Suhtega tuleb töötada. Perekondlike raskuste mõistmiseks pead suutma mõistma, mis tegelikult toimub.
Elate koos ja kõik on hästi. Teil on ühised huvid, teile meeldib koos puhata, aega veeta, suhelda, kuid ilusat olukorda rikub partneri ebameeldiv käitumine. Võiks
ju sellele mitte reageerida, aktsepteerida seda ja elada edasi harmoonias, kuid ometi on midagi muutunud, kõik pole enam endine. Hiljem hakkad oma partneris märkama üha rohkem miinuseid, võrdlema enda suhet teistega ja teie suhe veereb tasapisi allamäge. Abielu või kooselu päästmiseks tuleb proovida taastada olemasolevat suhet. Aga kuidas? Kõigepealt tuleb mõista, mis on päriselt selle olukorra loonud ja kas see on tõsine põhjus suhte lõpetamiseks ja lahkuminekuks. Küsi enda käest, miks sa ei saa aktsepteerida partneri käitumist ja tema valikuid.
Juhtub ka seda, et paarisuhtes pole enam mõistmist ega armastust, tundedki on jahtunud ja jäänud on vaid kohustused. Oluline on mõista, mis juhtus enne seda. Kas varem oli armastus, austus ja mõistmine? Kui oli, siis tuleks proovida taastada seda, mis on kaotatud. Kuidas? Tähtis on mitte võidelda partneriga, vaid õppida üksteist kuulama. Veeta koos rohkem aega. Aidata ja toetada. Sa ei saa muuta oma partnerit, kuid saad muuta enda suhtumist. Igal juhul on parem proovida kui lihtsalt lahkuda, kuna miski ei rahulda sind su partneris.
On ka selliseid olukordi, et muidu meeldivas suhtes tekib naisel tunne, et mees varjab ta eest midagi. Naine tunneb, et ta on küll partneriga koos, kuid mitte lõpuni, ja see paneb teda muretsema. Sellises olukorras on oluline aru saada, mis toimub – pead partneriga rääkima, ära viivita sellega. Sageli juhtub, et kõik pole üldse nii, nagu me ette kujutame. Võib-olla koormab meest mingi probleem ja ta ei taha sulle sellest rääkida, sest soovib sind säästa.
Või on selline olukord, et muidu valitseb täiuslik teineteisemõistmine, kuid seks toimub ainult nädalavahetustel, nagu graafiku järgi. Üks partneritest väldib intiimsust, leides kõikvõimalikke põhjusi tõrjumiseks. Mida teha sellises olukorras? Taas on oluline mõista, mis on selle põhjus. Võib-olla pole partneri välimus piisavalt atraktiivne, ei meeldi kehalõhn, pole vastav meeleolu? Võimalik, et partner on haige ja varjab seda sinu eest, kuna ei taha, et sa muretseks. Kindlasti on tarvis leida aega, et sel teemal partneriga pingevabas õhkkonnas vestelda. Võta kaaslasel käest kinni ja küsi õrnalt – mis on valesti, kallis?
Tihti tekivad lahkhelid armukadeduse pärast. Armukadeduse taga seisab hirm, et keegi teine võib parem olla. Põhjus on madalas enesehinnangus ja ebakindluses. Õige ei ole öelda, et kui on armukade, siis armastab. Armukadedus on alati konfliktsituatsioon ja võib algatada peresuhte kokkuvarisemise. Sellisel juhul pead olukorda kaaluma igast küljest. Mõtle, ega sina ei ole seda olukorda provotseerinud. Või on armukadedus partneri väljamõeldud probleem? Mis võib selle põhjus olla? Kui leiad põhjuse, peate rääkima teineteise usaldusest. Kui armukadedus põhineb partneri soovil sind omada, tuleb sellest rääkida ja kaitsta oma piire. Ent seda tuleb teha väga hoolikalt, ilma ebaviisakuse ja pretensioonideta. Vastasel juhul ei vii vestlus kuhugi.
Nagu näed, peab igale olukorrale lähenema individuaalselt, ürita olukorda teadvustada ja objektiivselt hinnata, igaüks nõuab eraldi lähenemist. Sageli juhtub ka nii, et katsed rääkida ja olukorda lahendada ei muuda midagi. Partner keeldub rääkimast, uskudes, et kõik on korras, kuid sinu rahulolematus ei kao kuhugi ja segab harmoonilist suhet. Mõista, mis on sinu rahuolematuse allikas, mis sulle ei meeldi; sinu partner on vaid sinu enda sisemise seisundi peegeldus, teie reaalsused on erinevad. Sa ootad, et tema mõistaks, kuid tema näeb asju teisiti. Alusta alati endast. See, kuidas sa suhtud endasse, loob homset päeva. Kui sa ei muuda oma suhtumist, ei muutu miski.