Soov elada koos ja olla abielus inimesega, kellega tunneme end õnnelikuna, on uue ajastu privileeg ja võimalus. Vanasti ei küsinud keegi, eriti naistelt, kas nad tahavad oma kaaslasega koos olla ning kas nende suhe on õnnelik või mitte. Abielu oli leping ning tihtipeale vanemad, ühiskond või ka religioon otsustasid noorte eest, keda-kuidas nad armastada võivad. “Õnne seostatakse eelkõige suhte, armastuse ja romantilise partneriga, aga minu jaoks peitub õnn natuke teistes kohtades. Minu jaoks pole elu eesmärk olla kellegagi koos,” ütleb Tiina Tiitus Alkeemia podcasti kümnendas saates.
Õnn on seotud julgusega teha loomingut
Õnn ei peitugi teises inimeses, vaid iseendas. “Õnne võti on eneseteostuses ja oma rajal käimisest! Ehk kas inimene julgeb teha loomingut,” toob Tiitus välja. Samas ta tõdeb, et looming kui selline on väga lai ala – keegi lõikab hekki loominguliselt, teine maalib, kolmas kokkab jne. Terve elu võiks olla looming, siis on inimene õnnelik.
Tiina Tiitus soovitab mõelda ka sellele, kas inimesel on endaga huvitav koos olla? Kas üksi olles kerkib ärevus, tekib igavus ja rahutus tuleb sisse? Millised mõtted on peas, kui oled üksi? Kas hakkad mõttes korraldama-klaarima-retsepte mõtlema, või on pea heas mõttes tühi? Või on ärevusmõtted, soov üksinda olekust põgeneda või vajadus end tuimestada? Vastused nendele küsimustele annavad vihjeid, kas sul on endaga hea ja mugav koos olla.
Kuidas hoida suhe hea, värske ja ilusana?
“Kõik, mis me peame tegema, on olla teisest inimesest elu lõpuni vaimustuses. Aga ma annan endale aru, et see kõlab väga naiivselt ning pole võib-olla võimalik. Teema, miks me ei oska olla õnnelikud, on väga oluline ja eelkõige näen, et üheks põhjuseks on lojaalsus oma eelnevatele põlvkondadele ja mustritele. Me pole näinud, kuidas ollakse õnnelikud ja mismoodi lahendatakse probleeme. Lisaks on meile tambitud pähe, et elu ongi raske ja suhetes juhtubki ebameeldivaid asju,” ütleb Tiitus ja selgitab, et praegu on inimesed nad vasikad karjamaal, sest vabadust ise valida, kellega suhtes olla ja võimaluste rohkus löövad pea sassi.
Kas armastamine on julgustükk?
“Armastamine pole julgustükk, see on väga lihtne. Sotsiaalne mäng selle ümber on keeruline – kõik tahavad kuuluda ja keegi ei taha valesti teha,” selgitab nõustaja. Vastuolusid selle vahel, mida me tahame ja mida meile öeldakse, on palju. Ja see ajab segadusse.
Inimesed otsivad vastust, et kuidas siis õigesti oma kaaslast armastada, et suhe kestab palju aastaid, lausa elu lõpuni. Tiina Tiitus võtaks kogu sellest teemast pateetilisust vähemaks ja oleks rohkem realistlik ning aus nii enda kui teiste vastu. Samas rõhutab ta, et armastada saab teist inimest ka ilma sooviga temaga paarisuhtes olla. “Need kaks ei pea käima käsikäes. Armastada saab ka võõrast või kedagi, kes pole su kaaslane. Aga samal ajal ei pea teise armastamist ka liiga üle võlli lükkama, teda ebarealistlikult ülistama. Kui ta ikka norskab või on küüneseen, siis see ei pea tingimata meeldima!”
Küsimusele, kas on võimalik, et inimene on paarisuhtes vale kaaslasega, on Tiina Tiitusel väga konkreetne vastus. Aga seda vastust kuula Alkeemia podcasti saatest!
Vaata ka Tiina Tiituse raamatu “Armastuse varjatud saladused” ja “Õnnelik suhe” kohta kirjastuse Pilgrim kodulehelt.