Kurkumiin kaitseb sind fluoriidi neurotoksilise mõju eest

Fluoriidi võib tänapäeval leida igalt poolt, alates hambapastast ja põhjakõrbemisvastase põhjaga pannidest kuni antibiootikumide ja mõnel pool ka joogiveeni. Selle vältimine on peaaegu võimatu ning seda enam tasub tähelepanu pöörata võimalustele, kuidas selle kemikaali mõju kehas leevendada.

Fluoriidi neurotoksilisus on olnud akadeemilise debati teemaks juba aastakümneid ning viimastel aastatel on see vaidlus levinud aina enam ka laiema avalikkuse hulka. Mitmetes piirkondades on lõpetatud vee fluoriseerimine tänu inimeste aktiivsusele. Joogivee fluoriseerimise ümber on väga palju erinevaid lugusid – alates sellest, et seda kasutati esmakordselt Vene ja natside koonduslaagrites, et keemiliselt halvata kinnipeetavate mõtlemisvõime, kuni värskete uurimusteni, mis kinnitavad seda, et fluoriid alandab IQ-taset ning kaltsifitseerib käbinääret – uskumuste kohaselt “hinge trooni”.

Värske uuring, mis avaldati teadusajakirjas Pharmacognosy Magazine pealkirjaga “Curcumin attenuates neurotoxicity induced by fluoride: An in vivo evidence” (Kurkumiin nõrgendab fluoriidi  tekitatud neurotoksilisust: in vivo tõendusmaterjal) lisab kaalu teadmistele, et fluoriid on tõepoolest aju kahjustav aine, kuid selle vastu on võimalik ennast kaitsta looduslikul moel.

Uuringu viisid läbi India teadlased M.L. Sukhadia ülikoolist Udiapuris, kes on viimase aastakümne vältel uurinud mehhanisme, kuidas fluoriid põhjustab mitmeid närvirakkude kahjustusi imetajate ajus, eriti hipokampuses ja ajukoores.

Fluoriidi neurotoksilise toime mehhanismid

Uuringus tuuakse fluoriidi neurotoksilisuse põhjusena välja kaks erinevat mehhanismi: see stimuleerib närvirakke nii tugevalt üle, et need hukkuvad ning põhjustab rakke kahjustavat oksüdatiivset stressi. On teada, et inimestel, kes kannatavad fluoroosi (fluoriidi üledoosi) all, on lisaks hambaemaili kahjustusele võimalik täheldada ka neurodegeneratiivseid muutusi närvisüsteemis.

Teades fluoriidi närvisüsteemi kahjustavat mehhanismi, leidsid teadlased, et kurkumi peamine toimeaine kurkumiin võib olla ideaalne vahend närvirakkude kaitsmiseks fluoriidi kahjuliku mõju eest. Varasemad tööd kurkumiini mõju kohta viitavad sellele, et see on mitmekülgne antioksüdant, mis kaitseb kudesid ja suurendab endogeenset (kehasisest) glutatiooni tootmist ajus, mis on üks peamine kaitsemehhanism oksüdatiivse stressi vastu.

Selleks, et hinnata fluoriidi neurotoksilist mõju ning tõestada kurkumiini kaitsvat toime selle vastu, viisid teadlased läbi 30 päeva pikkuse katse hiirte peal, jagades katseloomad nelja gruppi. Ühele grupile lisati joogivette fluoriidi, teisele anti lisaks joogivees olevale fluoriidile oliiviõliga segatud kurkumiini, kolmandale grupile lihtsalt kurkumiini, kuid mitte fluoriidi ning kontrollgrupp ei saanud  fluoriidi ega kurkumiini.

Katse tõhususe hindamiseks mõõdeti hästi teada olevat oksüdatiivse stressi markerit maloondialdehüüdi (MDA) ajus. Fluoriidiga joogivett tarbivas grupis oli MDA tase kõige kõrgem ning fluoriidi ja kurkumiini saanud hiirtel oli see madalam kui ainult fluoriidi tarbinud hiirtel, kuid siiski kõrgem kui kontrollgrupil. Teadlased kirjutasid uuringu kokkuvõttes, et päevane fluoriidi doos 120 ppm toob kaasa tõsiseltvõetava närvirakkude kahjustuse ajus, kuid kurkumiini lisamine toidule aitab fluoriidi toksilist mõju oluliselt vähendada.

Tegemist ei ole kaugeltki esimese uuringuga, mis demonstreerib kurkumiini suurepärast kaitsvat toimet ajule. Kurkumiini närvisüsteemi kaitsva toime kohta on avaldatud rohkem kui 200 teadusuuringut ning kurkumiini toime kohta ülejäänud kehas on tehtud veelgi enam töid.

Allikas: www.telegram.ee

Seotud