Millest kõnelevad sinu ehted?

Kui vaadata fotosid pärismaalastest, näeme nende küljes ehteid, kui vaatame sajandivanuseid maale kuningakoja liikmetest, näeme ka ehteid ning kui sirvida iseenda selfisid, siis ilmselt näed ka enda küljes ehteid. Mis on see, mis on ajendanud meid läbi aegade ehteid kandma? Wildwoman.ee ehtebrändi looja Marika selgitab ehtekandmise võimalikke psühholoogilisi tagamaid läbi kõigile tuntud Maslow vajaduste hierarhia teooria. Mis märke sinu ehted välja annavad?

Kõik teavad Maslow vajaduste hierarhia püramiidi, kus väljenduvad inimese tegutsemise motivaatorid ning kus ühelt hierarhia tasemelt teisele liikumiseks on vajalik, et eelmine oleks täidetud. Lühidalt on püramiidi kaheks alustalaks põhivajadused ehk füsioloogilised vajadused (toit, vesi, hapnik, puhkus, uni, jne.) ja turvalisuse vajadus. Just nimelt turvalisuse eesmärgil on juba iidsetest aegadest kantud kaitseamulette – lõvi kihvasid, sõlgesid, ihuehteid, marjakeesid. Tänagi on kristallipoodides suur valik kristalle, mis just sellel eesmärgil leiavad oma tee kellegi taskusse, paelaga kaela või siis käe ümber. Tänapäeval ei ründa küll enam meid mammut või tiiger, aga primaarne vajadus kaitstuse ja turvalisuse järgi on meie alateadvuses endiselt alles ning kaitseamuleti kandja vajab ilmselgelt suuremat turvatunnet või mõnda muud head energiat oma elus.

Peale põhivajaduste rahuldamist muutuvad aktuaalseks tunded ja armastus. Meil tekib vajadus end kellegagi siduda, kuhugi kuuluda, suhelda. Neid vajadusi nimetatakse armastus – ja kuuluvuse vajadusteks. Intuitiivselt ongi meile sisse kodeeritud partneri otsimine – me sätime ja ehime ja näitame end ning proovime end igatpidi kütkestavamaks muuta. Ehk vajadus olla armastatud ning ligi meelitada endale sobiv partner, pani meie esiemasid juba Krati aegadel hõbesõlgesid ja -sõrmuseid ihaldama. Lisaks igasugu iluehetele on hetkel on suureks trendiks armastuse ligitõmbamisel roosa kvartsi helmestest käevõrud. See on ka justkui salajane sõnum, et ootan armastust… Oma kütkestavust ei tõstnud ehete abil mitte ainult naised, vaid ka mehed. Nimelt neil oli hea võimalus läbi ehete kinkimise armastuse leidmise tõenäosust suurendada – mida kallimaid ehteid kingiti, seda suurem võimalus naise “jah” sõnale oli.

Ehted on ka läbi ajaloo olnud kõige lihtsam märgiline keel näiteks oma kuuluvuse väljendamiseks. Põlisrahvastel on siiani kasutusel oma hõimu tunnusmärk (kas mõni tätoveering või ehe või mingi kehaosa moonutamine). Meie maailmas kõige selgem vaikiv sõnum, et ma kellegagi kokku kuulun on kihlasõrmus ja abielusõrmus. Aga mitte ainult, näiteks organisatsioonilist kuuluvust väljendab tihtipeale väike rinnanõel või pross või väga laialdases kasutuses olev kooli lõpusõrmus.

Maslow järgi on kõrgema taseme vajadus tunnustusvajadus. Siia alla kuuluvad väärikus, saavutused, sõltumatus ning tunnustus ja austus teiste poolt – staatus ja prestiiž.

Kui lasete silme eest läbi näiteks keskaja maalid – siis inimese riiete ning loomulikult ehete järgi saab aimu kandja staatusest – kes jõukas, kes vaene. Kes on kuninganna, kes talutütreke. Kuningakodade esindajatel on küljes kaunid kroonijuveelid, lihtrahval võib-olla sõrmusekene. Ehted olid taaskord vahendiks, mis justkui vaikimisi rääkisid sinu sotsiaalsest staatusest, majanduslikust seisusest või ametist ning millega oli võimalik ära teenida teiste auväärne suhtumine isegi suud lahti tegemata ära. Tänapäeval väljendub see näiteks brändi- ja disainerehetes, mis on selgelt äratuntavad ning mis justkui kõnelevad sellest, millisesse tarbijaklassi sa kuulud.

Hierarhia kõige kõrgeima astme vajadused seisnevad eneseteostuses, tahtes areneda ja kasutada oma võimeid – eneseteostus- ja eneseväljendusvajaduses. Sa tead, kes sa oled, oled avanud oma isikliku potentsiaali, vaimse kasvu ja sa ei pelga olla puhas iseenda väljendus, sa ei karda teiste kriitikat iseendaks olemise suunal.

Ehted (koos garderoobiga) annavad väga selge välise võimaluse ka presenteerida seda unikaalset sind ennast nii nagu mitte keegi teine. Ükskõik, kas see on minimalistlik kett või suur ja võimas sõrmus. Ehted, mida me valime kanda, peegeldavad meie hinge, meie olemust, meie maitset – seda, kes me oleme – nii meile endile kui ka teistele. Kui kristallide maagia aitab sisemise vaimse arengu teekonnale edasi liikuda, siis ehtevormid ja disainid on aga iseenda parim väljenduse vorm väljapoole. Mida isikupärasemad ehted, seda küpsem, iseseisvam ja sõltumatum isiksus. Mida julgem ja erilisem kombinatsioon ning kandmiseviis, seda isikupärasem. Sellel eneseväljenduse tasemel ei ole enam oluline, mis on moes. Oluline on, et sul on stiil ja sa julged end väljendada.

Millest kõnelevad sinu ehted? poolvääriskivid väekates ehetes.

Külasta Kristallid, mis kaitsevad negatiivse energia ja elektromagneetilise kiirguse eest

Kuidas kristalle puhastada ja uue energiaga laadida

Kristallivõltsingud ja kuidas neid ära tundaKas kristalli valida mõistuse või tundega?

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.