Maka – immuunsüsteemi tugevdaja ja seksuaalenergia suurendaja

Peruust, Andide mäestikust pärit iidse makataime (Lepidium meyenii, mugulkress) taasavastmisest ei ole veel palju möödas, ent uuringud ja katsed on näidanud selle taime mitmekülgset turgutavat mõju iseäranis naiste tervisele. Maka uurimisel teedrajavat tööd teinud dr Gloria Chacon vihjab, et alkaloidid, mis sisalduvad maka säilitusjuurtes, stimuleerivad hüpotaalamust ja ajuripatsit tootma rohkem prohormoone, mis omakorda mõjutavad kõiki endokriinseid näärmeid - käbikeha, neerupealiseid, munasarju, meessugunäärmeid, kõhunääret ja kilpnääret. Seega stimuleerib keha tootma hormoone palju küllaldasemalt kui toimuks nende lisamine välispidiselt. Mugulkressi tarvitatakse peamiselt selle säilitusjuurtest tehtud jahu kujul, mis poelettidel kannab tihti nime maca või maka, vahendab Telegram.ee.

Maka juur on nii toit kui ka ravim – maka parandadab sportlikke saavutusi, tõstab vitaalsust, tugevdab immuunsüsteemi, mõjub antioksüdatiivselt ning tõstab toonust ehk mõjub kroonilise väsimuse vastu väga hästi.

Maka juur on seksuaalenergia allikas, mida vanemaks inimene saab, seda rohkem väheneb liibido ja meestel võib väheneda sperma kvaliteet. Erinevad uuringud on tõestanud, et maka mõjub positiivselt ka seemnerakkude arvukusele ja aktiivsusele.

Maka on aga ka looduslik hormoonravi asendaja – alternatiiv, mis on nii turvaline kui efektiivne.

Maka mõju menstruaaltsüklile

Üks sümptomeid, mille all kilpnäärme alatalitlusega naised kannatavad, on sagedasemad ja tavaliselt ka raskemad ja valulikumad menstruaaltsüklid. Sümptomeid, mis kilpnäärme alatalitluse korral avaldavad mõju menstruaaltsüklile, on leitud ka naistel, kellel on emakamüoom.

Maka aitab normaliseerida menstruaaltsüklit, nii selle päevade arvu kui ka verekoguse osas, samuti leevendab maka valu ja PMS-i ehk premenstruaalset sündroomi. Veel ei mõisteta, millised on need mehhanismid, mille abil see toimub ja kaheldakse, kas isegi uurijad on täielikult aru saanud, millises väga keerulises hormonaalses koostoimes osalevad munasarjad, kõhunääre, neerupealised ja kilpnääre. Siiski ilmneb, et iga nääre avaldab olulist mõju teistele. Nii jääb igasugune sissetung nagu näiteks hormoonide võtmine, alati kahtlaseks, kuna ei mõju positiivselt kõigile omavahel õrnas koosluses toimivatele endokriinsetele näärmetele.

Naised, kes on hakanud sööma makat PMS-i, kuumahoogude, tupekuivuse või tujukuse leevendamiseks, on teada andnud väga positiivsetest kaasmõjudest: energiataseme kasv, magusaisu vähenemine, veresuhkrutaseme stabiliseerumine, une paranemine, südamepuperdamise lõppemine ning põie töö paranemine. Mitmed naised, kes keemilistest preparaatidest emakamüoomi puhul abi ei leidnud, said kasvajast vabaks just makat tarbides.

Alternatiiv hormoonasendusravile

Premarin ja Provera, mis on kaks kõige laialdasemalt välja kirjutatud hormoonasendusravi preparaati USA-s, kujutavad endast sünteetilist östrogeeni, mis on valmistatud tiinete märade uriinist, ja sünteetilist progesterooni, mis on toodetud tehases ja mida nimetatakse progestiiniks. Need mõlemad sünteetilised ained sobivad pealtnäha suurepäraselt östrogeeni ja progesterooni retseptoritega naise kehas, kuid on tegelikult üsna viletsaks asenduseks.

Inimese keha on võimeline tarbima üksnes kahte kaheksast mära uriinist saadavast östrogeenist, mis sisalduvad Premarinis, ja ülejäänud kuus östrogeeni lihtsalt ringlevad veres. Progestiin on kehv aseaine, mis tegelikult suurendab naise võimalust haigestuda rinnavähki.

On tõestatud, et kui juba ükskord alustatakse teatud hormooni regulaarset tarvitamist, siis inimese enda keha lõpetab sama hormooni tootmise, kuna seda on võimalik hankida väljastpoolt. Niisiis, kui naine on võtnud mitmed aastad hormoonasenduspreparaate ning läheb oma günekoloogi juurde sooviga hormoonasendusravi lõpetada, satub arst paanikasse ja räägib talle, et ta peab jätkama hormoonide võtmist kogu ülejäänud elu, kuna munasarjad atrofeeruvad ega ole võimelised ise östrogeeni tootma. See aga on olukord, mis kujutab endast luudele suurt osteoporoosi riski.

Kõige loomulikum viis tulla toime menopausi sümptomitega, on kasutada orgaanilist maka juurt. Olgu lisatud, et maka, mis on kasvatatud keemiliste väetiste abil, on madalama kvaliteediga kui pikalt söötis olnud mullast pärit maca.

Abiline insuliinitaseme kõikumise vähendamisel

Põhiline mure kilpnäärme alatalitluse korral on patsiendi suutmatus kaalu langetada. Mõned uuringud viitavad, et selle põhjuseks on veresuhkru ja insuliini taseme kõikumine.

Teistel juhtudel on eelduseks üldine metabolismi aeglustumine, mis vähendab kalorite nõudlust ja teeb palju raskemaks kaalu langetamise ning tunduvalt lihtsamaks kaalu kasvamise. Tavapäraste ravimite efekt sellises olukorras on pea olematu. Ent maka võib olla suureks abiks insuliinitaseme kõikumise vähendamisel, seega piirata söömissõltuvust ja ülemäärast magusaisu, kuna aitab tasakaalustada kõiki endokriinseid näärmeid, sealhulgas ka kõhunääret.

Paranenud kõhunäärme funktsiooniga vähendatakse hüpoglükeemiat või kõrvaldatakse see üldse, mis omakorda teeb võimalikuks pikemad söögipausid, kogemata nälgimise tunnet.

Veresuhkru alanemisest ja insuliinitaseme kõikumisest tingitud liigemotsionaalsus või väsimus lõpevad maka pulbri kasutamisel samuti.

Toimetas: Katrin Oidra

Allikas: Maagiline pihlakas: suure väega väärtuslik ravimtaim ja iidne nõiapuu

105-aastane jaapani arst avaldas pikaealisuse saladuse

Ilu algab seestpoolt: need on oluliseimad vananemisvastased vitamiinid

Toitumisnõustaja Liis Orav: äärmuslikud crash-dieedid ei ole jätkusuutlikud, küll aga ehmatavad ja ärritavad keha

Karkade tee – jumalate jook, mis reguleerib vererõhku