Looduse stiihiad meis ja meie ümber, II osa: õhk ja tuli

Stiihiate ehk loodusjõudude põhimõte on tuttav paljudele põliskultuuridele. Hiinlased nimetavad viit stiihiat: maa, metall, vesi, puu ja tuli. Iga selline stiihia sisaldab endas yin- ja yang-energiat, millest omakorda on loodud energia ehk qi. Indiaanlased ja šamaanid nimetavad nelja stiihiat: maa, vesi, õhk ja tuli. Need stiihiad esinevad maailmas, looduses, inimeses endas, kõigis protsessides ja energiavahetuses meie ümber ja meie sees.

Õhk on meie maa, veri ja närvid. Õhu elementi seostatakse vaimse tegevuse, organiseerimise, pühendumise, hindamise, arvustamise, reeglite ja tõekspidamistega. Ehk siis selle küljega, millel on võime vahet teha, analüüsida, hinnata ja arvustada. Õhu stiihiale on iseloomulik soojus ja niiskus. Õhk on piirideta ega allu kontrollile. Kõige otsesemalt saab õhu elementi tunnetada läbi tuule. Tuul võib olla mahe ja soe, mis paitab õrnalt su põski. Kuid see võib olla ka maru ja torm, mis hävitab ja lõhub kõike, millega kokku puutub. Tuul võib tuua meie ellu väga palju surma ja torme, aga ka teenida inimest. Tuulega on võimalik sõbraks saada ja tema energiat kasutada.

Esimene kokkupuude õhuga on siis, kui me sünnime ja teeme oma esimese hingetõmbe. Õhk siseneb siis kehasse ja terve oma elu hingame me sisse-välja, sest keha vajab eluks õhku. Seega õhu element inimeses ongi eelkõige seotud hingamisega. Hapnikupuudus tekitab kiirelt ajukahjustuse, kuid ka hapniku üleküllus võib aju sassi ajada. Oluline on hoida tasakaalu ja järgida sisetunnet. Õhupuudusel hakkab halvenema ka ainevahetus.

Inimene võib elada tuleta ja mõnda aega ilma veeta, aga ei saa ilma õhuta. Selleks et endas õhu elementi tasakaalustada, on hea viibida looduses ja teadvustada õhu olemasolu – hingata sisse loodu-se ilu. Märka õhku ja taevast, võta see enda jaoks omaks – ja loodus ise teebki sulle teraapiat. Ruumis olles kuula rahustavat muusikat, jaluta iga päev õues, vaata, kuidas pilved ja puud tuule käes tantsivad ja painduvad. Hinga sügavalt, katsu hingates tuua õhku ka rinnust allapoole. Ava tihti aknaid ja lase värske õhk sisse, et see saaks sel moel ruume puhastada ning keskkond sinu ümber saaks sind toetada. Õhk puhastab ja viib ära negatiivseid emotsioone, kui vastutuult seista ja paluda. Rääkida ära kõik mured.

Maagias tuleb kasutada iga ilmakaare tuult erinevalt. Põhjatuul on muutuste tuul, mida kasutatakse halva ärasaatmiseks. Tema värviks loetakse musta ja ajaks keskööd. Seisa näoga põhjatuule poole ja saa lahti oma negatiivsetest mõtetest ja halbadest emotsioonidest.

Idatuul on soe, värskuse ja uuenduste tuul. Värv on valge ja tal on seos päikesetõusuga. Idatuul puudutab intelligentsi ja mõistust, selle tuulega ei ole vaja teha armuloitse.

Lõunatuul on seotud tulega. Tema värv on kollane, ta on seotud keskpäevaga ning sobib armuloitsude tegemiseks. Lõunatuul on energeetiliselt tugev ja võimas.

Läänetuul on puhastav ja külm. Värv sinine, seotud päikeseloojanguga. Viiakse läbi armu- ja tervendamisrituaale. Läänetuul toob ellu kergendust.

Tuli on vaheldumine ja muutumine. Tule abil luuakse uusi materjale ja võimalusi. Tulel on omadus puhastada kõike, millega ta kokku puutub. Tule jõud on tugev, spontaanne ja kiire, kontrolli alt väljudes võib ta tekitada hirmu, näiteks tulekahjude ja plahvatustega. Tule vägi annab meile soojust ja elulist aktiivsust. Tuli on alge sajanditetagusest lõkkest, mida valvati ja peeti pühaks ning mille ümber toimusid kogunemised ja tähtsad rituaalid. Tule juures käidi ikka hulgakesi.

Tuli seostub ka päikesega. Päike on võimas tule elemendi sümbol, mis igal hommikul tõustes annab meile justkui iga päev uue võimaluse, toidab meid oma külluse ja elujõuga ning paitab hellalt meie keha. Energeetiliselt toidab päike meie energiakehasid jõu ja tule väega. Meie energiakeha saab iga kord, kui päikese käes viibida, uhutud üle tuhandetest väikestest kiirekestest. Eriti tugev vägi on päikesetõusul, sest just siis aktiveerub loodus, iga taim ja rohulible ärkab, sirutub päikese poole. Eriline vägi on ka päikeseloojangul, see rahustab ja aitab tuua selgust igapäevategemistesse.

Võimast tule jõudu annab ka lõkketuli. Kui tuld teha pööripäevadel, mil energiad on avatud ja muunduvad kergelt ühest olekust teise, on see veel eriti võimas. Tuld koos erinevate rituaalidega võib teha ka täiskuuööl – tuli hakkab puhastama koheselt, kui see on süüdatud. Tule elementi seostatakse elujõu ja puhta valgusega. Tuli ja leek esindavad tegevust, liikumist, riskide võtmist ja muutusi.

Kehas esindab tuli seedesüsteemi, mis energiat võtab ja talletab. Seedimisprobleemidega inimestel on tule elemendiga probleeme. Tugevalt on tulega seotud ka süda ja vereringe. Kõrge või madal vererõhk näitab, et meie kehas on tule elemendiga midagi paigast ära ja vajab tasakaalustamist. Tuli kontrollib ka kehatemperatuuri. Palaviku korral mässitakse laps märja lina sisse ja antakse talle palju juua – vesi vähendab liigset tule elementi kehas. Kui inimesel on tule energia tasa-kaalus, siis sisemine tuli põleb ühtlase leegina, ta ei kõigu, ei lõpe otsa ega plahvata.

Selleks et tule elementi tasakaalustada, tuleb hakata tegutsema. Aitab energiline liikumine ja füüsiline töö. Tähtis on teadvustada vanu piiravaid mustreid, harjumusi ja uskumusi. Proovi muuta mõnda rutiini, mida oled juba aastaid täitnud, teadvusta neid asju, mida sa teed alati samamoodi või samal ajal. Muuda seda, tee vahelduseks midagi muud. Looduses jalutades lase päikesekiirtel ennast paitada, naudi päikesetõuse ja -loojanguid. Lase oma magamistuppa päikesevalgus, kujutledes, et hingad sisse päikese valgust ja väge.

Koju saab tule elementi tuua ka küünlatulega. Proovi ja katseta erinevaid küünlaid, sest need mõjuvad erinevalt. Küünal on üks paremaid ruumi puhastajaid ja aktiveerijaid. Küünla kasutamise puhul tuleb meeles pidada paari olulist reeglit. Küünal pannakse põlema alati tikust. Ühele küünlale saab anda ainult ühe ülesande korraga. Küünalt tohib kustutada kas spetsiaalse kustutajaga või julgemad teevad seda näppude abil. NB! Puhumine kustutab soovi või ülesande täitumise.

Tuli sümboliseerib kiirgavaid, pulbitsevaid ja kiiresti muutuvaid nähtusi. See on elujõulisuse, elavaloomulisuse, seiklushimu märk. Positiivsete omaduste hulka kuuluvad kiirus, intensiivsus ja inspiratsioon. Negatiivsete omaduste hulka kuuluvad hüperaktiivsus, võimukus, püsimatus ja tülpimus. Tule energiat iseloomustab kõrge intensiivsus ja oht kiiresti läbi põleda. Ta sümboliseerib vaimujõudu, sära, valgustatust ja vitaalsust.

Tule energiat kandvad inimesed on äkilised, energilised, eesmärgikindlad, neid jätkub kõikjale. Tule inimene tahab enda ümber näha muutusi. Tema elu käib nagu mööda spiraali ja tihtipeale päris järskude tõusude-langustega ning suurte kõikumistega. Nad on kriitilised ja iseendalegi kõige karmimad kohtumõistjad. Mõnikord kompenseerivad nad oma võimetust isiklikke piire kehtestada sellega, et käituvad külmalt ja ükskõikselt. Tule inimesed on ettevaatlikud kaasinimeste oma valdustesse lubamisega. Nad on head just üks ühele suhtlemises, kuid on ka suurepärased inspireerima suuri rühmi, olles nende ideelised juhid, eeskujud ja julgustajad. Neil on võime jõuda inimese sisemuseni ja näha tõde. Oma entusiasmiga süstivad nad energiat ja panevad teisi iseendast vaimustuma. Tule elemendi inimesed ei armasta reegleid ja piiranguid ega oska ette näha oma käitumise negatiivset tulemust. Tule inimese positiivsete iseloomuomaduste hulka kuuluvad ustavus, ausus, loovus ja hea huumorimeel. Iseenda üle naerab ta samuti hea meelega. Probleeme võib aga tulla agressiivsuse, kannatamatuse ja liialdustega.

Tule aktiveerimiseks või tule energia saamiseks tasub kanda kolmnurkse vormiga või vastava sümboolikaga ehteid ning ruumi riputada mägede ja vulkaanide pilte. Kõige paremini aktiveerib tuld füüsiline tegevus.

Loe ka artikli esimest osa: “Šamaan Anu Pahka: Looduse stiihiad meis ja meie ümber, I osa”

Allikas: Anu Pahka “Nõiakatla tarkuseterad”, kirjastus Pilgrim

Loe lisaks: Šamaan Anu väekad rahamaagia nipid ja soovitused

Marina Paula Eberth: Kuidas loodust tagasi kutsuda?

Maakera Schumanni resonants annab märku inimkonna teadvuse ärkamisest

Seotud