Meie galaktikas võib olla miljardeid eluks sobivaid maailmu

Linnutee punaste kääbustähtede ümber võib tiirelda miljardeid eluks sobilikke Maa-sarnase massiga kiviplaneete. Nende nn super-Maade arvu hinnang põhineb senistel avastustel ning nende põhjal Linnutee punaste kääbustähtede ümber tiirlevate planeetidega arvestamiseks tehtud üldistustel.

Uuringu autorid teostasid vaatlusi Tšiilis asuva La Silla observatooriumi 3,6-meetrise teleskoobi küljes oleva väga suure mõõtmistäpsusega spektrograafiga HARPS. See instrument võimaldab astronoomidel mõõta tähelt tuleva valguse võbelemist, mida põhjustab selle ümber tiirlevate planeetide gravitatsiooniline tõmme.

“Meie värsked HARPSiga tehtud vaatlused näitasid, et umbes 40 protsendi punaste kääbustähtede ümber tiirleb eluks sobivas piirkonnas mõni super-Maa,” märkis rühma juhtinud täheteadlane Xavier Bonfils Prantsusmaa Grenoble’i observatooriumist.  “Kuna punased kääbused on nii levinud – neid on Linnuteel umbes 160 miljardit – võib järeldada, et ainuüksi meie galaktikas on selliseid planeete kümneid miljardeid.”

HARPSi rühm jõudis selliste numbriteni pärast seda, kui nad olid uurinud 102 punast kääbust, mis on Päikesest tuhmimad ja jahedamad tähed.

Hakka Alkeemia klubi liikmeks luues endale konto!

Isikliku kontoga on sinu privileegid:

  • - Ligipääs artiklitele ja podcastidele
  • - Info ürituste kohta sündmuste kalendris
  • - Võimalus jagada infot oma sündmuste kohta
  • - Võimekus märkida artikleid loetuks jpm.

Mine registreerima

Hakates Alkeemia klubi liikmeks nõustud meie kasutajatingimuste, privaatsuspoliitikaga ja Alkeemia uudiskirjadega.

Seotud