Meeste suhtealane intiimsus: Suhe kui varjupaik oma elu muutmiseks

Tõenäoliselt suurim ja tähtsaim väljakutse iga mehe jaoks on teha kõik endast olenev kellegagi tõeliselt intiimse suhte loomiseks. Intiimse suhte all pean ma silmas teineteise armastamist, hindamist ja tõelise läheduse tundmist – ja mitte üksnes seksuaalses mõttes – sellisel viisil, mis süvendab sidet mõlema partneri vahel ja austab nende individuaalsust. Selle suhte aluseks olev pühendumus ei tähenda üksnes mis tahes kujul intiimsuse loomist, vaid ka mõlema partneri heaolu ja arengu edendamist, kirjutab Robert Augustus Masters oma raamatus “Mina olen mees”.

Ja mis on sellise suhte loomise tähtsaimad osad? Järgnevalt on esitatud nende osade lühendatud loetelu, mille mitmeid punkte on eelnevates peatükkides juba ka käsitletud.

• Endasse sisendatud käitumismustrite haardest vabanemine. Selleks tuleb kõigepealt mõista ja lähemalt uurida asjakohaseid seoseid oma oleviku ja mineviku vahel ning näha, millised olukorrad sinu varajases elus on põhjustanud sinu praeguse automaatse ja reaktiivse käitumise. Üksinda nende käitumismustrite käest pääseda on väga raske; enamik inimesi vajab sellega toime tulemisel asjatundjate abi.

• Pöördumine oma valu suunas, sealhulgas ka emotsionaalselt, selle asemel et püüda tähelepanu valult kõrvale juhtida.

• Vihal või häbil vaenulikkuseks muutumise takistamine.

• Haavatavus.

• Empaatia ja kaastunne.

• Armastus ja sügavam armastus.

• Tähelepanuga teiste kuulamine.

• Emotsionaalne haritus ja avatus.

• Oma nõrkuste mitte varjamine oma tugevate külgede rõhutamisega.

• Ausus enda sügavaimal tasandil.

• Sisemise kriitiku võimu alt pääsemine.

• Nulltolerants lugupidamatuse ja väärkohtlemise suhtes.

• Oma varju tundmine ja sellega sideme loomine.

• Oma väe tunnistamine, kaotamata sidet oma südamega.

• Pornograafiast välja kasvamine. Seksi vabastamine oma enesetunde parandamise kohustusest.

• Vastutustundlikkus. Ole alati usaldusväärne, usaldatav ja kindel; ära püüa leida vabandusi oma ebatervele käitumisele; ole omaenda vilepuhujaks.

• Väärikus. Käitumisel lähtu oma seesmisest terviklikkuse tundest; võta kõigi tegude eest täielik vastutus, nii seesmiselt kui väliselt; tee enda jaoks prioriteediks nii enda kui teiste heaolu igasuguse suhtluse käigus.

• Pühendumus teha tööd endaga- ja suhtega – rohkem kui vaid intellektuaalsel tasandil.

• Alaline ning üha süvenev huvi ja armastus oma partneri vastu.

Need pole asjad, mis tuleks taandada kohustuslike nõudmiste tasemele, ega ka ideaalid, mille täitmisele end pühendada. (Sa ei pea kõiki neid punkte täielikult järgima juba enne lähisuhtesse astumist!) Pigem kohtle neid kui ühe pika teekonna aeglaselt lahti rulluvaid osi – teekonna, mis on pühendatud sügavale tervenemisele, ärkamisele ja küpse suhte loomisele.

Sisene – ja kaevu sügavamale – neisse punktidesse seiklushimulise avastamise vaimus, liikudes üha täielikumalt sellise mehelikkuse suunas, mille haripunktiks on intiimse suhte loomine kõigi oma olemuse osadega; õpi samm-sammu haaval lubama asjadel – kõrgetel ja madalatel, meeldivatel ja ebameeldivatel, pimedatel ja valgetel – end äratada, harida ja arendada. Selline teravus ja väljakutse toobki esile, austab ja edendab sügavat mehelikkust. See pole mingi tühine ettevõtmine, sest kisub meid üha uuesti ja jälle maast lahti, kuni seisame kindlamal jalgealusel, kutsudes endas esile oma olulisima mehelikkuse – hingekeskse sõdalasmeelsuse – ilma sealjuures hülgamata oma tundlikkust, empaatiat ja lapsemeelset osa.

Ühele lainele jõudmine sellise kutsungi – selle sügavaima kutse – kaalutlustega on üks mõõtmatult tasuv seiklus, mis toob välja meie täieliku olemuse, muutes meie jaoks enam kui võimalikuks rikkama ja elujaatavama suhte loomise.

Lähisuhted on olnud minu kõige tähtsamad ja nõudlikumad õpetajad, sest need mitte üksnes pole mulle toonud suurt õnne, vaid ka paljastanud mu nõrgad küljed, isekad osad, tervendamata haavad ja lähisuhte otsimise mitte eriti õilsad ajendid.

Noore mehena ei võtnud ma selle suhtes suurt midagi ette, välja arvatud terapeutilises kontekstis selle tunnistamine. Mul kulus kaua aega, enne kui hakkasin tõeliselt hindama neid võimalusi, mis mulle anti lähisuhte kaudu tervenemiseks ja ärkamiseks. Side minu ja mu naise Diane’i vahel pole mitte üksnes kõige sügavam, rikkalikum ja kergem side, mida kunagi olen tundnud, vaid on ka mind enim proovile pannud ja arendanud. Tänu oma naise armastusele, küpsusele ja võimele mind tõeliselt näha (sealhulgas ka kõige vaevuhoomatavamatel viisidel) tunnen ma luba siseneda täielikult enda haavadesse ja sügavaimatesse osadesse, tundes end koduselt ka neil puhkudel, kui miski mind vapustab. Temaga koos olles tundub mulle ääretult loomulikuna avada end kõigile oma olemuse osadele, mitte üksnes puhata meie haruldase lähisuhte loorberitel; jätkan temaga koos ettevõtmisi uutes valdkondades ka elukogenud vanuritena.

Vaid mõni aeg pärast Diane’iga esmakordselt kohtumist lasin ma lõpuks lahti fantaasiast, et jõuan millalgi oma elus puntki, mil ei pea enam endaga tööd tegema; võtsin selle asemel omaks mind õnnelikult alandlikuks muutva tõekspidamise, et see kõik on elukestev protsess, mida valgustab pidevalt arenev suhe kõigi oma olemuse osadega, sealhulgas ka ebameeldivatega.

Kõike seda, mis on kirjutatud käesoleva raamatu esimese pooles, võib näha kui vajalikku väljaõpet teistega tõeliselt lähedase suhte loomiseks, eriti sügavalt pühendunud lähisuhtena. See aga ei tähenda, et iga mees peaks kellegagi teadlikku lähisuhtesse astuma – mõned võivad leida piisavat arengut ja eneseteostust ka teistest valdkondadest, näiteks nende jaoks haruldaselt tähendusrikka ja/või loova töö kaudu. Kuid iga mees peab täie südamega tutvuma õpetuste ja vahenditega, mis sellised lähedased suhted võimalikuks muudavad, ainuüksi seepärast, et seda tehes õpib ta täielikult ja kaastundlikult looma sideme kõigi oma osadega – ning seeläbi ka kogu oma olemusega; lõpuks tervendab ta end niivõrd sügavalt, et muutub võimetuks teiste inimlikkust eitama.

Täielikult väljaarenenud lähisuhe on üks kõige tervendavamaid asju üldse, sest võtab enda alla kogu meie olemuse. Tervenemine, mis leiab aset meeste ja naiste vahel – või meeste ja meeste ning naiste ja naiste vahel -, on suuteline tooma murrangulisi muutusi suhetesse märkimisväärses ulatuses, aga ainult siis, kui see tervenemine küündib piisavalt sügavale. Vaja läheb rohkemat kui vaid pinnapealsed muudatusi, pealiskaudseid edusamme, põgusalt eneseabikirjanduse lugemist ja seminaridel käimist või meeste rühmateraapia külastamist.

Ilma terve ja sügava sideme olemasoluta lähedaste partnerite vahel jätkavad mittetoimivad sidemed suhtemaastiku valitsemist, üheskoos igasuguste asendustegevustega – alates apaatiast ja lõpetades vägivallapuhangutega -, mis paratamatult kaasnevad sellise mittetoimiva asjade korraldusega. Vaja on üle minna killustatuselt terviklikkusele, asendada jäätunud eilne voolava tänasega, asendada tuimus eluvärske tundmusega, võõrandumine kaastundega, reaktiivsus tundlikkusega, sooline ummikseis vastastikku lugupidava kooseksisteerimisega; kõik see muudab võimalikuks ulatusliku läheduse saavutamise. See on igati vääriline väljakutse, mille katsumustega peavad mehed – ja naised – end ühele lainele viima ning millega neil tuleks kõigi hüvanguks kogu südamest tegeleda.

Terve ja funktsionaalse suhte loomine pole mingi haruldus või miski selline, mis on ette nähtud vaid vähestele. Sellest peaks saama reaalsus piisavalt paljude jaoks, et see võiks hakata tugevalt mõjutama ka enamust.

Allikas: On see normaalne, kui mees tahab korraga olla nii suhtes kui vaba?

Aga miks mõned mehed sellised mmm… musirullid on?

Mees ja emotsioonid I osa | Oma minevikku tervendades lood aluse paremale tulevikule

Kolm suurepärast raamatut, mida võiks lugeda iga mees!

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.