Suhkru mõju tervisele
Suhkru tarbimise vähendamisega kaasnevad mitmed positiivsed tervisenähud. Liigset suhkrutarbimist seostatakse kas siis otsese mõju poolest või rasvumise komplikatsioonidest tulenevalt mitmete raskete terviseprobleemidega.
- Kõrgendatud südamehaiguse risk
- Kõrgendatud vähirisk
- Kaalutõus
- Neerukivide tekkimise risk
- Hammaste häving
- Siseelundite rasvumine
- Akne
Looduslikud suhkruasendajad
Liigse suhkrusöömise lahenduseks on juba dieedikultuuri algusest üritatud rahvale erinevaid suhkruasendajaid sisse sööta ning antud tehismagustajaid andsid tarbijaskonna tervisele pigem negatiivse efekti. Sellest ka selle tootegrupi halb maine ja üldine eelarvamus kõikide suhkruasendajate suhtes.
Tegelikult on olemas ka täiseti looduslikke ja vähem laastava mõjuga magusaineid, mille abil oma magusaisu rahuldada. Just nimelt vähem kahjulikke, sest tervislikuks ei saa ühtegi neist siiski nimetada ning tarbimisel tasub jääda mõõdukaks.
Agave
Agave on üsna madala glükeemilise indeksiga ning ei põhjusta veresuhkru hüppelist tõusu. Paar aastat tagasi, kui agave siirup peavoolu turule jõudis, reklaamiti seda enneolematu loodusliku dieettootena ehk siis suhkruna, mis ei tee paksuks Tegelikult sisaldab agave siirup väga suures koguses puuviljasuhkrut ehk suhkur, säilib hästi ja maitseb meega sarnaselt. Kuna siirup on vedel, siis küpsetamise jaoks tuleb vahel retsepti kogused veidi ümber mängida.
Vahtrasiirup
Puhas vahtramahlast siirup on minimaalselt töödeldud toiduaine. Vahtrasiirup on antioksüdantide rikas ning sisaldab rauda, kaltsiumi, tsinki, mangaani ja kaaliumit. Miinustena võib välja tuua kõrge glükeemilise indeksi ja asjaolu, et tegemist ei ole “puhta” magusa maitsega, siirupil on vahtramahla spetsiifiline maitse.
Kookossuhkur
Kookossuhkru kalorsus on küll täpselt sama, kui tavalisel valgel suhkrul, kuid kuna kookossuhkur on rafineerimata, siis säilivad selles kõik vitamiinid ja mineraalid. Samuti ei põhjusta kookossuhkur veresuhkru hüppelist tõusu. Kasutamine on sel suhkrul tavapärane. Võid asendada pruuni või valge suhkru üks ühele. Väike erinevus tuleb sisse tekstuuris. Kuna kookossuhkur on töötlemata, siis on ta üsna suureteraline ning väljub pakist suure kamakana.
Datlipasta
Kui kõik teised loetelus olevad looduslikud suhkruasendajad saab kätte vaid kauplusest, siis seda magusat pastat on väga lihtne kodus valmistada. Pane blenderisse peotäis soojas vees leotatud kivideta datleid, kata datlid veega ja lisa maitseks paar tilgakest vanilliekstrakti ning keera nuppu. Valmis datlid sobivad superhästi küpsetiste ja smuutide maitsestamiseks aga ka marinaadidesse ja salatikastmetesse. Maitselt on datlipasta magusam kui suhkur, seega ole kogustega tagasihoidlik.
Stevia
Stevia ehk suhkrulehe magusaineid oleme vist kõik poeriiulitel näinud. Populaarsust on see magustaja kogunud asjaoluga, et tal puudub toiteväärtus.Tegelikult jagunevad stevia magusained kolme eraldi gruppi ja poes tasub koostist lugedes valvas olla. Kõige vähem töödeldud ja täisväärtuslikum neist on stevia taime lehtedest valmistatud pulber. Teisel kohal on stevia ekstraktist valmistatud pulber ning viimasel stevia koostise aktiivosa ja mõne muu magusaine segu. Segusid valmistatakse tihtipeale parema hinna ja mugavama doseerimise saavutamiseks, stevia ise on sadu kordi magusam kui suhkur ning mõistlik doseerimine on üsna tülikas.
Ksülitool
Ksülitool ehk kasesuhkur on suhkru alkohol, mis vastupidiselt suhkrule ei põhjusta hammaste lagunemist ega veresuhkru kiiret tõusu. Kerge mõju veresuhkrule on sel magusainel siiski olemas ning suures koguses tarbimisel põhjustab kõhulahtisust. Ksülitooli müüakse suhkrule sarnaste graanulitena ning seda on lihtne kasutada nii maitsestamiseks kui ka küpsetamiseks. Ainuke erinevus konsistentsis on asjaolu, et ksülitool ei karameliseeru.
Allikas: Suhkur – energiaallikas ja energiakriisi põhjustaja
Suhkruga on kerge liialdada – mida see sinu keha jaoks tähendab?
Varjatud suhkrusõltuvuse küüsis: 8 põhjust, miks valge suhkur menüüst välja jätta