Loodame, et ta hakkab hindama seda, kui palju oleme tema nimel pingutanud. Loodame, et ta lõpetab tarvitamise ja saab aru kui halvasti see tervisele mõjub. Loodame, et saame koos vanaks ja õnnelikuks, kuigi tema saladused kasvavad ja käitumine muutub järjest hullemaks.
Kui inimesed ei tunne ennast piisavalt enesekindlana, siis nad usuvad, et oma vajaduste eest hoolitsemine on isekas. Selle asemel pühenduvad nad teiste inimeste vajadustele, lootes, et vastutasuks hakatakse ühel päeval nendest rohkem hoolima kui oma sõltuvusest. Kaassõltlased annavad vastutuse oma heaolu eest teise inimese kätesse koos lootusega, et TEMA saab oma vigadest aru ja muudab ennast.
Darlene Lancer, tuntud ameerika kaassõltuvuse spetsialist, kirjutab raamatus Codependency for Dummies: … ootused on retsept, millega saab tellida kannatusi. Kui sul on plaan, milline partner peaks olema ja kuidas käituma, siis sa lood endale elu, mis on täis pettumusi. Kui sa ootad, et sulle lähedane inimene hakkaks käituma viisil, mis talle endale ei meeldi või mis on vastuolus tema olemusega, siis te lõpetate suurte tülidega.
Sageli algavad ebarealistlikud fantaasiad lapsepõlves, kuna see on meie psühholoogiline kaitsemehhanism. Kui olime veel lapsed, aitas lootus emotsionaalselt ebaturvalise keskkonnaga hakkama saada. Juhul, kui pidime olema varakult iseseisvad ja kõigega ise hakkama saama, siis unistasime vanemast, kes tunneks siiralt huvi, kuidas mul läheb. Kui kodus palju tülitseti, unistasime vanemast, kes hakkaks kaineks või enam ei karjuks. Kui olime palju üksinda, unistasime täiskasvanust, kes oleks kodus ja me ei peaks tundide kaupa aknal ootama. Lootsime, et see lihtsalt juhtub, just nii nagu muinasjutus.
Kui sinu lapsepõlves juhtus sarnaseid olukordi ja sul ei olnud kellegagi oma muret jagada, siis võis juhtuda, et jäid emotsionaalselt minevikku kinni. Lapsena kogetud abitus ja otsus kõigega üksi hakkama saada, jääb meid elus saatma. Meie Sisemine Laps jääb lootma, et teised hindavad meid siis, kui oleme vastutustundlikud.
Partneri kohustuste enda kanda võtmine aitab tunda end olulisena. Konfliktist hoidumine aitab tunda ennast hea inimesena. Kõik need pealtnäha õiged tegevused aitavad eitada oma olukorda, kõike seda, mis teeb sind üksildaseks ja rahulolematuks. Teiste inimeste probleemidele keskendumine aitab sul unustada oma sisemise valu.
Kui sa tahad hinnata, kas sinu lootused ja ootused on realistlikud või mitte, tuleb otsa vaadata faktidele. Kas see inimene üldse tahab ja on võimeline oma harjumusi muutma? Kuidas ta on varasemalt sinu soovidele reageerinud? Kui sa oled korduvalt palunud tal oma käitumist muuta ja ta pole seda teinud, on sinu ootused ebarealistlikud.
Ebarealistlikud ootused ja liigne vastutamine tema elu eest aitab TEMAL jätkata oma harjumustega! Kui asetame oma sisemise rahu ainult ühele kaardile, et ta hakkab tulevikus paremini käituma, siis loobume vastutusest oma elu eest. Senikaua kuni meie ise oma käitumist ja mõtlemist ei muuda, ei lõpeta sinu lähedane joomist, armukeste pidamist, raha raiskamist jne.
Keegi ei vali vabatahtlikult hakata sõltlaseks ega kaassõltlaseks. Kui inimese harjumused muutuvad vajaduseks ja sundkäitumiseks, võib kahtlustada sõltuvust. Kooselu toimiva või mittetoimiva sõltlasega mõjutab alati lähedaste inimeste elu. Kaassõltuvus on samasugune haigus nagu igasugune teine sõltuvus, kuna see on progresseeruv ja kahjustab tervist.
Sõltuvusest ja kaassõltuvusest tervenemine ei ole sündmus, see on protsess. Sellele aitab kaasa kogemuste jagamine inimestega, kellele on samasugused probleemid ning valmisolek harjutada uutmoodi mõtlemist ja käitumist.
Autor: Kert Grünberg, www.hingamistuba.ee
Allikas: KUULA ALKEEMIA PODCASTI! Kert Grünberg: kaassõltuvusest tervenemine on armastuse teekond!