Lihtne kodune Candida (pärmseene) test

Kuna vale menüü, stressi, ravimite ja teiste kaasaegsest elust tingitud teguritega seoses on paljudel inimestel soolestiku mikrofloora tasakaal häiritud, pakun välja kergelt teostatava pärmseene testi, kirjutab oma blogis Toitumistarkus.ee integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav.

pärmseen, mis elutseb jämesooles, kus happeline keskkond selle arvukust tasakaalus hoiab. Kui valede toiduvalikute, arstimite-antibiootikumide, operatsioonide või muu tagajärjel soole mikrofloora ja pH aga häirub, võib alata pärmseene kontrollimatu vohamine. Väga tugevad soole mikrofloora häirijad on ka hormonaalsed vahendid, nt. antibeebipillid ja üsasisesed vahendid (IUD-d). Aja möödudes, kui pärmseene ülekasvamine pidurdamatult jätkub, hakkab ta ennast suruma järjest ülespoole ja jõuab ka peensoolde.

Aluselisema pH-ga peensoolde jõudes algab candidal pidu. Vohamist ei keela enam miski ja pärmseen paljuneb hoogsalt. Peensoolest edasi võib ta liikuda nii geniaalidele, nahale kui söögitorru ja sealt suhu. Valge keel, võib olla märk pärmseene võimutsemisest kehas.

Üheks tugevaks kandidoosi märgiks on ka peale sööki tekkiv väsimus, puhitised, gaasid, pidev mentaalne hägusus, keskendumishäired, kuivad silmad ja nahaprobleemid. Candida ülekasv loob soodsa pinnase vähkkasvajate tekkeks, seda seoses pärmseene poolt toodetavate ohtrate toksiliste ühendite kuhjumisega organismis. Pärmseen teeb innukalt koostööd patogeensete bakterite ja parasiitidega ning naudib raskemetallide ja kiirguse lähedust. Kõik need mõjurid pärsivad jõudsalt immuunsüsteemi toimimist.

Meeles tuleb siiski pidada, et candida on organismis alati olemas ja et tal on oluline roll meie sooleflooras. Kui kiireid süsivesikuid (rafineeritud suhkrut-valget jahu, alkoholi) tarbitakse aga liiga palju, ei saa pärmseen enam suhkrujääkide kahjutuks tegemisega hakkama ja hakkab kiiresti paljunema.

Candida ülekasvu piiramiseks tuleks menüüst eelmainitud toiduainetele lisaks kõrvaldada ka juust (eriti hallitusjuust), äädikat sisaldavad toidud (nt. ketšup) ja kuivatatud puuviljad. Väga oluline on, et kiireid süsivesikuid ei kombineeritaks rasvadega, kuna see takistab veelgi suhkrute metaboliseerimist. Rasvade ja rafineeritud süsivesikute “eesrindlikud” kombinatsioonid nagu õlised pirukad, võikreemiga tordid ja šokolaadikommid panevad pärmseene vaimustusest õhetama ja käsi plaksutama. Kindlasti tuleks menüüd rikastada Üllatavalt lihtne moodus veresuhkru tasakaalustamiseks ja seedimise soodustamiseks

Tutvu ka kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Liis Orava raamatuga “Toida oma tervist”

Seotud