“Haiuimede äri põhineb raiskaval ja ebaeetilisel tegevusel, mille käigus lõigatakse hai küljest uim ja visatakse loom tihti elusalt tagasi ookeanisse. Kuna haiuimeid kasutatakse Aasia kultuuris traditsioonilises supis ja nende hind on turul kõrge, tegeletakse endiselt haiuimede lõikamisega ning Euroopa on maailma haiuimede turul üks suurimaid tegijaid,” vahendab MTÜ Loomus.
Igal aastal tapetakse 63 kuni 273 miljonit haid ja paljud hailiigid on maailmas järjest ohustatumad. Maailmas jahitakse haisid nende liha ja maksaõli pärast, kuid suurimaks ohuks on endiselt uimede lõikamine. Hai populatsiooni järsul vähenemisel kogu maailmas on tõsised tagajärjed, sest paljud haid on tippkiskjad, kes mängivad mere tervisliku ja toimiva ökosüsteemina hoidmises olulist rolli.
Kaks aastat tagasi Loomuse palvel Eestitki külastanud Sea Shepherdi tegevjuht Alex Cornelissen alustas “Stop Finning – Stop the Trade” Euroopa kodanikualgatusele allkirjade kogumist 1. veebruaril 2020 eesmärgiga koguda aasta jooksul miljon EL-i kodaniku allkirja. Tänaseks kogunenud enam kui 80 000 allkirja üle Euroopa.
Kodanikualgatust toetavad lisaks Loomusele juba 20 looma- ja looduskaitseorganisatsiooni, sh Sea Shepherd, Sharkproject, Bloom, Blue Sharks, APECE, iSea, The Global Shark Conservation Initiative, Stop Finning, Sharks Mission France, Sharks Educational Institute, Aktionsgemeinschaft Artenschutz, Mundus maris, Gesellschaft zur Rettung der Delphine, Deutsche Meeresstiftung, VDST, Deutsche Stiftung Meeresschutz, Shark Savers Germany, The Dolphins’ Voice, Pro Wildlife jt.
Anna ka sina oma allkiri: https://loomus.ee/haiuimekeeld/
Loomus tegeleb loomade huvide ja õiguste kaitsega ning loomade huvide esindamisega ühiskondlikes aruteludes. Loomus seisab eelkõige nende loomade eest, keda kasutatakse põllumajanduses, loomkatseteks, meelelahutustööstuses ja karusnahkade tootmiseks.
www.loomus.ee