Mida annab jooga lastele?

Jooga on hea abimees, mis ei lase laste elurõõmul ja mängulustil eluvõitluses kaotsi minna. Lisaks õpetab jooga koordinatsiooni, paindlikkust, lõdvestumist, keskendumist, eneseväärikust. Õpetab keha ja selle võimete piire märkama. Õpetab oma erilisust väärtustama. Õpetab valitsema ja näitama emotsioone. Ja seda kõike tegevuste kaudu, milles puudub võistlusmoment.

Muidugi peab lastega joogat tehes kõnetama lapsi nende endi keeles. Õnneks pole see raske. Kui iidsed joogid aastatuhandeid tagasi aasanaid välja arendasid, pakkus neile inimkeha kõrval inspiratsiooni ka loodus: puud, linnud, mäed, kalad, putukad ja loomad.

Lastejooga tunnis teevad lapsed loodust imiteerivaid harjutusi, mängivad ja laulavad-tantsivad, et kohtuda oma tegeliku olemusega ning õppida hindama iseennast, teisi ja loodust enda ümber. Loodust matkides kogevad nad, et kõik siin maa peal on tehtud samast “materjalist”, kõigel on hing ja kõik tahab hoolivat suhtumist.

Tund arvestab sellega, milline on parasjagu laste meeleolu. Kui lapsed on ärevad ja vajavad maandamist, on tund täis liikumist ja jooksu. Kui nad on päevast väsinud, möödub tund rahulikumalt.

Kuigi õpetajale on paras katsumus laste tähelepanu pikka aega köita, püüab ta edasi anda jooga väärtusi: meelerahu, tasakaalu, paindlikkust, keskendumist ning õnnelik olemist. Jah, elu pole võistlus ja õnnelikkus ei sõltu välistest tingimustest. Õnnelikkus on kaasasündinud omadus ning igaühel on selleni oma tee, millele annab valgust sisemine sära, mis tuleb vahel uuesti pinnale tuua, kui see igapäevaelu keeristes tuhmuma kipub. Ka lastel!

Lastejoogat saab proovida Joogafestivalil Haapsalus 23. ja 24. juulil erinevate õpetajate käe all lastealal Haapsalu Piiskopilinnuse hoovis. Kuni 12-aastastele lastele on festivalile sissepääs tasuta, kui nende saatjal on päevapilet või festivalipass.

Juulikuises kuumas Haapsalus toimub sel aastal juba viiendat korda Joogafestival – jooga, muusika, tants, taimetoit ja lasteprogramm. Seda, mis festivalil toimumas, uuri www.joogafestival.ee

Õhtusel kontserdil üllatab seekord Curly Strings. Piletid SIIT.

Joogafestival on hinge pidu!

Autor: Merit Raju

Seotud