Maakera sisetuum võib olla hakanud teistpidi pöörlema

Nagu hästi teada, on meie maakera sees veel üks teine päris suur kera, mis vastupidi laialt levinud ütlusele on siiski väiksem kui see päris maakera — umbes Pluuto suurune. See on maakera sisetuum, vahendab Novaator.err.ee.

Nüüd väidab paar Hiina teadlast, et maakera sisetuum võib hiljuti olla pöörlemisse pausi teinud või hoopis teistpidi pöörlema hakanud.

Sisetuum on tahke rauast ja niklist kera, mis ujub vedela välistuuma sees. Seetõttu võib ta oma telje ümber pöörelda üsna sõltumatult sellest, kuidas suur maakera pöörleb.

Kuidas sisetuum täpselt pöörleb, ei saa teadlased mõistetavatel põhjustel otseselt vaadelda, kuid maavärinate tagajärjel läbi maakera levivate seismiliste lainete järgi üritavad nad üht-teist siiski arvata: kui lained levivad sisetuumast läbi, siis toovad nad sealse olukorra kohta natuke teateid kaasa.

Yi Yang ja Xiaodong Song Pekingi Ülikoolist võrdlesid ühtedes ja samades kohtades eri aegadel toimunud maavärinatest pärit laineid ja püüdsid nende erinevustest välja lugeda, kuidas oli maakera sisetuuma liikumine vahepeal muutunud.

Nad kirjutavad ajakirjas Nature Geoscience, et aasta 2009 paiku tundub sisetuum olevat seisma jäänud ja seejärel võib-olla koguni endisega võrreldes vastassuunas pöörlema hakanud.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Novaator.err.ee.

Seotud