Kuusk on imeline tervendaja – okastes on 40-100x rohkem vitamiine-mineraale kui noni mahlas, kümneid kordi rohkem C vitamiini kui tsitruselistes, kõige rohkem klorofülli, kui üheski teises taimes.
See, mida on šamaanid ja nõiad varjanud laiade masside eest, on nüüd teie käsutuses, teie aias, lähimas metsas. Otsitud nooruse eliksiir on kättesaadav igale inimesele. Ei oma tähtsust kui suur on teie sissetulek – tee lähima kuuseni ei ole pikk. Inimkond on õppinud kasutama seda, mida on ihaldatud aastasadu. Miks mitte kasutada seda, mida eestlastel on kõige rohkem – kuuseokkaid. Talvel ja suvel, kevadel ja sügisel alati värske, alati võimas, alati olemas. Ilma töötlemata, säilitusainetest puhas.
Kuusk loovutab energiat hilisõhtul ja neile, kes ei karda öist metsa
Kuusk on alati olnud jõu ja tugevuse sümbol. Kui teie aias on kuusk, laske tema okstel ikka ja jälle õrnalt läbi pihkude libiseda, et julgustada oma armastusega tema kasvu ja heaolu. Juba ainuüksi kuuse läheduses viibides kaovad nukrus, pelglikkus, pessimism ja ihnus. Kui võtate puust sageli kinni, pöördub kogu teie elu paremuse poole – mured ja hirmud vähenevad, ellusuhtumine muutub positiivsemaks.
Metsaökoloogide uuringud on näidanud, et Eestis pole ühtegi teist taimekooslust, mis kasutaks päikeseenergiat ära sama põhjalikult kui kuusemets. Kuuskede okaste kogupind on suurem, kui mistahes teiste taimekoosluste lehtede pind sama suurel maa-alal. Järelikult on kuusikus kõige suurem ka päikeseenergiat püüdvate pindade kogusumma. Niisiis on kuusiku erilise valgusenergia sidumise võime üks tähtsamaid põhjusi rekordiline valgust püüdvate okaste kogupind.
Kuid põhjusi on veel teisigi. Kuusk on igihaljas, seega võib ta elusainet toota aastaringi. Teiseks, tema okkad on tumerohelised, seega sisaldavad eriti rikkalikult klorofülli. Kolmandaks, sobib kuusele kasvamiseks erakordselt hästi sombune ilmastik. Mõõtmised näitavad, et pilves ilmaga on kuuse kasv isegi parem kui päikesepaistelise ilmaga.
Klorofüll ja vitamiinid
Klorofüll on sama oluline kui päike. Ei ole elu ilma päikeseta, ei ole elu ilma klorofüllita. Klorofüll on päikeseenergia füüsiline vorm. Tarbides klorofülli, laseme oma sisemistel organitel kümmelda päikesevalguses. Klorofüll hoolitseb meie keha eest, kui hell ja hea ema. Ta ravib ja puhastab kõiki meie organeid ja isegi hävitab sisemisi vaenlasi – patogeenseid baktereid, hallitust jms. Mida enam klorofülli me tarbime, seda tervem on meie soolte mikrofloora. Terves soolestikus toimub heade bakterite toimel vitamiinide tootmine-imendumine.
Kuusk on aidanud inimest külmetuse, reuma vastu, haavade ravimina, ta saadab meid kõige pühalikemates toimingutes.
Kuuseokkad on rikkad askorbiinhappe poolest (keskmiselt 400mg%), neis leidub rauda, kroomi, vaske, alumiiniumi ja mangaanisoolasid, eeterlikke õlisid ja parkaineid. Okastes (männi, kuuse, seedri) leidub veel tärklist, mineraalsooli, vitamiine.
Et okkad sisaldavad rohkesti C- ja K-vitamiini, A-provitamiine, võiks valmistada keha tugevdamiseks ja C-vitamiini vaegusest ülesaamiseks kuuseokkajooki.
Kuuseokkajook
Lõika kääridega okkad peenemaks, lisa kuuma vett, mett, sidrunimahla. Vett 1:5. Talvisel ajal lastakse seista 8-10 päeva soojas kaane all. Kurnatakse, pannakse külma. Juuakse pool klaasi üle päeva. Teine doseerimise variant – 40 tilka talvel ja 20 tilka suvel.
Vajame C-vitamiini:
* organismi vastupanuvõime tõstmiseks, kevadväsimuse ja stressi peletamiseks
* ühendavate kudede moodustamiseks nahas ja luudes, mis aitab säilitada veresoonte elastsust
* rasvhapete ja A-, D-, E-, B1-, B2-vitamiinide oksüdatsiooni vähendamiseks ning kaitsmaks valke, rasvu, süsivesikuid ja nukleiinhappeid (RNA, DNA) vabade radikaalide kahjuliku toime eest
* aminohapete (fenüülalaniini, türosiini) ainevahetuses
* vähendamaks nitrosoamiinide teket, foolhappe ja B12-vitamiini ainevahetuseks
* aju normaalseks funktsioneerimiseks
* steroidhormoonide sünteesi mõjutamiseks ja sapphappe tekkimiseks kolesteroolist ning vere kolesteroolitaseme tasakaalustamiseks
* luude vastupidavuse, tervete hammaste ja igemete tagamiseks
* raua omastumise suurendamiseks
Värsked okkad sisaldavad E-vitamiini ja karotiini, leidub mangaani, vaske, tsinki, koobaltit. Okastega on ravitud südame-, kopsu-, maksa- mao-, neeru- ja põiehaigusi, hingamisteede katarre, silma- ja kõrvahaigusi.
Kuuseoksi on kasutatud peavalu vastu – oksad tambiti peeneks, asetati kahe linase riidetüki vahele, saputati sooja vett peale ja asetati kas ümber pea või kaela.
Kõik kuuse osad sisaldavad eeterlikke õlisid, vaiku, tanniine (parkaineid), flavonoide ja mineraale. Käbi sisaldab eeterlikke õlisid 0,15-0,35%, tanniine 6,7%. Koor sisaldab tanniine 8-16% aga okkad üle 10%. Parkaineteks nimetatakse fenoolset päritolu aineid, millele on suud “paksuks” tegev kibe maitse.
Taimsed parkained ehk tanniinid on leidnud rahvameditsiinis kasutust eelkõige nii välimiste haavaverejooksude kui sisemiste seedeelundkonna verejooksude peatamisel, samuti haavade desinfitseerimisel ning väliskeskkonnast isoleerimisel.
Osa parkaineid seob raskemetallide soolasid, leides kasutust mürgisust vähendava ja organismi puhastava vahendina. Tanniinidel on ka tugev põletikuvastane toime, neid kasutatakse desinfitseeriva vahendina nahahaiguste ja põletuste, eriti seedeelundite põletike korral. Tõestatud on parkainete hallitusseente eoste arengut pärssiv toime, nad loovad ka bakterite ja viiruste arenguks ebasobiva keskkonna. Samuti on parasiitide vastase toimega.
Kuusk on antibakteriaalse ja krampidevastase toimega. Veel enam, taimel on võime reguleerida ainevahetuslikke protsesse ja parandada vereringet.
Allikas: http://koduhaldjas.blogspot.fi