Mida mitte öelda ülitundlikule lapsele?

On lapsi, kelle hing on õrnem ja närvisüsteem tundlikum, kui teistel ning seega tuleks neid kohelda ka pisut suurema tähelepanuga. Siin on viis asja, mille ütlemist tasub vältida, kui soovid oma lapsega siiramat ja mõistvamat suhet.

1. Sa oled liiga tundlik või reageerid üle

Ta tajub maailma väga teravalt, see võib olla segadust tekitava. Laps on kõrgelt intuitiivne. Ta tajub palju. Seetõttu närvisüsteem väsib. Laps ei saa oma tundeid varjata. Need võivad isegi füüsilist valu põhjustada. Ülitundlikud lapsed kipuvad eemale tõmbuma, sest nad tunnevad liiga palju.

2. Sa oled lugupidamatu

Ülitundlikud lapsed ei luba endaga ebaviisakalt käituda. Nende käitumine peegeldab selle kohe tagasi. Sobilikum on kasutada väljendusi: “Ma ei teadnud, kuidas see sind mõjutab. Ei mõistnud su emotsioone. Oleme eriarvamusel, kuid leiame lahendused.” Tundlikud lapsed tunnevad mittekuuldavat. Kui neid austatakse, peegeldavad nad seda ka tagasi.

3. Miks sa ei suuda või ole nagu teised

Laps annab oma parima. Alati tasub uurida põhjuseid. Mitte anda hinnanguid. Ülitundlikud lapsed vajavad väikeseid samme ja tihti visuaalset suunamist. Ärge eeldage, et ta ei püüa või, et kui ta rohkem pingutaks, siis suudaks.

Pange väljakutsuva situatsiooni või ülesande tugevused ja takistused ühiselt kirja. Leidke koos teistsugune võimalus. Tehke nimekiri. Mõelge kuhu saab midagi uut lisada, mida ära jätta. Proovige uuesti. See on ületatav väljakutse.

4. Miks sa seda ütlesid? Häbi sulle?

Tundlik laps võib ebamugavusest naerda või kohmakalt käituda. Ärge süüdistage teda ega süstige häbi. Andke kvaliteetset tagasisidet, mida/millist käitumist sooviksid näha järgmisel korral. Lapsel pole puudus empaatiast, kuid ta vajab lisa selgitustööd. Eriti pingeseisundis võib lapse vastuvõtlikkus olla piiratud. Andke talle puhkust ja võimalus eemalduda.

5. Silmsideme säilitamine

Silmsideme säilitamine võib olla ebamugav. Ebamugavus võib ärevust suurendada. Ja kuuldu võib hoopis kaduma minna. Selgitage lapsele ja leppige kokku, et ta võib vaadata ka nina vms. Usaldage last.

Allikas: TEE TESTI | Kas oled ülitundlik inimene?

Ülitundlik inimene: kuus enesekaitse meetodit, mis võivad suhtlemise keeruliseks teha

11 viisi, kuidas vaimselt tundlikud inimesed elavad pisut omamoodi

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.