Meditatsioon või medikamendid?

Doktor Ruth Buczynski otsib vastust küsimusele ja sõnamängule kas efektiivsem on ravimite kasutamine (inglise keeles medication) või meditatsioon (inglise keeles meditation).

Kuulsin kord Dan Siegelit ütlemas: “Miks mitte proovida C asemel T-d? Medikamentide asemel meditatsiooni (inglise keeles sõnademäng medication/meditation).”

Kui ma seda kuulsin, siis pani see mind mõtlema. Kas on olemas ka teine tee? Kas võiksime kasutada vähem kõrvaltoimetega retseptiravimeid ja leida parema lahenduse?

Zindel V. Segal (PhD) viis koos oma meeskonnaga Kanadast, Toronto sõltuvuste ja vaimse tervise keskusest, läbi uurimuse, et teha selgeks kui tõhus on depressiivsete inimeste puhul kognitiivne teraapia peale meeleoluhäire taandumist.

Üldpsühhiaatria arhiivides Archives of General Psychiatry avaldatud uurimuse eesmärk oli teada saada, kas antidepressantidele on alternatiive. Kuna tervelt 40% patsientidest ei jätka peale haigust korralikku järelravi, võib alternatiividest olla kasu probleemi kordumise vähendamisel.

Segal ja tema kolleegid jagasid patsiendid kolme gruppi. Esimene grupp jätkas järelravi antidepressantidega, teisel grupil asendati ravimid aja jooksul näiliste tablettidega ehk rakendati platseeboefekti, ning kolmas grupp sai ravimite asemel teadvustamisel põhinevat kognitiivset käitumisteraapiat.

Teraapia eesmärk oli õpetada patsientidele, kuidas jälgida ja märgata keha aistinguid, tundeid ja mõtteid seoses depressiooniga ja muuta need võimalusteks enesesse süüvida. Selleni jõuti igapäevaste koduste ülesannetega, mis hõlmasid juhiseid andvaid salvestisi teadlikkuse harjutustest, enese-kaastunde harjutamist rasketel hetkedel ja tegevusplaani koostamisest strateegiatega, mida ette võtta siis kui keha annab esimesi hoiatussignaale tagasilangusest.

Peale 18 kuud uuriti tagasilanguste taset. Teadvustamise grupis oli tagasilanguseid 38%, antidepressantide grupis 46% ja platseebo grupis 60%. Selle uurimuse tulemusena võib väita, et depressiooni taasesinemise vältimiseks on teadvustamise teraapia sama tõhus kui antidepressandid.

Uurimused nagu see, avavad uksi paljudele depressiooni käes kannatavatele inimestele, kes otsivad alternatiivseid võimalusi oma haigustega toime tulemiseks. Seega võib tõesti olemas olla alternatiiv retseptiravimitele!

Loo autor on doktor Ruth Buczynski

31. juuli – 1. august toimub 2-päevane meditatsiooni-ja mõtluslaager algajaile, mille raames rakendatakse ka ühte sügavaimat sisekaemuste ja meeleharjutuste tööriista – kõnepaastu.

2-päevase laagri jooksul kasutatakse viiakse läbi erinevaid meelepraktikaid, kasutades meditatsiooni- ja visualiseerimistehnikaid, õpitakse aeglustuma ja lihtsates tegevusteski kohal olema, loodust lugema ja loodusrännakute kaudu loodusest, puudelt ja taimedelt endale vajalikku infot saama.

Vaikuses olemine puhastab sügavamalt kui oskame ettegi kujutada. Vaikus toob meie seest välja need nüansid, mis muidu kõne- ja mürafooni sisse kaovad. Vaikuses ja aegluses on vastused.

Vaata laagri kohta lisa Hundiallika Retriidi- ja koolituskeskuse kodulehelt.

Seotud