Meisterkoputaja Tron Enger

“Ma ei ole tervendaja – ma ainult aitan oma kliendil end ise tervendada,” võtab Norrast pärit Tron Enger oma ravitsemise sisu lühidalt kokku. Tron on Norra üks parimaid EFT-praktikuid ja õpetajaid, kes alustas EFTga iseseisvalt õppides ning täiendas end seejärel Inglismaal, soovides saada sel alal Norra parimaks.

Tron, räägi natuke endast.

Kümme viimast aastat oma elust olin ma andmeinsener ja selle valdkonna juht suures Norra firmas. 2009. aastal lahkusin sealt, sest otsustasin pühendada kogu oma aja inimeste aitamisele. Tänaseks tegelen põhiliselt tervendamisega ning koolitan EFT ja metameditsiini vallas.

Hetkel elan ma Tønsbergis, sada kilomeetrit Oslost lõuna pool. Päris sageli sõidan ka Taani vahet, sest plaanin ka seal oma praksisega alustada. Koolitusi ma seal juba korraldan.

Kaua oled EFTga tegelenud? Millal ja miks alustasid?

Alustasin inimesega seotud valdkondade õppimist 1979. aastal psühholoogiaõpingutega, järgnes sotsioloogia, siis muud teraapiad. Ükski neist ei andnud aga kuigi häid tulemusi, seepärast lõpetasin nendega tegelemise. Kuni aastani 2004, kui üks mu sõber rääkis mulle EFTst. Ta rääkis õhinaga, sest talle tundus, just nagu annaks EFT koheseid tulemusi. Kui ta poleks olnud mu parim sõber, poleks ma üldse reageerinud – jälle üks teraapiameetod, ei, aitäh…

Kuid tänaseks olen ma EFTga tegelenud juba üle kuue aasta. Esimesed kuus kuud, mil õppisin emotsionaalse välja teraapiat, mõtlesin: see ei ole võimalik! Vaatasin läbi suure hulga DVDsid ja mõtlesin ikka sama – SEE EI SAA OLLA VÕIMALIK! Siis hakkasin EFTd ise kasutama ja pidin tunnistama, et see tõepoolest töötab. Isegi täna, inimestega töötades, mõtlen tihti – see pole võimalik -, aga tulemused räägivad iseenda eest. See ON võimalik!

Kuidas sa oma kliente tervendad? Kas küsid mingeid konkreetseid küsimusi, on sul vaja teada mingite analüüside tulemusi (näiteks vereteste vms)?

Huvitav küsimus. Ma ravin oma kliente sügavaima austusega. Ma küsin, mida nad soovivad, ja püüan aidata neil oma soovini jõuda. Püüan jõuda tuumani – kust probleem pärineb ja millest tuleneb. Püüan mõista, mis on tegelik probleem – selle taga, millega klient vastuvõtule on tulnud. Ja siin ongi tegelikult suurim vahe algaja ja eksperdi vahel. Ekspert teab, mida ta otsib –  ta otsib konkreetset emotsiooni iga probleemi  tagant.

Mul pole vaja mingeid klassikalisi analüüse või teste. Teisalt õpin ma hetkel Inglismaal Birminghamis metakineetikat, mis aitab probleemide taga oleva emotsiooni välja testida.

Mis on sulle EFT juures kõige põnevam? Kas kasutad seda tehes ka muid meetodeid?

Kõige lahedam on, et seda on lihtne õppida ja kasutada ning see annab hämmastavaid tulemusi. Kuna olen õppinud ka NLPd ning kognitiivset käitumuslikku teraapiat, siis kasutan oma töös neid mõlemaid. Hämmastavaid tulemusi annab ka Matrix reimprinting – see on omamoodi EFT edasiarendus Karl Dawsoni poolt ja annab teraapiale erilise nüansi. Matrix reimprintingu käigus tervendad sa probleemi “kaja”.

Räägi mõnest huvitavast loost oma praktikas, mõnest erilisest saavutusest.

Kas seda võib lugeda suurepäraseks saavutuseks, kui oled aidanud patsiendil kõrgusekartusest vabaneda vähem kui minutiga? Või kümme aastat väldanud peavalu on leevendunud kahe seansiga? Või on  eriline see, et tavaliselt ma tervendan mis tahes trauma ühe seansiga? Ma võiksin jätkata nädalaid nende minu jaoks nii imepäraste tulemuste üles lugemisega. Minu tuhandetest klientidest on vaid kolm kasutanud rohkemat kui kümmet teraapiaseanssi. Tavaliselt piisab, kui kliendiga teha läbi kolm-neli seanssi ja probleem ongi lahendatud. Muidugi oleneb kõik ka sellest, milline on kliendi soov ja millest ta soovib vabaneda.

Viimasest ajast võiksin välja tuua ühe psoriaasihaige tervenemise kõigest ühe seansiga ja raske traumajärgse kaelavalu kadumise kahe seansiga – see andis patsiendile tagasi tema elu.

Mida sa ise tunned, kui klienti “koputad”? Kas näed mingeid pilte, tunned energiat?

Paljud terapeudid tegelikult “näevad” midagi. Ma tunnen energiaid ja võin “koputamise” lõpetada, kui tean, et patsiendis midagi muutus, mingi asi lahenes. Kuid ma ei rõhutaks seda, sest  muutus ei ole tehtud minu poolt, vaid läbi minu. Ma ei ole tervendaja – ma ainult aitan kliendil end ise tervendada.

Kas näed või tunned, kui mõnel inimesel on rida probleeme, isegi kui ta ise ei tea sellest midagi? Kas ütled seda inimesele?

Jah, tõesti vahel juhtub, et ma saan aru, et inimesel on teisigi probleeme kui vaid see, millega ta minu juurde tuli. Tavaliselt ma seda ei ütle, kui just ei küsita. Minu arvates on liiga palju neid terapeute, kes ütlevad kliendile, mida mõelda ja tunda, ning ei anna talle võimalust leida ise vastuseid. Meil kõigil on olemas vastused enda sees ja minu arvates on terapeudi kohustus aidata kliendil need vastused üles leida.

Kui kaua võtab aega, et õppida EFTd?

Minu EFT töötoa esimese taseme ehk baaskursuse õpe on ühepäevane. Edasijõudnute töötoad kestavad kaks päeva. Nende kolme päeva järel võib juba öelda, et sa oled õppinud EFTd. Kas see tähendab, et võid kasutada seda igaühe peal ja iga asja jaoks? Ei. Terapeudi oskused tulevad praktikas. Need terapeudid, kes on tegutsenud üle kolme aasta ja võtnud vastu rohkem kui 300 klienti, võivad taotleda EFT meistri tiitlit.

 

Loe lähemalt EFT-st ehk emotsionaalse välja teraapiast


Terviseajakirja ÜKS jaoks intervjueeris Tron Engerit Kaia-Kaire Hunt

www.ajakiriyks.ee

 

 

 

 

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.