erinevate nägemustega sellest, kuidas mingit tähtpäeva tähistada.
Hea lugeja, mõtiskle korraks, millised olid Sinu päritolupere traditsioonid. Mida Sa oled neist oma ellu kaasa võtnud? Võib-olla pole Sul võimalik olnud perekonnast mingeid traditsioone üle võtta, aga oled ehk näinud filmidest, lugenud raamatutest või kuulnud mõnest tavast, mida tahaksid oma perekonnaga teha?
Mõtle nüüd oma praegusele perele. Milliseid traditsioone oled ise või koos oma pereliikmetega loonud?
Katrin Saali Saul jätkab saates peamiselt paarisuhete teemadega. Uue hooaja teemaderingis on truudus ja truudusetus, hingehaavad, valetamine, ohvrienergia, seksuaalsuse kujunemine, alkoholi mõju ajule ja suhetele, õed-vennad, ärevus ning see, miks on harjumusi nii raske muuta.
Loe lisaks: Kuidas kujuneb inimese seksuaalsus?
Naise süda peab olema avanenud ja rahuldatud, enne kui ta mehele seksuaalselt avaneb, mehel aga toimub südame avamine naisele siis, kui ta on seksuaalselt rahuldatud
Paarisuhte ABC: peamised kõrvalsuhete tüübid on aeglustaja ja kiirendaja ehk nagu piduri- ja gaasipedaal
Pereterapeut Katrin Saali Saul: truudusetus puudutab meist vähemalt iga neljandat
Kärgpere: lapse energeetilisi sidemeid bioloogiliste vanematega ei tohiks kunagi täiskasvanute egomängude pärast ohverdada