Millal saabub õnn?

Õnn on alati ainult siin ja praegu. Kui teie pilk on ainult tulevikku suunatud, lootes kogeda midagi muud, kui see, mis parasjagu on, ja oodates, et muutuksid kõik inimesed ja asjaolud, peale teie, siis elu läheb vaikselt mööda, aga õnn jäi teil märkamata ja kogemata.

Hedvig Evert on pikalt uurinud õnnelikkuse teemat isiklikus plaanis, haridusmaastikul ja loovuse kaudu. Olles täna õnneliku õppimise suursaadik ettevõttes Embassy of Education, õhinapõhise haridusvõrgustiku koordinaator ja kevadel kirjastuse Pilgrim alt ilmuva raamatu “Õnnekunstnik” autor, avab ta teemat õnn selliselt, et lugeja saaks igast artiklist vähemalt ühe oma elus koheselt järele proovitava võtme, mille kaudu kogeda õnnelikumat elu.

Sündides on kõigi inimeste algne olek armastuse, rahu ja õnneseisund. Beebi ja lapsena tajute, et teid on oodatud, teid armastatakse, toidetakse ja hoitakse tingimusteta ning teie vajaduste eest kantakse hoolt. Te olete sõna otseses mõttes püsivalt ja iga päev õnnelikud ilma konkreetse põhjuseta. Te ei oska karta, muretseda, kahelda. Te usaldate ja lihtsalt olete loomulik. Te oskate olla õnnelik.

Kasvades ja arenedes aga kipute loobuma sellest õnne- ja usaldusetundest ja võtate omaks end ümbritsevate inimeste tavapärase meeleseisundi, mis on juba ammu unustanud püsiva rahulolu ja armastuse seisundi ning peegeldab teile hoopis igapäevast võitlust, püüdlemist ja pingutamist.

Lähtudes “reaalsusest” enda ümber hakkate ka teie uskuma, et õnnelikkus on seotud raha, positsiooni, ameti,  elutingimuste ja saavutatuga. Ja nii hakkate looma oma elu. Rohkem raha, parem töökoht, uhkem kodu, uus abikaasa – te kulutate palju energiat kujutledes end pidevalt lähemale saabuvale õnneseisundile, kuid tegelikult lähenete märkamatult vaid suuremale rahulolematuse ja tühjusetundele.

Aga milline see õnnetunne siis ikkagi on? Tihti kirjeldatakse õnnelikkust kui kannatuste puudumise seisundit. See on olemise viis, mida iseloomustavad sõnad rahu-, usalduse-, armastuse- ja külluse tunne. Kõik inimesed aga tahavad saada õnnelikuks. Aga just selles sõnas “tahtmine” peitubki paradoksaalselt teie õnnetuse- ja mitte õnnevalem. Kuidas saab tahta saada midagi, mis on teil juba olemas?

Selleks, et mõista, miks te ei tunne, et olete õnnelik, tuleb teil vaadata kõigepealt enda sisse. Mitte endast väljapoole – asju, positsiooni, raha – vaid võtta aeg, et korraks vaadelda, kuhu on kadunud teie rõõm, usaldus, tänu- ja armastuse tunne.

Nii hakkate tasapisi selgelt märkama, et ei ole võimalik tahta õnnelikumat elu, oodata õnne saabumist või saavutada õnnelikkust. Ainus, mida te saate õppida tegema on ise valida õnnelik olla leides uuesti kontakti oma algse olemusliku seisundiga.

Selline õnnelik olemise võime on olemas absoluutselt kõigil inimestel olgu tegemist siis taskuvarga või presidendiga. Inimesed on kõik algselt ühelaadsed ja mitte keegi ei ole kellestki halvem ega parem. Oma olemuselt on kõik inimesed siin Maal õnnelikud olendid.

Seega õnnelikuks ei saa saada, kuna te juba olete seda. Te aga ei tunneta seda sel põhjusel, et te lihtsalt ei ole teadlik oma võimest õnne, rahu ja armastuse seisundis elada. Kui te tõesti olete otsustanud õnnelik olla, siis on kõige parem alustada endale otsa vaatamisest ning seejärel hakata vaikselt loobuma nende tegevuste tegemisest, mis teie õnnelikkust ei toida.

Võti 1: Kui tavatsete vaadata õhtuti televiisorit, jätkata töö tegemist koduarvutis ja pahandate möödaminnes lapsega kui ta tuba on segamini, siis proovige täna õhtul kella vaatamata oma lastega mängida, minna hommikul enne tööle minekut õue jooksma ja tehke abikaasale ilma mingi konkreetse tähtpäevata romantiline õhtusöök.

Suuremat õnnetunnet võite hakata kogema oma elus kohe kui hakkate taas uskuma, et teis on just siin ja praegu olemas kõik vajalik, et õnnetunnet luua. Ärge oodake, et abikaasa, lapsed, töökaaslased või maailm muutuks. Palju kergem on ise muutuda – teha midagi väikest teistmoodi, midagi sellist, millest tunnete eelkõige ise suurt rõõmu. Ja vaadake, mida te hakkate mõne aja möödudes ise kogema. Suure tõenäosusega hakkavad teie ümber juhtuma imelised asjad – teile naeratatakse rohkem, teid märgatakse rohkem, teie soovid täituvad.

Kui te oma mõtlemise, käitumise ja hoiakutega olete pidevas õnne poole püüdlemises, muutute te endalegi märkamatult nii enda kui oma lähedaste sundijaks elada samamoodi. Ja nii loote kannatusi endale ja teistele. Kui te aga otsustate, et olenemata asjaoludest, materiaalsetest hüvedest ja tänastest muremõtetest on teil vaatamata kõigele võimalik valida, et tunnete siiski õnne, rahu ja tänutunnet kasvõi pisimagi olukorra suhtes, siis kogete, et õnn ongi siin ja praegu, just selles hetkes. Ja et teil on võime seda kogeda alati ja igal pool hoolimata väljaspool toimuvast. See ongi saladus, mis on paljude jaoks veel müsteerium.

Õnn on alati ainult siin ja praegu. Kui aga teie pilk on ainult tulevikku suunatud, lootes kogeda midagi muud, kui see, mis parasjagu on, ja oodates, et muutuksid kõik inimesed ja asjaolud, peale teie, siis elu läheb vaikselt mööda, aga õnn jäi teil märkamata ja kogemata.

Just praegu – olge õnnelik!

Autor: Hedvig Evert

Seotud