Mida sa tegelikult oma ellu tahad?

Kõik tahaksid oma ellu paremaid kogemusi. Inimesed ikka otsivad rohkem rõõmu, armastust, inspiratsiooni ja tähendusrikkust – küsimus on, kuidas seda kõike saavutada. Tehkem üks katse. Kujuta ette, et mingi kõikvõimas jõud käsib sul paberile panna mingid asjad, mis peavad juhtuma, et sa saaksid täielikult elu nautida. Kui oled nagu enamus inimesi, siis paned kirja uue maja, erilise armusuhte, kõrgepalgalise ametikoha ja vahest aasta otsa kestva puhkusereisi oma lemmikkohtadesse üle maailma. Kui soovid on kirjas, oled põnevil oma soovide peatsest täitumisest. Kahjuks pead nüüd hetke veel sellele asjale keskenduma, sest me kaevume sinna eksperimenti veidi sügavamalt sisse.

Kui uurid oma nimekirja veidi lähemalt, siis näed, et need pole asjad, mida tegelikult tahad. Ütleme näiteks, et panid kirja soovi abielluda ning et pulmatseremoonia toimuks Maui saarel ümbritsetuna paradiisilindudest. Pärast pulmi soovid elada kaunis laenuvabas ookeanivaatega majas, mille esisele on pargitud teie kaks luksusautot. Sul on lapsepõlvest saadik selline unistus olnud. Probleem on selles, et see pole tegelikult su südamesoov. Su mõistus on su ära lollitanud. Palun väga – sul olid pulmad, on maja ja autod, nagu soovisid, aga su abikaasa, tuleb välja, on täielik lurjus. Ta kohtleb sind halvasti ja algusest peale on selge, et sellest saab inimajaloo kõige vastikum abielu. Tagatipuks, olles katoliiklane, ei saa sa lahutada. Ikka igatsed sellist pulmapidu? Vaevalt küll. Nii et sellist abielu sa ikkagi ei tahtnud. Tahtsid kaunist kogemust ja arvasid, et abielu võiks sulle seda pakkuda. Miks sa siis just seda ei küsinud?

Sama käib uue töökoha, miljonite dollaritega täidetud pangaarve ja kuulsuse kohta. Hästi, sa võid kõik selle saada. Aga mis siis, kui sellega kaasneb nii palju stressi ja muret, et oled hoopis õnnetu? Soovid oma vana tööd tagasi. Sa ju ei tahtnudki seda tööd, raha ega tunnustust – tahtsid neid asju, mida need sinu arvates pidanuks endaga kaasa tooma. Tahtsid õnnetunnet, rõõmu ja täielikku heaolutunnet. Vahest koguni lakkamatut armastuse-, ilu- ja inspiratsioonikogemust kõige ülevamal tasandil? Miks sa siis just seda kõike ei küsinud?

Sa lasid oma tugevamatel minevikukogemustel paika panna mõtted sellest, mis sind võiks õnnelikuks teha. Nii see ei käi. On hulgaliselt inimesi, kel on kõik see, mis sa kirja panid, ja nad ei ole alati õnnelikud. Sa pole elus kogenud midagi sellist, mis oleks sind pikemaks ajaks sügava rahuldustundega täitnud. Oled alati enamat ihanud. Oled kogu elu endale korrutanud: „Kui ma saan selle asja, mida ma tahan, siis tunnen end hästi, ja kui ma saan vältida seda, mida ma ei taha, siis on mul hea olla.“ Kogu elu on sul olnud peas mingi nimekiri. Millal sa aru saad, et nii need asjad ei käi? Kui oled kogu elu lakkamatult mingit lähenemist kasutanud, ja ikka veel kasutad, ilma et see toimiks, siis on ju selge, et see ei toimigi. Miks mitte kohe minna asja tuumani ja öelda: „See, mida ma tahan, on armastus ja rõõm. See, mida ma tahan, on iga päev ja iga hetk tunda täielikku heaolu tasandil, mida ma varem tundnud pole ning inspiratsiooni kõiges, mida ette võtan.“ Nüüd on meil nimekiri. Paneme selle töösse.

Meie eksperimendi huvitava tulemusena oleme kantud eemale maisest maailmast ja jõudnud hoopis vaimsuse tuumani. Mitte et maine maailm kuidagi vale oleks – sul lihtsalt oli harjumus arvata, et selles peitub su õnne võti. Leiad, et see võti peitub sinu ees lahti rulluvas maailmas. Pole vale minna oma soovide kannul maailma – see lihtsalt ei vii kuhugi. Püüad väljastpoolt leida midagi, mis sobiks su „selle päeva samskara’ga“. Kui siis soovitu kätte saad või kui sul õnnestub vältida soovimatut, siis pole see enam su suurim unistus või suurim hirm. Kui see üks asi on päevakorrast maas, leidub alati järgmine teema, mis end esile surub.

Lõpuks ärkad. Saad aru, et su soov on armastust tunda. Mitte et tahad ise kedagi armastada või et keegi sind armastaks – tahad kogu aeg armastust tunda. Kui su armastus on kellestki või millestki sõltumatu, siis võib see igavesti kesta. Me nimetame seda tingimusteta armastuseks. Suur joogameister Meher Baba õpetas, et armastus peab spontaanselt puhkema inimese sisemuses. Seda ei saa sundida ja see ei saa millestki sõltuda. Selline on puhas armastus. Muul juhul on tegemist ajutise olukorraga, mis juhtumisi su ladustatud mustritega sobib. Kahjuks aga selline armastus ei kesta. Sul on sisemusse ladustatud hulganisti samskara’sid. Lisaks, kui sul on suhe, siis su partneril on omakorda hunnik mustreid, mis enamikus sinu omadest erinevad. Seetõttu ongi suhted nii keerulised. Mitte ainult igaühe mineviku samskara’d pole erinevad, mõlema igapäevased kogemused sinna juurde on samuti erinevad. Kui keegi su partneri peale töö juures karjus, siis koju jõudes on ta teistsugune, kui ta meeldiva tööpäeva järel oleks olnud. Sinul, mõistagi, olid sinu kogemused. Kui su armastus sõltub sellest, kuidas su partner koju saabudes käitub, on häda käes nii sul kui temal. Sul juba on piisavalt raske enda samskara’dega toime tulla; aga nüüd lisanduvad siia tema omad ka.

Ära siiski kohku. See ei tähenda, et su suhted on mõttetud. On kauneid suhteid, mis võivad igavesti kesta. Tegelikult võivad need iga päevaga aina kaunimaks minna. Aga need ei ole samskara-suhted, need ei põhine sinu sisemiste mustritega sobima sunnitud välismaailmal. Sellised suhted põhinevad tingimusteta armastusel. Kui armastus alati su sees vabalt voolab, siis jagad seda meeleldi teise inimesega. Selline armastus ei põhine vajadustel ega ootustel – see põhineb puhtal armastusel, mis tahab end väljendada, tingimusteta.

Kuidas sa jõuad sellise tingimusteta armastuse ja heaolu seisundisse? Selle asemel et sundida maailma oma blokeeringutega vastavusse, pead töötama blokeeringute vabastamisega. See on tõelise vaimse edenemise saladus. See on tõeline paradigma nihe. Kui sul pole samskara’sid, siis ei blokeeri miski su sisemist energiavoogu. Tunnedki kogu aeg armastust, rõõmu ja inspiratsiooni. Kui oled valmis kogema enda ees lahti rulluvat hetke, siis on sul võimalus kõigest inspiratsiooni ammutada. Lihtne tõdemus, et asjad on olemas, on su jaoks juba piisavalt stimuleeriv. Sul on vaid kaks valikut: sa kas pühendad oma elu maailma painutamisele oma samskara’de järgi või nende vabastamisele.

Kui valid viimase variandi, siis ei tähenda see, et sul on maine elu ja vaimne elu – sul on siis üks elu. Töö, meditatsioon, prügi väljaviimine, põrandate pesemine, autojuhtimine, duši all käimine ongi kõik üks ja seesama elu. Sama toimub kõigi su tegevustega – sa vabastad oma blokeeringud. Ühtmoodi tulu tõuseb blokeeringute vabastamisest nii töö juures, laste palliplatsile sõidutamise ajal, toidupoes sisseoste tehes või mida iganes tehes. Igal eluhetkel sa kas loomuldasa naudid toimuvat või tegeled selle vabastamisega, mis sul toimuvat nautida ei lase. Kui lased minna oma piiravatel tahtmistel ja hirmudel, siis on sul alati hea olla. Iseenda vabastamine enda kujutluste orjamise asemel on tõeline paradigma nihe.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Michael A. Singer raamatust „Köidikuist vaba elu“.

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.