Mehhiko peatab GM-maisi kasvatamise, sama suuna on võtnud ka Hawaii

Mõned päevad pärast seda, kui tuhanded inimesed üle maailma osalesid Monsanto ja GMO-de vastases protestimarsis, tõid uudised Mehhikost lootust. Peale aastaid kaalumist on Mehhikos antud välja tähtajatu käsk peatada igasugune geneetiliselt muundatud maisi kasvatamine.

Keeld geneetiliselt muundatud maisi kasvatamiseks hakkas kehtima väljaandmise hetkest, mis tähendab, et Monsanto, DuPont/Pioneer ja teised sarnased kompaniid ei tohi enam selle riigi piires geenmuundatud maisi kasvatamist isegi mitte testida. GM-maisi import on endiselt lubatud.

Kuigi 13. oktoobril toimunud Monsanto vastased protestimarsid ei mobiliseerinud miljoneid, nagu see juhtus 2013. aasta maikuus, on kampaaniate korraldajate püsivus kandnud vilja ning suurendanud avalikkuse teadlikkust. Ning selle mõju on näha üle maailma. Kõigest kuus päeva pärast Mexico Citys langetatud otsust järgis Mehhiko kohtuniku eeskuju ka Hawaii omavalitsus, kus GMO-de vastane seaduseenõu sai kaaluka toetuse ja ootab nüüd jõustumiseks linnapea allkirja. Paljude mahetalunike pahameeleks on seaduseelnõus kehtestatud erand geenmuundatud papaia osas, mida saarel juba laialdaselt kasvatatakse. Teisi geenmuundatud taimi pole aga saarel kultiveeritud.

Ka Hawaii saarestiku teisel saarel Kauail on pika kaalumise järel saanud esimene lugemisel toetuse otsus, mis piirab peamiselt pestitsiidide kasutamist, aga läbi selle ka GMO-de kasvatamist, kehtestades puhvertsooni nõudmised ning kohustades kasvatajaid andma detailselt aru põldudel kasutatavate kemikaalide kohta. See on väike, kui oluline samm saare kogukonna jaoks. Kauai on biotehnoloogiafirmade “liivakast”, kuna seal asub väga oluline hulk testpõlde, millel kasvatatakse uusi sorte ning katsetatakse uute põllumajanduskemikaalidega.

Mehhikos võeti otsus vastu pea kaks aastat pärast seda, kui Mehhiko valitsus otsustas panna Monsanto geenmuundatud maisi küsimuse ootele, argumenteerides, et selle mõju vajab põhjalikumat testimist. Mais on Mehhiko köögis üks olulisemaid tooraineid ning kohalikud võimud on mures, et geenmuundatud liigid saastavad ka põliseid maisiliike, põhjustades kahju tervisele ja keskkonnale.

Nüüd on asjas selgus saabunud ning Mexico Citys võttis kohtunik Jaime Eduardo Verdugo vastu otsuse, et geneetiliselt muundatud mais on otsene keskkonnarisk, mille tõttu tuleb peatada igasugune transgeense maisi kultiveerimine terve riigi piires ning lõpetada eksperimentaalsele kasvatamisele lubade väljastamise. See annab GMO-vastastele huvigruppidele aega ja võimaluse töötada selles suunas, et saavutada täielik keeld igasuguse transgeense maisi kasvatamisele ka riiklikul tasandil.

Mehhiko inimeste jaoks on see suur võit ning pakub praeguseks vähemasti ajuiselt kaitset neile 20 000 erinevale sordile, mida Mehhikos ja Kesk-Ameerikas praegu kasvatakse.

Allikas: www.telegram.ee

Seotud