Laupäeval toimub Rahvusraamatukogus vaimse tervise mess “Mure tuleb, mure läheb!”

Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon(VATEK) korraldab sel laupäeval, 8. oktoobril kell 10-18 Eesti Rahvusraamatukogus vaimsele tevisele pühendatud messi”Mure tuleb, mure läheb!”. Kõigile tasuta messil saab kuulata ettekandeid ning osaleda töötubades.

Vaimse tervise mess “Mure tuleb, mure läheb!”

10.00 – Messi avasõnad Katrin Karolin, Sotsiaalministeerium Rahvatervise Osakond juhataja

10.00 – 17.00 “Kohtumised messialal”. Vaimse tervise spetsialistid jagavad nõuandeid, kuidas hoida vaimset tervist ning kuhu pöörduda toetuse ja abi saamiseks. TULE KÜSI NÕU!

10.15 Ettekanne “Aeg parandab kõik haavad?”. Traumaterapeut Maire Riis ning pereterapeut ja hingehoidja Naatan Haamer.

11.15 – 12.45 Arutelu psühholoogilisest abist. Vestlevad: Rakvere Teatri näitleja Tiina Mälberg, traumaterapeut Maire Riis, psühhiaater Merit Kudeviita, Ingrid-Ots Vaik Sotsiaalministeeriumist. Vestlust modereerib Aivar Simmermann Moreno keskusest.

13.30 – 16.30 Temaatilised töötoad vaimse tervise teemadel. Toimuvad praktilised töötoad vaimse tervise valdkonna päevakajalistel teemadel. Kuidas mul tegelikult läheb? Kuidas saab aidata ennast ja teisi?

17.00 – 18.00 Foorumteatri etendus.

Töötubade ajakava:

1. Töötuba “Lapse probleemne seksuaalkäitumine ja väärkohtlemine – kuidas märgata ja aidata? Kunstiteraapia juhtumikirjelduse näitel” 13.30 – 14.45
2. Töötuba “Perelepitus – kellele ja miks?” 13.30 – 14.45
3. Töötuba “Negatiivsete emotsioonide tekkepõhjused ja nendega toimetulek” 13.30 – 14.45
4. Töötuba “Ohumärgid suhtlemisel” 13.30 – 14.45
5. Töötuba “Paarisuhted digiajastul” 15.00 – 16.30
6. Töötuba “ALPHA-STIM seadme tutvustus” 15.00 – 16.30
7. Töötuba “Vaimne tervis töökohal” 15.00 – 16.30
8. Õpituba “Muusika psühholoogilise esmaabi vahendina” 15.00 – 16.30

Töötoad: töötubade põhimõtted: päevakajalised teemad, mis lähtuvad messi põhiteemast.

Registreeri töötubadele SIIN.

1. Töötuba “Perelepitus – kellele ja miks?” – Eesti Lepitajate Ühing

Sisu: Lapsed on väga suurel määral mõjutatud teda ümbritsevatest täiskasvanutest. Vanemad, kelle vahel on pinged või peres on toimunud lahutus, mõjutab see last ning tal võivad omakorda tekkida käitumis- ja õppimisprobleemid. Probleemsele käitumisele eelneb/kaasneb sageli õpiraskus, mis viib õpihuvi vähenemisele, mis omakorda võib esile kutsuda negatiivse tunnustuse otsimise ja väärtustamise ning koolikohustuse täitmisest eemalehoidumise. Ent ükski laps ei käitu põhjuseta halvasti, tema sees toimub midagi, sellel on põhjus. Põhjuseks võivad olla sassis peresuhted. Kui lahkuläinud vanemad ei suuda kokku leppida, kuidas jätkata suhtlemist ühiste lastega, on võimalus kohtusse mineku asemel pöörduda perelepitaja poole.

Läbiviijad: perelepitajad Anneli Liivamägi-Hitrov, Aila Rajasalu ja Liivia Vacht

2. Töötuba “Negatiivsete emotsioonide tekkepõhjused ja nendega toimetulek” – Tervisekliinik

Sisu: Kuidas mitte vihastuda endast möödakihutava autojuhi peale? Töötoas vaatleme emotsioonide (eelkõige tugevate negatiivsete emotsioonide) tekkepõhjuseid, õpime neid juhtima ja tutvume lihtsate ning praktiliste võtetega, mille abil on edaspidi võimalik efektiivsemalt toime tulla igapäevaste murede või probleemidega. Töötuba sisaldab nii teoreetilist kui praktilist osa, seega tasub valmis olla ka oma grupikaaslastega suhtlemiseks.

Läbiviija: Rainer Mere, psühholoog, ratsionaal-emotiivne teraapia

3. Töötuba “Vaimne tervis töökohal” – Peaasi MTÜ

Sisu: Miks on vaimne tervis oluline töökoha kontekstis? Kuidas ära tunda tööstressi ja ennetada läbipõlemist? Millised on vaimse tervise ohumärgid ja kuidas neile reageerida? Kuidas kolleegile vajadusel toeks olla?

Läbiviijad: kliinilised psühholoogid Anna Haasma, Anna-Kaisa Oidermaa, Peaasi.ee

4. Töötuba “Ohumärgid suhtlemisel”

Sisu: Suhted mõjutavad meie stressi taset, aidates meid edasi liikuda või meid pidevalt traumeerides. Tulemus võib olla väga negatiivne ja tagajärjed võivad viia sügava depressiooni ja ärevushäireteni. Ohumärkide äratundmine suhtelmisstiilis, annab inimesele võimaluse ennast enne maha rahustada, kui olukorrad väljuvad kontrolli alt. Sellega tagatakse uus tase suhtlemisel ja luuakse parem alus turvaliseks suhtlemiseks, mis ei kahjusta suhtlemises osalevaid osapooli.

Läbiviijad: Kaia Kapsta-Forrester, PREP-programmi koolitaja, pereterapeut; Ena Soodla, PREP-programmi koolitaja. Eelregistreerimine SIIN

5. Õpituba “Muusika psühholoogilise esmaabi vahendina” – Muusikateraapia Keskus

Sisu: Muusika on lihtsalt kättesaadav ja efektiivne vahend keeruliste hingeseisundite leevendamiseks ja sisemise tasakaalu toetamiseks. Õpitoas käsitletakse lühidalt muusika toime peamisi printsiipe, mis on seotud pingete ja ärevuse vähendamise ning lõdvestumisega. Osalejad saavad isikliku kogemuse kuulamisele põhinevatest muusikateraapia tehnikatest, mida on hiljem võimalik vajadusel ka ise tavaellu rakendada.
Sihtgrupp: täiskasvanud

Läbiviija: Alice Pehk, PhD, Muusikateraapia keskuse muusikaterapeut

6. Töötuba “Lapse probleemne seksuaalkäitumine ja väärkohtlemine – kuidas märgata ja aidata? Kunstiteraapia juhtumikirjelduse näitel” – Eesti Loovteraapiate Ühing

Sisu: Töötoas osaleja saab tutvuda ohvri traumatööga kunstiteraapias. Juhtumi protsessi kirjeldamist toetavad ohvri kunstitööd ja tema poolt kirja pandud tõlgendused neile. Töötoa teises osas tutvustab terapeut eesti keelset murebaromeetrit, mis lapse vanusest lähtuvalt viitab normatiivsele, tähelepanu või sekkumist vajavale seksuaalkäitumisele. Juhendmaterjali on koostanud JanusCentret (Taani). Murebaromeeter aitab ära tunda probleemse seksuaalkäitumise ja kuritarvituse sümptomid, tegemist on väga heade sekkumise suunistega ekspertidele ja lähedastele.

Läbiviija: Helen Tartes Babkina, psühholoog/loovterapeut

7. Töötuba “ALPHA-STIM seadme tutvustus” – MTÜ Hingerahu

Sisu: Alpha-stim on kliiniliselt tõendatud elektromeditsiiniline seade valu, depressiooni, unehäirete ja ärevuse leevendamiseks. Samuti on sellel terapeutiline ja leevendav mõju sõltuvushäiretele. Närvisüsteemi funktsioneerimise aluseks on elektrokeemilised impulsid, sünapsid, mistõttu on ta mõjutatav nii keemiliste (ravimid) kui elektriliste (elektromeditsiinilised seadmed, nt Alpha-stim) sekkumistega. Alpha-stim edastab madlasageduslikku elektriimpulssi, mis siseneb rakku ning normaliseerib närvisüsteemi elektrilist aktiivsust ning aitab taastada rakusisest tasakaalu. Teraapiaseansi ajal edastatakse läbi kõrvaklemmide elektroodide ajju nõrk (<0,5 mA), patenteeritud võnkumissagedusega elektrivool, mis tekitab ajus kindlat tüüpi elektrilise aktiivsuse (alfalained, 8-13Hz), mida seostatakse ärkvelolekus rahulolu ja lõõgastunud tundega. Seanss kestab 20-60 minutit.

Läbiviijad: Indrek Linnuste ja Janne Tamm (Kliiniline psühholoog)

8. Töötuba “Paarisuhted digiajastul” – Eesti Rakenduspsühholoogia Keskus

Sisu: Aastal 2016 oleme jõudnud selleni, et üha rohkem tutvusi sõlmitakse internetis, internetil on tohutu roll juba olemasolevate suhete hoidmisel ja kaaslasega suhtlemisel, aga paraku ka suhete lagunemisel – olgu siis netiga seotud suhtlemisapsude või kõrvalsuhete tõttu. Töötoas arutlemegi, mis on lähisuhete loomisel, hoidmisel ja lõppemisel digiajastul vanamoodi ja mis on muutunud. Räägime ka suhtlemise eripäradest, segadustest truudusetuse mõiste ümber ja püüame leida vastust küsimusele, kuidas ka digiajastul ja digisuhetes ehedat inimlikku lähedust luua ja säilitada.
Sihtgrupp: kõik, keda enda, lähedaste või sõprade netisuhetele mõeldes on vähemalt kord tabanud segadus ja arusaamatustunne.

Läbiviija: Kätlin Konstabel (psühholoog, paari- ja pereterapeut)

Vaata sündmuse kohta lisa vaimse tervise messi “Mure tuleb, mure läheb!” facebooki lehelt.

Oktoober on vaimse tervise kuu, mida korraldab juba kolmandat aastat Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon (VATEK), mida juhib Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut (ERSI).

Kõik vaimse tervise kuul osalevad organisatsioonid on VATEK-i (Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon) liikmed, mis tagab nende usaldusväärsuse. Töötubadesse saab registreeruda VATEKi kodulehel: www.vatek.ee

Kuula lähemalt: teemal “Vaimse tervise kriis” arutlesid ja andsid nõu Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!” Merike Sisask, Maire Riis, Aigi Vahing, Aivar Simmermann.

Seotud